Tinelovo znamení

Jaké je Tinelovo znamení?

Tinelův znak, dříve známý jako Hoffman-Tinelův znak, je něco, co lékaři používají ke kontrole nervových problémů. Běžně se používá k diagnostice syndromu karpálního tunelu. Test však lze použít i k testování jiných nervových stavů, jako je syndrom kubitálního tunelu, syndrom tarzálního tunelu nebo poranění radiálního nervu.

Jak se testuje?

Chcete-li zkontrolovat Tinelův příznak, váš lékař lehce poklepe na postižený nerv. Pokud je nerv stlačen nebo poškozen, ucítíte brnění, které vyzařuje ven. Tento pocit se také nazývá parestézie.

Nerv, který váš lékař testuje, bude záviset na tom, co naznačují vaše příznaky. Některé příklady nervů testovaných na běžné podmínky zahrnují:

 • syndrom karpálního tunelu: střední nerv procházející vaším předloktím a zápěstím

 • syndrom kubitálního tunelu: ulnární nerv, který se nachází na vašem lokti

 • syndrom tarzálního tunelu: zadní tibiální nerv, který se nachází na vnitřní straně chodidla, nad patou

Co znamená pozitivní výsledek?

Pokud cítíte mravenčení, když vám lékař poklepe na nerv, považuje se to za pozitivní výsledek. To znamená, že nerv je pravděpodobně stlačen blízkou tkání. Taková komprese nervu může být způsobena mnoha věcmi, včetně:

 • zranění
 • artritida
 • stres z opakovaných pohybů
 • obezita

Co znamená normální výsledek?

Pokud necítíte brnění, když vám lékař klepe na nerv, považuje se to za normální výsledek.

Mějte na paměti, že stále můžete mít stlačený nerv i při normálním výsledku testu Tinelova znamení. Váš lékař se může rozhodnout provést nějaké další testování, zejména pokud máte některý z následujících příznaků v blízkosti nervu:

 • necitlivost
 • vyzařující bolest, která je ostrá, bolí nebo pálí
 • svalová slabost
 • častý pocit „mračení a jehel“.

jak je to přesné?

V lékařské komunitě se diskutuje o tom, jak účinné je testování na Tinelovo znamení.

Nedávný studie ze 100 lidí se syndromem karpálního tunelu zjistilo, že pouze 25 procent účastníků mělo pozitivní výsledek na Tinelovo znamení. Nicméně další studie zjistilo to 50 lidí se syndromem karpálního tunelu 72 procent z nich měl pozitivní výsledek na Tinelovo znamení

V důsledku toho váš lékař pravděpodobně použije některé další testy, aby potvrdil, zda je váš nerv stlačen či nikoli. Mohou zahrnovat:

Phalenův test (test flexe zápěstí)

To zahrnuje položení pokrčených loktů na stůl a umožnění zápěstí volně padat do ohnuté polohy. V této pozici vydržíte alespoň jednu minutu. Pokud máte syndrom karpálního tunelu, pravděpodobně během minuty pocítíte brnění nebo necitlivost v prstech.

rentgenové záření

Pokud máte také omezený rozsah pohybu spojený s vašimi příznaky, může váš lékař nařídit rentgen, aby zkontroloval známky zranění nebo artritidy.

Test rychlosti nervového vedení

Tento test pomáhá lékaři vyhodnotit, jak dobře fungují vaše nervy. Stimulují několik oblastí podél postiženého nervu pomocí elektrod na kůži. Změří rychlost nervu a určí, zda existují oblasti, kde je impuls zpomalen. To může demonstrovat umístění bloku a závažnost problému.

Sečteno a podtrženo

Tinelův znakový test se často používá k diagnostice syndromu karpálního tunelu, syndromu kubitálního tunelu nebo syndromu tarzálního tunelu. Pozitivní výsledek znamená, že cítíte brnění, když lékař poklepe na postižený nerv. Můžete však mít normální výsledek, což znamená, že necítíte žádné brnění, a přesto máte poranění nervu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY