Tinnitus v noci: Co dělat s zvoněním v uších, když se snažíte spát

Zvonění ve vašich uších může znesnadnit dobrý spánek. Kromě léčby tinnitu a jeho základní příčiny můžete také vyzkoušet maskování zvuku a vytvoření optimálního prostředí pro spánek.

Zažívání zvonění nebo bzučení v uších může být rušivé a nepříjemné během dne, ale zejména v noci, když se snažíte spát. The 10 až 25 % u dospělých, u nichž se odhaduje, že mají tinnitus, může také trpět nespavostí v noci.

Nedostatek spánku může ve skutečnosti tinnitus zhoršit a mít další nepříznivé účinky na vaše celkové zdraví.

Pokud máte vy nebo někdo, koho znáte, problémy se spánkem kvůli tinnitu, je důležité promluvit si se svým lékařem, aby vám mohl pomoci diagnostikovat a léčit příčinu tinnitu. Možná budete chtít zavést nějaké nové spánkové rutiny.

Jak tinnitus ovlivňuje váš spánek?

Mnoho lidí s tinnitem zjišťuje, že v důsledku hluku v uších obtížněji usínají nebo se probouzejí, aniž by se cítili odpočatí.

Jeden studie 2021 zjistili, že muži s chronickým tinnitem a nespavostí měli častěji příznaky deprese, zatímco ženy měly častěji bolesti hlavy, krční páteře a neklid. V obou případech by to mohlo dále snížit množství spánku, které jedinec dostane.

Je důležité si uvědomit, že tinnitus ovlivní každého jednotlivce jinak a že ne u každého bude spánek negativně ovlivněn. Někteří lidé s tinnitem mohou zjistit, že zvuky v jejich uších se v noci zlepšují.

Můžete mít tinnitus pouze při ležení?

Někteří lidé mohou mít pocit, že jejich tinnitus je výraznější nebo hlasitější když položili hlavu. Může to být způsobeno změnou polohy nebo tlaku.

Můžete si také všimnout, že tinnitus zesílí když spíte, jste v úzkosti nebo ve velmi tichém prostředí. Díky tomu mohou být zvuky tinnitu znatelnější, když si lehnete do postele, než jindy během dne.

Existují nejlepší polohy pro spaní s tinnitem?

Neexistuje žádná poloha ve spánku, která by podle výzkumu byla nejlepší pro každého s tinnitem. Zvýšená poloha hlavy může být užitečné v závislosti na základním stavu nebo příčině tinnitu, ale je zapotřebí více výzkumu.

Ještě něco, co je třeba zvážit, je, že jedinci s tinnitem se mohou chtít vyhnout ucpání uší polštáři nebo přikrývkou. To může potenciálně způsobit, že tinnitus bude hlasitější nebo znatelnější.

Jak snížit tinnitus v noci?

Pokud vás tinnitus drží v noci vzhůru, může být užitečné:

  • Použijte maskování zvuku: Ventilátor, bílý šum, zvuky přírody nebo okolní hudba – to vše může pomoci zakrýt vnímané zvuky tinnitu.
  • Vytvořte optimální prostředí pro spánek: Správné prostředí vám může pomoci rychleji usnout a eliminovat buzení uprostřed noci. Budete se chtít ujistit, že váš pokoj má příjemnou teplotu. Možná budete chtít odstranit veškerou elektroniku z ložnice (a před spaním ji nějakou dobu nepoužívat). Můžete si také přát mít zatemňovací závěsy nebo masku na oči, abyste minimalizovali světlo.
  • Stanovte si režim před spaním: Večerní rutina není jen pro malé děti! Mohou pomoci vašemu tělu uvolnit se a rychleji usnout. Může být také užitečné zaměřit se na usínání a probouzení každý den ve stejnou dobu.
  • Meditujte nebo deník: Úzkost a stres mohou zvýšit vnímané zvuky tinnitu, takže meditace a psaní deníku mohou zmírnit bzučení ve vašich uších. Shromažďování myšlenek před spaním může také usnadnit rychlé usínání.
  • Dopřejte si dostatek pohybu: Pohyb může nejen zlepšit vaše celkové zdraví a uvolňovat endorfiny, ale může vás unavit natolik, že rychle upadnete do hlubokého spánku.
  • Vyhněte se kofeinu, alkoholu a velkým jídlům před spaním: Ty mohou ztěžovat usínání a u některých jedinců mohou také způsobit, že jejich tinnitus dočasně zesílí nebo bude znatelnější.

Pamatujte, že jedním z největších klíčů ke snížení tinnitu během dne a noci je léčba základní příčiny. Váš lékař může pomoci diagnostikovat příčinu a navrhnout vhodnou léčbu a terapie.

Tinnitus může ztížit dobrý spánek. Pokud zjistíte, že nemůžete usnout, často se v noci budíte nebo se ráno necítíte svěží kvůli hluku ve vašich uších, možná budete chtít mluvit se svým lékařem.

Kromě léčby jakýchkoli stavů způsobujících váš tinnitus může zlepšit kvalitu vašeho spánku vytvoření optimálního prostředí pro spánek, snížení stresu a cvičení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY