Tea Tree Oil Léčba vši: Funguje to?

Kontroverzní léčba

Tea tree oil se vyrábí z listů rostliny tea tree. Domorodí obyvatelé Austrálie jej používali jako léčebné prostředky po staletí. Lidé na celém světě nadále používají olej z čajovníku jako lék na mnoho onemocnění.

Kromě jiného použití se někteří lidé domnívají, že tea tree olej může zabíjet vši. Ne všichni odborníci jsou ale přesvědčeni. Než budou moci vědci vyvodit závěry, je zapotřebí další výzkum.

Co říká výzkum?

Podle Mayo Clinic je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, jak účinný je čajovníkový olej v boji proti vším. Vědci potřebují zejména provést více velkých dobře navržených zkoušek.

Mezitím některé rané studie naznačují, že čajovníkový olej může být užitečný při léčbě vší. Například jedna studie publikovaná v Parazitologický výzkum naznačuje, že může zabíjet vši v nymfách a dospělých fázích života. Ošetření čajovníkovým olejem také snížilo počet vajíček vší, která se vylíhla.

Tea tree oil je slibný

Další studie, publikovaná v BMC dermatologie, také našel slibné výsledky. Vyšetřovatelé použili tři různé produkty k léčbě dětí s vši, včetně jednoho, který obsahoval tea tree olej a levandulový olej.

Po posledním dni léčby byly téměř všechny děti, které byly léčeny přípravkem z čajovníku a levandule, bez vší. Totéž platilo pro děti, které byly ošetřeny přípravkem určeným k udušení vší. Naproti tomu pouze čtvrtina dětí léčených pyrethrinem a piperonylbutoxidem byla bez vší. Pyrethriny a piperonylbutoxid jsou běžnými složkami šamponů proti vším.

Mohlo by to udržet vši pryč

Další studie uvedená v International Journal of Dermatology porovnávali botanické a syntetické látky pro prevenci vší u dětí základního školního věku. Vědci porovnávali olej z čajovníku, levandulový olej, mátu peprnou a DEET.

Sám o sobě byl čajovníkový olej nejúčinnější testovanou léčbou. Tea tree oil a máta peprná se ukázaly jako nejužitečnější pro odpuzování vší. Bylo také zjištěno, že olej z čajovníku a levandule zabraňují určitému krmení vši na ošetřené kůži. I když výsledky ukazují určité sliby, vyšetřovatelé dospěli k závěru, že žádná z léčebných metod nebyla dostatečně účinná, aby ji podpořili.

Mnoho použití oleje z čajovníku není prokázáno

Kromě prevence a hubení vší na kůži se někteří lidé domnívají, že tea tree olej je užitečný k odstraňování vší z prádla. Ale neexistuje žádný vědecký důkaz, že tato strategie funguje. Je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, jak lze olej z čajovníku použít k prevenci a boji proti ohniskům vší.

Jaká jsou rizika používání tea tree oleje?

Podle Národní centrum pro doplňkové a integrované zdraví (NCCIH), je pro většinu dospělých považováno za bezpečné aplikovat zředěný tea tree olej na kůži. Ale představuje určité riziko vedlejších účinků.

Například čajovníkový olej obsahuje sloučeninu, která může dráždit vaši pokožku. U některých lidí může způsobit alergickou reakci známou jako kontaktní dermatitida. Opakované používání může také vést ke zvětšení prsní tkáně u prepubertálních chlapců. The NCCIH varuje, že v jedné studii se u mladého chlapce objevil růst prsou po použití vlasových přípravků, které obsahovaly olej z čajovníku a levandulový olej.

Nikdy to nepolykej

Pokud se rozhodnete použít tea tree olej, aplikujte jej lokálně. Nikdy to nepolykej.

Podle NCCIH, tea tree oil je toxický při požití. Může způsobit ospalost, dezorientaci, vyrážku a ztrátu kontroly svalů na pažích a nohách. Nejméně jeden člověk upadl do kómatu po požití tea tree oleje.

Jaká je správná dávka?

Pokud chcete použít čajovníkový olej jako léčbu vší, možná vás zajímá, jaké množství byste měli použít. Mayo Clinic uvádí, že žádná konkrétní dávka oleje z čajovníku nebyla klinicky prokázána.

Některé klinické studie používaly dávku 1 až 10 procent oleje z čajovníku v šamponu nebo gelu. Vyšetřovatelé obvykle aplikují tyto směsi na kůži účastníků alespoň jednou denně po dobu čtyř týdnů. Požádejte svého lékaře o další pokyny.

Postupujte obezřetně

Některé rané studie naznačují, že čajovníkový olej může být účinný při léčbě vší, buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými rostlinnými látkami, jako je levandulový olej. Než však odborníci doporučí čajovníkový olej jako bezpečnou a účinnou léčbu vší, je třeba provést více rozsáhlých studií.

Pokud máte vy nebo někdo z vaší rodiny vši, prodiskutujte různé možnosti léčby se svým lékařem. Promluvte si s nimi, než vyzkoušíte tea tree olej nebo jiné alternativní prostředky. Mohou vám pomoci posoudit potenciální přínosy a rizika.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY