Tipy pro léčbu diabetické bolesti nervů

Přehled

Diabetes může způsobit dlouhodobé problémy v celém těle, zvláště pokud nekontrolujete hladinu cukru v krvi efektivně a hladina cukru zůstává vysoká po mnoho let. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit diabetickou neuropatii, která poškozuje nervy, které vysílají signály z vašich rukou a nohou.

Diabetická neuropatie může způsobit necitlivost nebo brnění ve vašich rukou, nohou, rukou a nohou. Dalším příznakem je pálivá, ostrá nebo bolestivá bolest (diabetická bolest nervů). Bolest může být zpočátku mírná, ale časem se může zhoršit a roztáhnout nohy nebo ruce. Chůze může být bolestivá a i ten nejjemnější dotek může být nesnesitelný.

Až 50 procent lidí s cukrovkou může pociťovat bolesti nervů. Poškození nervů může ovlivnit vaši schopnost spát, snížit kvalitu života a může také způsobit depresi.

Léčba diabetické bolesti nervů

Poškozené nervy se nedají nahradit. Existují však způsoby, jak zabránit dalšímu poškození a zmírnit bolest.

Nejprve kontrolujte hladinu cukru v krvi, aby poškození nepostupovalo. Promluvte si se svým lékařem o stanovení cílové hladiny cukru v krvi a naučte se ji sledovat. Můžete být požádáni, abyste snížili hladinu cukru v krvi před jídlem na 70 až 130 miligramů na decilitr (mg/dl) a hladinu cukru v krvi po jídle na méně než 180 mg/dl.

Použijte diety, cvičení a léky ke snížení hladiny cukru v krvi na zdravější rozsah. Sledujte další zdravotní rizika, která mohou zhoršit váš diabetes, jako je váha a kouření. Zeptejte se svého lékaře na účinné způsoby, jak zhubnout nebo přestat kouřit, je-li to nutné.

Léky

Váš lékař může doporučit vyzkoušet volně prodejný lék proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol), aspirin (Bufferin) nebo ibuprofen (Motrin IB, Advil), které jsou dostupné bez lékařského předpisu, ale mohou způsobit nežádoucí účinky. Ke kontrole příznaků používejte krátkou dobu nízkou dávku.

Existují další možnosti pro silnější nebo dlouhodobější úlevu od bolesti.

Antidepresiva

Antidepresiva nejčastěji léčí depresi. Mohou však být předepsány pro diabetickou bolest nervů, protože narušují chemické látky ve vašem mozku, které způsobují, že pociťujete bolest. Váš lékař může doporučit tricyklická antidepresiva, jako je amitriptylin, imipramin (Tofranil) a desipramin (Norpramin). Ty mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je sucho v ústech, únava a pocení.

Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI), jako je venlafaxin (Effexor XR) a duloxetin (Cymbalta), jsou alternativou k tricyklickým lékům a mívají méně vedlejších účinků.

Opioidní léky proti bolesti

Silné léky jako oxykodon (Oxycontin) a lék podobný opioidům tramadol (Conzip, Ultram) mohou léčit mnohem silnější bolest. Ale ty bývají poslední možností pro úlevu od bolesti. Tyto léky můžete použít, pokud jiné léčby nefungují. Tyto léky však nejsou určeny pro dlouhodobou úlevu kvůli vedlejším účinkům a možnosti závislosti. Při užívání opioidních léků úzce spolupracujte se svým lékařem a buďte opatrní.

Lidokainové náplasti dodávají lokální anestetikum prostřednictvím náplasti umístěné na kůži. Mohou však způsobit mírné podráždění pokožky.

Léky proti záchvatům

Od bolesti nervů mohou pomoci i léky používané k prevenci epileptických záchvatů. Mezi tyto léky patří pregabalin (Lyrica), gabapentin (Gabarone, Neurontin) a oxkarbazepin nebo karbamazepin (Carbatrol, Tegretol). Pregabalin může také zlepšit váš spánek. Nežádoucí účinky zahrnují ospalost, otoky a závratě.

Fyzikální terapie

Některé fyzikální terapie, jako je plavání, mohou pomoci léčit diabetickou neuropatii. Cviky s nízkým dopadem jsou nejúčinnější, protože cvičení s vysokým dopadem mohou rychle způsobit otupělost nervů.

Ujistěte se, že si vyberete důvěryhodného fyzioterapeuta, který rozumí neuropatii, ať už diabetické nebo jiné, aby vám pomohl pracovat s metodami fyzikální terapie, abyste zabránili dalšímu poškození nervů. Správná pozornost odborníka na fyzickou aktivitu může zabránit dalším problémům. Mějte také na paměti, že fyzikální terapie může zklidnit bolest diabetických nervů, ale ne ji vyléčit.

Kapsaicinový krém

Kapsaicinový krém (Arthricare, Zostrix) může blokovat signály bolesti pomocí složky, která se nachází v feferonkách. Studie neprokázaly, že by to bylo užitečné při diabetické neuropatii. Produkty kapsaicinu způsobují u některých lidí podráždění kůže. Kapsaicinový krém, který je také dostupný jako pleťová voda, želé nebo náplast, lze aplikovat na kůži, kde je bolest diabetických nervů silná, a dočasně zmírnit bolest.

Před použitím léčby založené na kapsaicinu se poraďte se svým lékařem. Může způsobit alergické reakce, interakci s jinými léky nebo způsobit nebezpečné vedlejší účinky na otevřené vředy a podrážděnou nebo citlivou pokožku. Může vás také učinit citlivější na slunce a další zdroje tepla. Při používání kapsaicinových krémů nebo pleťových vod se vyhněte nadměrnému vystavení slunečnímu záření nebo teplu.

Nakupujte produkty s kapsaicinem.

Péče o ruce a nohy

Diabetické poškození nervů způsobuje bolest a může také ovlivnit vaši schopnost cítit bolest, takže je důležité udržovat nohy zdravé.

Abyste se o své nohy lépe starali, kontrolujte své nohy každý den, zda nemají řezné rány, boláky, otoky a další problémy, i když tam necítíte žádnou bolest. Mohou se nakazit a neléčené infekce mohou vést k vážným komplikacím, včetně amputace.

Umyjte si nohy denně teplou vodou a poté je úplně osušte. Poté naneste pleťovou vodu, aby byly hydratované. Zabraňte tomu, aby se mezi prsty u nohou dostal krém.

Noste pohodlné, flexibilní boty, které dávají nohám prostor pro pohyb. Nové boty nazouvejte pomalu, aby vás nebolely nohy. Pokud běžné boty dobře nesedí, zeptejte se svého lékaře na přizpůsobené boty.

Vždy si zakryjte nohy botami, pantoflemi nebo silnými ponožkami, abyste je tlumili a předešli zranění.

Nakupujte obuv vhodnou pro cukrovku.

Prevence diabetické bolesti nervů

Udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou, aby se zabránilo poškození nervů, je nejlepší způsob, jak se vyhnout bolesti nervů. Pokud již trpíte diabetickou bolestí nervů, dodržujte rady svého lékaře ohledně diety, cvičení a léčby. Diabetická neuropatie nemá žádné známé léky. Mnoho léčebných postupů však může pomoci zmírnit nepohodlí a bolest způsobenou bolestí diabetických nervů a váš lékař vám může pomoci s výběrem té, která vám nejlépe vyhovuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY