Varovné příznaky bolesti hlavy

Přehled

Bolesti hlavy jsou extrémně časté. Ve skutečnosti, Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že téměř polovina dospělých na celém světě bude mít někdy v tomto roce bolesti hlavy.

Bolesti hlavy obvykle odezní, aniž by způsobily další problémy. Dokonce i mnoho chronických bolestí hlavy, jako jsou migrény a klastrové bolesti hlavy, nejsou považovány za známky závažnějších základních problémů. Možná je třeba je léčit, aby se zlepšil váš život, ale neohrozí váš život.

Pokud však zaznamenáte nějaké neobvyklé příznaky, okamžitě zajistěte návštěvu lékaře nebo pohotovosti (ER).

Bolest hlavy, která se podobá svírání hlavy

Tenzní bolest hlavy je nejčastější primární bolestí hlavy. Obvykle je bilaterální, což znamená, že postihuje obě strany hlavy. Je běžně popisován jako pocit mačkání.

Tenzní bolesti hlavy mohou souviset se stresem nebo s pohybovým aparátem. Mohou být léčeny volně prodejnými (OTC) léky proti bolesti, jako je ibuprofen (Advil, Motrin) a aspirin (Bayer).

Bolest hlavy doprovázená nevolností, zvracením nebo citlivostí na světlo a zvuk

To jsou běžné příznaky migrénových bolestí hlavy. Migrény způsobují pulzující pocit, který se obvykle vyskytuje pouze na jedné straně hlavy.

Jsou jednou z 10 nejčastějších příčin invalidity na celém světě. Nejsou život ohrožující, ale mohou vážně ovlivnit vaši pohodu.

Pokud trpíte migrénami, je důležité, abyste zjistili, zda existuje příčina. Migrény jsou podle The Migraine Trust nejčastější u lidí ve věku 30 až 40 let. Podle Úřadu pro zdraví žen kolem 75 procent z lidí postižených migrénou jsou ženy.

Mezi faktory, které mohou způsobit, že člověk bude mít větší pravděpodobnost chronické migrény, patří:

 • obezita
 • cukrovka
 • Deprese
 • hypertenze
 • stresující životní události

K léčbě migrény je k dispozici řada léků na předpis. Mezi další léčby patří volně prodejné léky proti bolesti, jako je Excedrin Migréna, a alternativní metody, jako je akupunktura a bylinné léky.

Bolest hlavy, která vás probudí

Být probuzen bolestí hlavy je běžným příznakem clusterových bolestí hlavy. Tyto jsou také známé jako budíkové bolesti hlavy. Klastrové bolesti hlavy se stejně jako migrény vyskytují nejčastěji pouze na jedné straně hlavy.

Clusterové bolesti hlavy se vyskytují ve vzorcích nazývaných klastrové periody, během kterých může být bolest velmi intenzivní a brání vám ve spánku. Někdy je bolest hlavy clusteru soustředěna kolem jednoho nebo obou očí.

Clusterové bolesti hlavy obecně nejsou život ohrožující. Mohou však být oslabující, takže budete chtít zjistit základní příčinu.

Bolesti hlavy, které vás probudí ze spánku, mohou být také způsobeny zdravotními stavy, jako je vysoký krevní tlak, spánková apnoe a mozkové nádory. Deprese a vysazení kofeinu mohou také způsobit bolesti hlavy.

Clusterové bolesti hlavy s největší pravděpodobností postihují lidi ve věku 20 až 50 let a muže, podle Mayo Clinic.

Mezi domácí prostředky, které mohou přinést úlevu, patří doplňky hořčíku, melatonin a kapsaicinový krém. Mezi další léčebné metody patří doplňkový kyslík, triptanové léky a intravenózní lék dihydroergotamin (DHE).

Bolest hlavy s horečkou nebo ztuhlým krkem

Bolest hlavy v kombinaci s horečkou nebo ztuhlým krkem může naznačovat encefalitidu nebo meningitidu. Encefalitida je zánět mozku, zatímco meningitida je zánět membrány, která obklopuje mozek.

V důsledku závažné infekce může být kterýkoli stav smrtelný. Oslabený imunitní systém, diabetes mellitus a užívání léků potlačujících imunitní systém mohou způsobit, že budete k těmto infekcím náchylnější.

Tyto infekce musí být okamžitě léčeny intravenózní antibiotickou terapií.

Bouřlivá bolest hlavy

Bouřlivá bolest hlavy je extrémně silná bolest hlavy, která se rychle objevuje. Někdy se tomu říká osamělá akutní bolest hlavy. Vyvíjí se za 60 sekund nebo méně a způsobuje intenzivní bolest.

Thunderclap bolesti hlavy mohou být způsobeny krvácením do mozku po prasknutí arteriálního aneuryzmatu, mrtvici nebo jiném zranění.

Bolest způsobená bouřlivými bolestmi hlavy se může objevit kdekoli na vaší hlavě a rozšířit se na krk nebo dokonce na oblasti dolní části zad. Intenzivní bolest může trvat hodinu nebo déle a může být doprovázena závratí, nevolností nebo ztrátou vědomí.

Meningitida, encefalitida a mozkové nádory mohou způsobit bolesti hlavy. Hypertenze je častější příčinou.

Léčba tohoto druhu bolesti hlavy bude záviset na příčině. Je důležité okamžitě promluvit s lékařem, pokud máte bolest hlavy, která dosáhne maximální intenzity za minutu nebo méně a neustoupí.

Bolest hlavy po úrazu hlavy

Jakékoli poranění hlavy, které způsobuje bolest hlavy, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Bolest hlavy po jakémkoliv nárazu do hlavy může znamenat otřes mozku.

Otřes mozku představuje zvláštní riziko, pokud se bolest hlavy po úrazu dále zhoršuje. I malý pád nebo náraz do hlavy může mít za následek potenciálně život ohrožující krvácení do mozku.

Bolest hlavy doprovázená problémy se zrakem

Oční migréna může dočasně způsobit slepotu nebo blikající světla v jednom oku. Tyto příznaky někdy doprovázejí také typickou migrenózní bolest hlavy.

Pokud jsou vaše migrény nebo pravidelné bolesti hlavy doprovázeny těmito poruchami zraku, musíte to sdělit svému lékaři. Je možné, že tyto příznaky způsobují křeče v sítnici. Lidé, kteří zažívají oční migrény, mohou být náchylnější k dlouhodobé ztrátě zraku.

Migrény s aurou, dříve známé jako klasické migrény, mohou také způsobit „plovoucí“ světla nebo slepá místa. V tom případě se však příznaky objeví na obou očích.

Nové nebo neobvyklé bolesti hlavy

Kromě specifických příznaků bolesti hlavy popsaných výše by jakékoli nové nebo neobvyklé bolesti hlavy měly být projednány se svým lékařem. Zvláštní pozornost věnujte bolestem hlavy, které:

 • se poprvé vyvinou po 50 letech
 • náhlá změna frekvence, umístění nebo závažnosti
 • se v průběhu času neustále zhoršují
 • jsou doprovázeny změnami osobnosti
 • způsobit slabost
 • ovlivnit váš zrak nebo řeč

Ženy, které prožívají menopauzu, mohou zjistit, že mají nové vzorce bolesti hlavy nebo zažívají migrény, když nikdy předtím.

VYROVNÁVÁNÍ SE S BOLESTI HLAVY

Bolesti hlavy jsou velmi časté, ale určité vlastnosti mohou signalizovat vážný stav. U častějších bolestí hlavy, jako jsou tenzní, shlukové nebo dokonce migrénové bolesti hlavy, existují spouštěče, které se mohou lišit od člověka k člověku. Věnování pozornosti svým spouštěčům a provádění malých úprav ve vašem životním stylu může pomoci vyhnout se záchvatům bolesti hlavy. — Seunggu Han, MUDr

Bolest hlavy spouští

Někdy může bolest hlavy naznačovat, že vaše tělo prochází abstinencí od chemické látky (jako je kofein). Jindy může být vaše bolest hlavy vyvolána dehydratačními účinky konzumace alkoholu.

Není také neobvyklé, že lidé pociťují bolesti hlavy, když přestanou kouřit tabákové výrobky, kvůli abstinenci nikotinu. Tyto spouštěče bolesti hlavy obvykle nenaznačují žádný větší zdravotní problém a volba životního stylu může zajistit, že tyto bolesti hlavy nebudou pokračovat.

Únavové bolesti hlavy, někdy nazývané bolesti hlavy z námahy, mohou být způsobeny, když je vaše tělo namáháno přílišnou fyzickou aktivitou. Napětí očních svalů a nedostatek spánku mohou způsobit tupou pulzující bolest hlavy, která je podobná bolesti hlavy při námaze.

Dostatečný odpočinek, časté přestávky v práci na počítači a pití doporučeného množství vody každý den pravděpodobně zabrání těmto bolestem hlavy.

VEDETE SI DENNÍK

Vedení deníku s podrobnostmi o tom, co jste dělali nebo co se dělo v době vašich bolestí hlavy, vám může pomoci určit věci, kterým se možná budete chtít v budoucnu vyhnout, abyste předešli opakování podobné bolesti hlavy. — Stacy R. Sampson, DO

Odnést

Léčba bolestí hlavy se bude široce lišit v závislosti na jejich příčině. Většinu bolestí hlavy lze léčit doma ibuprofenem nebo aspirinem ke zmírnění mírné bolesti.

Pokud však pociťujete některý z výše uvedených varovných příznaků, budete muset vyhledat radu lékaře, jak nejlépe léčit své příznaky.

Mohou být doporučeny antidepresiva, léky na krevní tlak, změny životního stylu a další léčebné režimy, které vám pomohou získat úlevu od bolesti hlavy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY