Uretritida

Co je uretritida?

Uretritida je stav, kdy se močová trubice nebo trubice, která vede moč z močového měchýře ven z těla, zanítí a podráždí. Semeno také prochází mužskou močovou trubicí.

Uretritida obvykle způsobuje bolest při močení a zvýšené nutkání na močení. Primární příčinou uretritidy je obvykle infekce bakterií.

Uretritida není totéž jako infekce močových cest (UTI). Uretritida je zánět močové trubice, zatímco UTI je infekce močových cest. Mohou mít podobné příznaky, ale vyžadují různé metody léčby v závislosti na základní příčině uretritidy.

Uretritida postihuje lidi všech věkových kategorií. Tento stav se může vyvinout u mužů i u žen. Ženy však mají větší šanci na rozvoj tohoto stavu než muži. Je to částečně proto, že mužské močové trubice, které jsou dlouhé jako penis, jsou mnohem delší než ženské. Uretra ženy je obvykle dlouhá jeden a půl palce. To usnadňuje pronikání bakterií do močové trubice.

Podle Antimicrobe,uretritida se každoročně vyskytuje u přibližně 4 milionů Američanů. Negonokoková uretritida představuje 80 procent případů.

Další informace o infekcích močového systému »

Jaké jsou příznaky uretritidy?

Příznaky u mužů

Muži s uretritidou mohou zaznamenat jeden nebo více z následujících příznaků:

 • pocit pálení při močení

 • svědění nebo pálení v blízkosti otvoru penisu
 • přítomnost krve ve spermatu nebo moči
 • výtok z penisu

Příznaky u žen

Některé příznaky uretritidy u žen zahrnují:

 • častější nutkání močit
 • nepohodlí při močení
 • pálení nebo podráždění při ústí močové trubice
 • abnormální výtok z pochvy může být také přítomen spolu s močovými příznaky

Lidé, kteří mají uretritidu, také nemusí mít žádné znatelné příznaky. To platí zejména pro ženy. U mužů nemusí být příznaky patrné, pokud se uretritida vyvinula v důsledku infekce chlamydiemi nebo příležitostně trichomoniázou.

Z tohoto důvodu je důležité podstoupit testování, pokud jste mohli být infikováni sexuálně přenosnou infekcí (STI).

Co způsobuje uretritidu?

Obecně je většina případů uretritidy výsledkem infekce buď bakterií nebo virem. Bakterie jsou nejčastější příčinou. Stejné bakterie, které mohou způsobit infekce močového měchýře a ledvin, mohou také infikovat výstelku močové trubice. Bakterie nacházející se přirozeně v oblasti genitálií mohou také způsobit uretritidu, pokud se dostanou do močového traktu.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)Bakterie spojené s uretritidou zahrnují:

 • Neisseria gonorrhoeae
 • Chlamydia trachomatis
 • Mycoplasma genitalium

Patogeny jsou biologické látky, které způsobují onemocnění. Stejné patogeny, které způsobují STI, mohou také způsobit uretritidu. Patří mezi ně bakterie způsobující kapavku a chlamydie a parazit způsobující trichomoniázu.

Existují také viry, které mohou vést k rozvoji uretritidy. Patří mezi ně lidský papilomavirus (HPV), virus herpes simplex (HSV) a cytomegalovirus (CMV).

Typy uretritidy

Existují různé typy uretritidy, klasifikované podle příčiny zánětu. Jedná se o gonokokovou uretritidu a negonokokovou uretritidu.

Gonokoková uretritida je způsobena stejnou bakterií, která způsobuje kapavku STI. Tvoří 20 procent případů uretritidy.

Negonokoková uretritida je uretritida způsobená jinými infekcemi, které nejsou kapavka. Chlamydie jsou častou příčinou nongonokokové uretritidy, přičemž pravděpodobným viníkem jsou i jiné pohlavně přenosné choroby.

Je však možné, že dojde k podráždění, které nesouvisí s pohlavně přenosnými chorobami. Tyto příčiny mohou zahrnovat zranění, jako je například katétr, nebo jiné druhy genitálního traumatu.

Zatímco spousta pacientů má jeden nebo druhý typ uretritidy, je možné mít různé příčiny uretritidy najednou. To platí zejména u žen.

Jak se diagnostikuje uretritida?

Váš lékař se vás zeptá na vaše příznaky. Pravděpodobně také vyšetří oblast genitálií na výtok, citlivost, vředy a jakékoli známky STI. To jim může pomoci při stanovení diagnózy.

Mohou nařídit testy k analýze vzorku moči nebo výtěru odebraného z močové trubice nebo vaginální oblasti. Pokud má lékař podezření na konkrétní STI, bude pravděpodobně proveden test, který umožní lékaři potvrdit nebo vyloučit tuto potenciální diagnózu. Krevní testy mohou být provedeny pro kontrolu jiných pohlavně přenosných chorob, jako je HIV a syfilis.

V závislosti na vašem lékaři a jejich laboratoři můžete získat výsledky testů zpět za několik dní. To jim umožňuje zahájit léčbu co nejdříve a dát vám vědět, zda je třeba testovat a léčit i vašeho partnera.

Jaké jsou možnosti léčby uretritidy?

Léčba uretritidy obvykle zahrnuje léčbu antibiotiky nebo antivirotiky. Některé běžné léčby uretritidy zahrnují:

 • azithromycin, antibiotikum, obvykle užívané jako jednorázová dávka

 • doxycyklin, perorální antibiotikum, které se obvykle užívá dvakrát denně po dobu sedmi dnů
 • erythromycin, antibiotikum, které lze podávat perorálně, čtyřikrát denně po dobu sedmi dnů
 • ofloxacin, perorální antibiotikum, které se obvykle užívá dvakrát denně po dobu sedmi dnů
 • levofloxacin, perorální antibiotikum, které se obvykle užívá jednou denně sedm dní

Pokud infekci způsobila STI, je důležité, aby všichni sexuální partneři v případě potřeby podstoupili testování a léčbu. To zabraňuje šíření STI a reinfekci.

Zlepšení příznaků můžete zaznamenat jen několik dní po zahájení léčby. Stále byste měli dokončit svůj předpis podle doporučení svého lékaře, jinak by se infekce mohla zhoršit. Ti, kteří mají uretritidu, by měli počkat jeden týden, jakmile budou zcela vyřízeni s předepisováním a jejich partner dokončí léčbu, než obnoví sexuální aktivitu.

Mezi potenciální lékové interakce léků používaných k léčbě uretritidy patří:

 • léky na ředění krve
 • léky na srdce
 • léky na záchvaty

Jaké jsou komplikace spojené s uretritidou?

Léky mohou často rychle léčit uretritidu. Pokud se infekce neléčí, následky mohou být trvalé a docela vážné. Například se infekce může rozšířit do jiných částí močového traktu, včetně močovodů, ledvin a močového měchýře. Tyto infekce mohou být bolestivé samy o sobě. I když je lze léčit intenzivnějšími koly antibiotik, mohou způsobit poškození orgánů, pokud se neléčí příliš dlouho. Tyto neléčené infekce se mohou také rozšířit do krve a vést k sepse, která může být smrtelná.

Navíc pohlavně přenosné choroby, které často způsobují uretritidu, mohou poškodit reprodukční systém. U žen se může vyvinout zánětlivé onemocnění pánve (PID), které je bolestivé a může vést k neplodnosti, přetrvávající bolesti pánve nebo bolesti při sexu. Ženy s neléčenými STI jsou také vystaveny vyššímu riziku mimoděložního těhotenství, které může být život ohrožující.

U mužů se může vyvinout bolestivý zánět nebo infekce prostaty nebo zúžení části močové trubice v důsledku zjizvení, což vede k bolestivému močení. Z těchto důvodů byste měli co nejdříve mluvit s lékařem, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky uretritidy.

Jak mohu předejít uretritidě?

Mnoho bakterií, které způsobují uretritidu, se může přenést na jinou osobu pohlavním stykem. Z tohoto důvodu je bezpečný sex důležitým preventivním opatřením. Níže uvedené tipy vám mohou pomoci snížit riziko:

 • Vyhněte se pohlavnímu styku s více partnery.
 • Použití kondomy pokaždé, když máte sex.
 • Nechejte se pravidelně testovat.
 • Chraňte ostatní. Pokud zjistíte, že máte STI, informujte ostatní, kteří jsou také ohroženi infekcí.

Kromě praktik bezpečnějšího sexu existují i ​​jiné způsoby, jak podpořit dobré zdraví močových cest. To může snížit riziko uretritidy a některých dalších stavů, které postihují tuto část těla. Pijte hodně tekutin a ujistěte se, že se krátce po pohlavním styku vymočíte. Vyhněte se kyselým potravinám. Vyvarujte se také vystavení spermicidům, zvláště pokud již víte, že dráždí vaši močovou trubici.

Otázky a odpovědi

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY