tokotrienoly

Co jsou tokotrienoly?

Tokotrienoly jsou chemické látky ze skupiny vitaminu E. Vitamin E je látka nezbytná pro správnou funkci těla a mozku.

Stejně jako u ostatních chemikálií vitamínu E, tokoferolů, existují v přírodě čtyři typy tokotrienolů: alfa, beta, gama a delta. Tokotrienoly se vyskytují v olejích z rýžových otrub, palmového ovoce, ječmene a pšeničných klíčků. Tokoferoly se na druhé straně nacházejí převážně v rostlinných olejích, jako je olivový, slunečnicový a světlicový olej, celozrnné výrobky a zelená listová zelenina.

Tyto látky jsou také dostupné ve formě doplňků jako kapsle nebo pilulky. Tokotrienoly jsou sice strukturou podobné tokoferolům, ale každý má trochu jiné zdravotní vlastnosti.

Odborníci se domnívají, že tokotrienoly mají mnoho zdravotních výhod – některé jsou silnější než ty, které se nacházejí v běžnějších tokoferolech. Patří mezi ně lepší zdraví a funkčnost mozku, protirakovinná aktivita a vlastnosti snižující hladinu cholesterolu.

Běžné formy a použití tokotrienolů

Tokotrienoly se v přírodě běžně nevyskytují a pokud ano, mají tendenci se vyskytovat ve velmi nízkých hladinách. Palmový olej, rýžové otruby a ječný olej však obsahují tokotrienoly, stejně jako pšeničné klíčky a oves.

Palmový olej je nejkoncentrovanějším přírodním zdrojem tokotrienolů, ale i tak byste museli každý den zkonzumovat celý šálek palmového oleje, abyste požili takové množství tokotrienolů, které by podle odborníků mohlo mít příznivé účinky na zdraví. Pro více vyšších hladin látky se o doplňcích poraďte se svým lékařem.

Tokotrienoly lze nalézt také v syntetických doplňcích běžně prodávaných v obchodech se zdravou výživou a lékárnách. Zatímco mnoho lidí užívá doplňky vitaminu E, většina obsahuje pouze alfa-tokoferol.

Tokotrienoly – zejména pokud jsou užívány spolu se skvalenem, fytosteroly a karotenoidy – jsou v několika vědeckých studiích spojovány s dobrým zdravím. Konkrétně tokotrienoly mohou být účinné při snižování hladiny špatného cholesterolu a také při snižování rizik a účinků některých druhů rakoviny.

FDA nesleduje čistotu ani dávku doplňků. Prozkoumejte různé společnosti pro kvalitní značku.

Zdravotní přínosy tokotrienolů

Vědecké studie naznačují, že užívání tokotrienolů má několik zdravotních výhod. Tyto zahrnují:

  • Zlepšení hojení zlomenin. Výzkum na postmenopauzálních krysách s osteoporózou ukázal, že tokotrienoly pomohly posílit a rychleji hojit zlomeniny kostí než jiné doplňky na bázi vitamínu E.
  • Neuroprotektivní účinky. Výzkum na lidech naznačuje, že tokotrienoly se rychle a snadno dostanou do mozku, kde mohou zlepšit mozkové funkce a zdraví.
  • Protirakovinné účinky a zvýšení celkového zdraví. Výzkumy naznačují, že tokotrienoly mají celkově pozitivní vliv na lidské zdraví a specificky s sebou nesou protirakovinné vlastnosti.
  • Snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a snížení hladiny cholesterolu. Tokotrienoly mohou pomoci zpomalit hromadění plaku v tepnách a snížit hladinu cholesterolu.

Nežádoucí účinky tokotrienolů

Vědecký výzkum o toxikologických a farmakologických účincích tokotrienolů v dávce až 2 500 miligramů na kilogram (mg/kg) tělesné hmotnosti a den nevyvolaly u hlodavců žádné nežádoucí vedlejší účinky. Většina studií používala dávku 200 mg denně.

Interakce s tokotrienoly

Vědecký výzkum naznačuje, že tokotrienoly jsou obecně bezpečné pro zdravé lidi a existuje jen malé riziko předávkování. Tokotrienoly však mají antikoagulační vlastnosti. Lidé s určitými krevními poruchami by se tedy jejich užívání měli vyvarovat.

Jídlo s sebou

Pokud se rozhodnete užívat doplněk tokotrienolu, vyberte si doplněk vyrobený z palmového oleje, protože bude nejúčinnější. Zkontrolujte také, zda je minimálně zpracován, protože tyto produkty budou obsahovat nejvyšší možné množství dalších chemikálií, které jsou zdraví prospěšné, když se užívají s tokotrienoly: fytosteroly, skvalen, karotenoidy. Mezi další možnosti patří: sójové isoflavony, Gingko biloba a beta sitosterol.

Zatímco několik vědeckých studií může podpořit výhody užívání tokotrienolů, doplňky obsahující tyto chemikálie mohou být velmi drahé.

Užívání velkého množství jakýchkoli doplňků může mít vedlejší účinky nebo dlouhodobé zdravotní problémy. Pokud tedy konzumujete stravu bohatou na dostatek vitamínu E, suplementace tokotrienolem nemusí být nutná.

Ale pokud máte určité zdravotní stavy, které lze zmírnit užíváním tokotrienolů, mohlo by být užitečné promluvit si se svým lékařem o nejlepším způsobu, jak je začlenit do vaší stravy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY