V jakém věku obvykle začíná Crohnova choroba?

Příznaky Crohnovy choroby se mohou objevit v jakémkoli věku, ale mnoho lidí je začne pozorovat dříve, než jim bude 30. Crohnovu chorobu nelze vyléčit a možnosti léčby se mohou měnit podle vašeho věku a závažnosti příznaků.

Doktor mluví s mladým pacientem na klinice
Maskot/Getty Images

Neexistuje žádné konkrétní věkové rozmezí, ve kterém se příznaky začínají vyvíjet u lidí s Crohnovou chorobou.

Zatímco u mnoha lidí je Crohnova choroba diagnostikována ve svých 20 letech, jiní dostanou diagnózu až po dosažení 60 let.

Obecné možnosti léčby zůstávají stejné bez ohledu na věk, ale někteří lidé mohou zaznamenat jedinečné problémy a rozdíly v závislosti na tom, kdy u nich začnou Crohnovy příznaky.

V jakém věku se Crohnova choroba často začíná objevovat?

Crohnova choroba se může objevit v jakémkoli věku.

Vývoj příznaků Crohnovy choroby je však nejběžnější ve věku dospívání a dvacátých let. Přibližně 25 % pacientů s Crohnovou chorobou je diagnostikováno ve věku 20 let.

Zatímco u mnoha jedinců je diagnostikována ve věku 20 let, dochází také k prudkému nárůstu frekvence Crohnovy diagnózy ve věku 60 až 80 let. Mnoho lidí začíná pociťovat své první příznaky někde mezi 50. až 70. rokem života.

Dětská Crohnova choroba u dětí do 6 let je vzácnější, ale frekvence se zvyšuje.

Více o Crohnově nemoci

Odhadem 3,1 milionu Američanům bylo diagnostikováno zánětlivé onemocnění střev (IBD), které zahrnuje Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. U osob s diagnózou Crohnovy choroby je tento chronický stav obvykle ovlivní na určité úrovni po zbytek života poté, co se rozvinou počáteční příznaky.

Zatímco přesná příčina Crohnovy choroby není známa, tento stav má dopad na GI trakt a často vede k zánětu tenkého střeva a tlustého střeva.

Pokud se Crohnova choroba neléčí, může vést k vážnějším zdravotním problémům, které zahrnují:

  • střevní obstrukce
  • píštěle
  • rakovina tlustého střeva

To je důvod, proč je důležité mluvit se svým zdravotním týmem, pokud se domníváte, že vykazujete známky tohoto onemocnění.

Více o Crohnově chorobě se můžete dozvědět na Healthline zde.

Mění se příznaky v závislosti na věku?

Specifické symptomy Crohnovy choroby, které jednotlivci zažívají, se mohou v průběhu času někdy měnit. Lidé s Crohnovou chorobou mohou také procházet obdobími, kdy se příznaky zmírní, zhorší nebo dočasně zmizí.

A studie 2017 zjistili, že symptomy časného nástupu IBD u dětí mladších 10 let byly typicky závažnější než symptomy IBD s IBD u dospělých.

Starší studie také naznačila, že atypické formy příznaků, jako je zácpa místo průjmu, jsou častější u lidí s diagnózou IBD, když jsou starší.

Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se prozkoumaly oba tyto problémy a jak věk ovlivňuje Crohnovu chorobu.

Běžné Crohnovy příznaky

Některé běžné příznaky Crohnovy choroby zahrnují:

  • bolest břicha
  • průjem
  • krev ve stolici
  • ztráta chuti k jídlu a hmotnosti
  • horečka

Lidé s Crohnovou chorobou mohou cítit naléhavou potřebu jít na záchod. Po odchodu na záchod mohou mít také pocit, že nejsou úplně hotoví.

U dětí a dospívajících je méně pravděpodobné, že se vyskytnou příznaky omezené na tenké střevo. Asi u 30 % se vyvine perianální onemocnění, které postihuje oblast kolem řitního otvoru.

U těchto dětí byla diagnostikována Crohnova choroba s časným nástupem může také zažít nutriční deficity, které negativně ovlivňují jejich růst a přechod do puberty.

Jak často se u jedinců rozvine Crohnova choroba v dospělosti?

Bylo publikováno málo výzkumů o počtu jedinců, u kterých se Crohnova choroba rozvine později v životě.

Je také důležité poznamenat, že Crohnova choroba může být obtížnější přesně diagnostikovat u starších jedinců kvůli velkému počtu dalších stavů, kterým se může podobat a jsou častější, když lidé stárnou.

Dokážete vyrůst z Crohnovy choroby?

Crohnovu chorobu nelze vyléčit a nemůžete z ní „stárnout“.

Někteří lidé však mohou procházet obdobími, kdy pociťují jen málo příznaků nebo vůbec žádné.

Více o cyklu Crohnovy remise a relapsu si můžete přečíst na Healthline zde.

Jak zvládáte Crohnovu chorobu na základě věku?

Bez ohledu na věk se lékaři zaměří na zmírnění příznaků Crohnovy choroby a snížení základního zánětu. Léčba pro všechny věkové kategorie může mít formu léků, nutriční terapie a chirurgického zákroku.

Při určování nejvhodnějších léků budou lékaři často zvažovat různé faktory, včetně věku pacienta a závažnosti příznaků. Vzhledem k jejich potenciálním komplikacím nemusí být některé možnosti léčby vhodné pro velmi mladé nebo starší osoby.

Změny ve stravě mohou pomoci snížit zánět a mohou být prospěšné v každém věku. Více informací o Crohnově chorobě a výživě naleznete zde.

Chirurgický zákrok může být nezbytný, když jiné možnosti léčby selhaly nebo se vyvinuly určité komplikace, jako jsou střevní píštěle. V průběhu času mohou být u pacientů s Crohnovou chorobou vyžadovány četné operace.

Až 50 % dětí s Crohnovou chorobou, které podstoupí jednu operaci, potřebuje v určitém okamžiku svého života druhou.

Mnoho lidí s Crohnovou chorobou vykazuje příznaky před dosažením věku 30 let. Tento stav se však může objevit v jakémkoli věku.

Zatímco Crohnovu chorobu nelze vyléčit, lidé mohou mít chvíle, kdy příznaky chybí nebo nejsou tak závažné. Je důležité, abyste se o jakýchkoli změnách příznaků poradili se svým zdravotnickým týmem a s přibývajícím věkem zohlednili nové léčebné plány.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY