Transplantace srdce

Co je transplantace srdce?

Transplantace srdce je chirurgický zákrok používaný k léčbě nejzávažnějších případů srdečních chorob. Toto je možnost léčby pro lidi, kteří jsou v konečných stádiích srdečního selhání. Medikace, změny životního stylu a méně invazivní postupy nebyly úspěšné. Lidé musí splňovat konkrétní kritéria, aby mohli být považováni za kandidáta na postup.

Kandidatura na transplantace srdce

Kandidáty na transplantaci srdce jsou ti, kteří prodělali srdeční onemocnění nebo srdeční selhání z různých příčin, včetně:

 • vrozená vada
 • ischemická choroba srdeční
 • dysfunkce nebo onemocnění chlopně
 • oslabený srdeční sval nebo kardiomyopatie

I když máte jednu z těchto podmínek, stále existuje více faktorů, které se používají k určení vaší kandidatury. V úvahu budou brány také následující:

 • Tvůj věk. Většina potenciálních příjemců srdce musí být mladší 65 let.
 • Vaše celkové zdraví. Selhání více orgánů, rakovina nebo jiné závažné zdravotní stavy vás mohou vyřadit ze seznamu transplantací.
 • Tvůj postoj. Musíte se zavázat ke změně životního stylu. To zahrnuje cvičení, zdravé stravování a odvykání kouření, pokud kouříte.

Pokud jste odhodláni být ideálním kandidátem na transplantaci srdce, budete zařazeni na čekací listinu, dokud nebude k dispozici srdce dárce, které odpovídá vašemu typu krve a tkáně.

Odhaduje se, že ve Spojených státech je každý rok k dispozici 2 000 dárcovských srdcí. Podle Michiganské univerzity je však v daném okamžiku na čekací listině po transplantaci srdce přibližně 3000 lidí. Když je pro vás nalezeno srdce, operace se provede co nejdříve, dokud je orgán stále životaschopný. Obvykle je to do čtyř hodin.

Jaký je postup?

Transplantace srdce trvá přibližně čtyři hodiny. Během této doby budete umístěni na přístroj srdce a plic, aby krev cirkulovala celým vaším tělem.

Váš chirurg vám odstraní srdce a ponechá otvory plicních žil a zadní stěnu levé síně neporušené. Udělají to, aby vás připravili k přijetí nového srdce.

Jakmile vám lékař přišije srdce dárce na místo a srdce začne bít, budete vyjmuti ze zařízení srdce-plíce. Ve většině případů začne nové srdce bít, jakmile se do něj obnoví průtok krve. Někdy je k vyvolání srdečního tepu zapotřebí elektrický šok.

Jaké je zotavení?

Po dokončení operace budete převezeni na jednotku intenzivní péče (JIP). Budete neustále sledováni, budete dostávat léky proti bolesti a budete vybaveni drenážními trubkami, které budou odstraňovat přebytečnou tekutinu z hrudní dutiny.

Po prvním dni nebo dvou po proceduře budete s největší pravděpodobností přesunuti z JIP. Zůstanete však v nemocnici, jak se budete dál uzdravovat. Nemocniční pobyty se pohybují od jednoho do tří týdnů na základě vaší individuální míry zotavení.

Budete sledováni kvůli infekci a začne vaše léčba léky. Antirejekční léky jsou zásadní pro zajištění toho, aby vaše tělo neodmítlo váš dárcovský orgán. Můžete být odkázáni na jednotku nebo centrum srdeční rehabilitace, které vám pomůže přizpůsobit se novému životu jako příjemce transplantace

Obnova po transplantaci srdce může být dlouhý proces. U mnoha lidí může úplné uzdravení trvat až šest měsíců.

Následná kontrola po operaci

Časté následné návštěvy jsou klíčové pro dlouhodobou obnovu a řízení transplantace srdce. Váš lékařský tým bude provádět krevní testy, biopsie srdce pomocí katetrizace a echokardiogramy každý měsíc po dobu prvního roku po operaci, aby se ujistil, že vaše nové srdce funguje správně.

Vaše imunosupresivní léky budou v případě potřeby upraveny. Budete také dotázáni, zda jste zaznamenali některé z možných známek odmítnutí, včetně:

 • horečka
 • únava
 • dušnost
 • přírůstek hmotnosti v důsledku zadržování tekutin
 • snížený výdej moči

Nahlaste jakékoli změny svého zdraví kardiologickému týmu, aby bylo možné v případě potřeby sledovat vaši srdeční funkci. Jakmile po transplantaci uplynul rok, vaše potřeba častého monitorování se sníží, ale stále budete potřebovat roční testování.

Pokud jste žena a chcete si založit rodinu, poraďte se se svým kardiologem. Těhotenství je bezpečné pro lidi, kteří měli transplantaci srdce. Budoucí matky, které mají již existující srdeční chorobu nebo které podstoupily transplantaci, jsou však považovány za vysoce rizikové. Mohou mít větší šanci na komplikace související s těhotenstvím a vyšší riziko odmítnutí orgánu.

Jaký je výhled?

Přijetí nového srdce může výrazně zlepšit kvalitu vašeho života, ale musíte se o něj dobře starat. Kromě užívání antirejekčních léků denně budete muset dodržovat zdravou výživu a zdravý životní styl podle pokynů svého lékaře. To zahrnuje nekouření a pravidelné cvičení, pokud jste schopni.

Míra přežití u lidí, kteří podstoupili transplantaci srdce, se liší podle jejich celkového zdravotního stavu, ale průměry zůstávají vysoké. Odmítnutí je hlavní příčinou zkrácení délky života. Klinika Mayo odhaduje, že celková míra přežití ve Spojených státech je asi 88 procent po jednom roce a 75 procent po pěti letech.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY