Trénink chůze

Co je trénink chůze?

Trénink chůze je druh fyzikální terapie. Může pomoci zlepšit vaši schopnost stát a chodit. Váš lékař vám může doporučit trénink chůze, pokud jste měli nemoc nebo zranění, které ovlivňuje vaši schopnost pohybovat se. Může vám pomoci získat nezávislost při chůzi, i když potřebujete adaptivní zařízení.

Trénink chůze může pomoci:

 • posilovat svaly a klouby
 • zlepšit svou rovnováhu a držení těla
 • budovat svou vytrvalost
 • rozvíjet svou svalovou paměť
 • trénujte nohy na opakující se pohyby
 • snížit riziko pádů a zároveň zvýšit svou pohyblivost

Může také snížit riziko jiných onemocnění, jako jsou srdeční choroby a osteoporóza, zvýšením vaší fyzické aktivity a mobility. Výběr tréninku chůze před nehybností může pomoci chránit a zlepšit vaše celkové zdraví.

Kdo může mít prospěch z tréninku chůze?

Váš lékař může doporučit trénink chůze, pokud jste ztratili schopnost chodit v důsledku zranění, nemoci nebo jiného zdravotního stavu. Například následující stavy mohou vést k potížím s chůzí:

 • poranění míchy
 • zlomené nohy nebo pánev
 • poranění nebo náhrady kloubů
 • amputace dolních končetin
 • mrtvice nebo neurologické poruchy
 • svalová dystrofie nebo jiné muskuloskeletální poruchy

Děti, které vyžadují terapii chůze, mají často poranění mozku, neurologické poruchy nebo muskuloskeletální problémy. Jejich lékaři mohou doporučit terapii chůze před nebo poté, co začnou chodit.

Co zahrnuje trénink chůze?

Váš lékař vám pravděpodobně doporučí, abyste začali s tréninkem chůze co nejdříve po zranění nebo nemoci, která ovlivňuje vaši schopnost chůze. Mohou také doporučit jiné formy fyzikální terapie a léčby. Než začnete, musíte být dostatečně zdraví pro fyzickou aktivitu a pohyb. Vaše klouby musí být také dostatečně silné, aby podporovaly trénink chůze.

Jakmile jste dostatečně zdraví, abyste mohli začít s tréninkem chůze, proces je podobný jako u jiných fyzikálních terapií. Často se jedná o stroje, které vám pomohou bezpečně chodit. Váš terapeut vám také může pomoci při nácviku chůze. Mohou pomoci podpořit vaši tělesnou hmotnost, poskytnout stabilitu a nabídnout další pomoc.

Trénink chůze obvykle zahrnuje chůzi na běžeckém pásu a dokončování činností na posílení svalů. Při chůzi na běžeckém pásu nebo při jiných cvičeních můžete nosit postroj. Váš terapeut vás také může požádat, abyste cvičili překračování předmětů, zvedání nohou, sezení, vstávání nebo jiné aktivity.

Typ, intenzita a délka vašeho tréninku bude záviset na vaší konkrétní diagnóze a fyzických schopnostech.

Jídlo s sebou

Trénink chůze může být dřina. Pokud jste byli nějakou dobu imobilní, může být proces chůze nebo znovunaučení se chodit fyzicky i psychicky náročný. Promluvte si se svým lékařem nebo fyzioterapeutem o jakýchkoli problémech, které máte. Zeptejte se jich na vaši konkrétní kondici, plán tréninku chůze a dlouhodobý výhled.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY