Účinky CHOPN na plíce v obrazech

Co je CHOPN?

Chronická obstrukční plicní nemoc neboli CHOPN je zánětlivé chronické plicní onemocnění, které vede k obstrukci proudění vzduchu. Obvykle se vyvíjí pomalu, ale je progresivní, což znamená, že se její příznaky časem zhoršují. Může způsobit kašel a potíže s dýcháním.

Dva z nejběžnějších typů CHOPN jsou chronická bronchitida a emfyzém. Chronická bronchitida se týká účinků na průdušky nebo velké dýchací cesty. Emfyzém se týká změn v alveolech nebo vzduchových vacích. Oba jsou běžné u CHOPN a oba přispívají k obstrukci proudění vzduchu a symptomům.

COPD nejčastěji postihuje starší dospělé. CHOPN se může stále více omezovat v každodenních činnostech a v současnosti je třetí hlavní příčinou smrti ve Spojených státech.

příznaky CHOPN

Nejčastějším příznakem CHOPN jsou potíže s dýcháním nebo dušnost. Zúžení a ztluštění průdušek způsobuje chronický kašel a tvorbu sputa.

Mezi další příznaky CHOPN patří:

 • sípání
 • tlak na hrudi
 • únava
 • otoky nohou nebo kotníků
 • časté respirační infekce

Mnoho lidí v raných stádiích CHOPN má málo nebo žádné příznaky. Lidé běžně začnou vyvíjet příznaky, jakmile dojde k významnému poškození plic.

Lidé s CHOPN jsou rozděleni do čtyř různých skupin, které se pohybují od mírné (skupina pacientů A) po velmi těžkou (skupina pacientů D). Každou skupinu provázejí různé příznaky. Každá postupující skupina má za následek více omezení a omezení dýchacích cest než předchozí. V každé z těchto skupin mohou lidé zažít období, kdy jsou jejich příznaky znatelně horší a vyžadují změny léků. Tato období jsou známá jako exacerbace.

Skupina pacientů A: Mírná CHOPN

Pravděpodobně zaznamenáte určité omezení proudění vzduchu, ale ne závažné příznaky. Pravděpodobně budete mít kašel s hlenem.

Sputum je směs slin a hlenu, která se tvoří v dýchacím traktu. Při spěchu po rovném povrchu nebo při chůzi v mírném stoupání se zadýcháte. Nemáte více než jednu exacerbaci za rok a nejste hospitalizováni pro CHOPN. Někteří lidé nebudou mít nepříjemné příznaky. Navzdory tomu CHOPN aktivně způsobuje významné poškození plic. V této fázi plíce stále fungují na přibližně 80 procent nebo více své normální kapacity, podle Globální iniciativy pro chronickou obstrukční plicní nemoc (GOLD).

Skupina pacientů B: Středně těžká CHOPN

Vaše omezení proudění vzduchu bude zřetelnější. Můžete zaznamenat zvýšené potíže s dýcháním nebo dušnost a dech.

Kašel a produkce sputa mohou narůstat na intenzitě nebo frekvenci. Při fyzické aktivitě můžete pociťovat intenzivnější dušnost. Možná budete muset kvůli svým příznakům také změnit své každodenní aktivity.

U středně těžké CHOPN funkce plic podle GOLD klesla na 50-79 procent.

Skupina pacientů C: Těžká CHOPN

Můžete být více unavení a mít výraznější problémy s dýcháním. Sputum je nadále produkováno dýchacími cestami, které jsou ještě užší nebo poškozené.

Máte více než jednu exacerbaci za rok a jste v nemocnici kvůli CHOPN.

V této fázi plíce fungují na 30-49 procentech normální kapacity.

Skupina pacientů D: Velmi těžká CHOPN

Máte více vysilující problémy s dýcháním, i když odpočíváte. Máte spoustu problémů s každodenními činnostmi, včetně koupání a oblékání. Kvalita vašeho života se výrazně snížila kvůli vaší dušnosti.

Exacerbace se vyskytují častěji a mohou být život ohrožující. Mohou vyžadovat okamžitou lékařskou péči. Může být nutná častá hospitalizace.

Při těžké CHOPN vaše plíce fungují na méně než 30 procent normální kapacity.

prevence CHOPN

CHOPN se nemusí vyhnout každému, zvláště v případech, kdy hraje roli genetika. Ale nejúčinnějším způsobem, jak zabránit rozvoji CHOPN, je nekouřit nebo přestat kouřit, pokud kouříte. Kouření je hlavní příčinou CHOPN. Vyhýbání se expozici znečišťujícím látkám v dýchacích cestách může také pomoci předcházet CHOPN. Mezi tyto znečišťující látky patří:

 • Chemikálie
 • pasivní kouření
 • prach
 • výpary

Existují způsoby, jak snížit riziko CHOPN. A jakmile se u člověka vyvinula CHOPN, existují kroky, které mohou podniknout, aby zpomalili její progresi. Tyto zahrnují:

 • přestat kouřit
 • vyvarujte se dráždivých látek, jako jsou chemické výpary nebo prach
 • dostat vakcínu proti chřipce a vakcínu proti zápalu plic
 • dodržujte léčbu od svého respiračního terapeuta
 • Naučte se dýchací techniky pro efektivnější dýchání
 • pravidelně cvičit v rámci svých možností
 • jíst zdravou, dobře vyváženou stravu

CHOPN je závažný stav, který může významně ovlivnit kvalitu života člověka. Pokud se u Vás začnou projevovat příznaky CHOPN, navštivte co nejdříve svého lékaře. Včasný záchyt znamená včasnou léčbu, která může zpomalit progresi onemocnění. Podobně se poraďte se svým lékařem, pokud již máte CHOPN a zaznamenáváte zhoršení příznaků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY