Váš průvodce příznaky a péče v konečné fázi srdečního selhání

I když v současné době neexistují žádné léky na srdeční selhání v konečné fázi, některé léčby mohou zmírnit vaše příznaky a zlepšit kvalitu vašeho života.

Sestra drží za ruku někoho se srdečním selháním v konečné fázi.
FG Trade/Getty Images

Srdeční selhání nastává, když vaše srdce již není schopno pumpovat dostatek krve, aby podpořilo potřeby vašeho těla. Konečná fáze srdečního selhání je poslední a nejzávažnější fází, během níž pravděpodobně pociťujete příznaky, i když jste v klidu.

Lidé se srdečním selháním v konečném stádiu často již nereagují na léčbu, která u nich kdysi fungovala, a může se blížit konec jejich života. Léčba konečného srdečního selhání se jako taková zaměřuje na zmírnění symptomů a omezení hospitalizací a procedur.

Tento článek se zabývá konečnými příznaky srdečního selhání. Diskutujeme také o očekávané délce života u jedinců, kteří dosáhnou konečného stadia srdečního selhání, a zvažujeme způsoby, jak posílit duševní, emocionální a duchovní pohodu. Nakonec diskutujeme o možnosti zařazení do klinických studií.

Jaké jsou konečné příznaky srdečního selhání?

Podle a recenze 2017, osoba, která progreduje do konečného stadia srdečního selhání, bude pravděpodobně pociťovat závažné a přetrvávající příznaky. Mohou zahrnovat:

 • dušnost
 • snížená tolerance cvičení
 • únava
 • obtíže v oblasti břicha
 • otok nebo „edém“
 • snížení velikosti a síly svalů
 • srdeční arytmie

V konečné fázi srdečního selhání není dostatečný průtok krve pro podporu hlavních orgánů, jako jsou ledviny a játra. To může vést k dalším komplikacím.

Přehled z roku 2017 uvádí, že lidé se srdečním selháním v konečném stádiu budou pravděpodobně vyžadovat častou hospitalizaci. Mohou se stát netolerantními vůči standardním terapiím srdečního selhání.

Zjistěte více o různých fázích pokročilého srdečního selhání nebo městnavého srdečního selhání.

Jaká je vaše očekávaná délka života, když dosáhnete konečného stadia srdečního selhání?

Podle přehledu z roku 2018 je střední délka života u jedinců s diagnózou konečného stadia srdečního selhání 6–12 měsíců. Během posledních 6 měsíců bude osoba pravděpodobně vyžadovat časté hospitalizace a procedury.

Nezapomínejte na své duševní zdraví

Pokud dostanete diagnózu konečného srdečního selhání, možná zvažujete péči na konci života. Tento typ péče se zaměřuje na poskytování jak praktické, tak emocionální podpory.

Zvažte rozhovor s terapeutem o problémech, které vás trápí, jako jsou:

 • úzkost nebo deprese
 • potíže s přizpůsobením se zhoršení fyzického a duševního zdraví
 • rozrušení a neklid
 • existenční starosti
 • obavy o blízké

Někteří lidé mohou také chtít zvážit dulu na konci života. Jedná se o vyškoleného profesionála, který pomáhá poskytovat společnost, útěchu a vedení těm, kteří mají smrtelnou nemoc nebo se blíží ke konci svého života.

Duly se zaměřují na poskytování praktické, emocionální a duchovní péče. Některé z jejich povinností zahrnují:

 • poskytování příležitostí lidem otevřeně mluvit o umírání
 • zkoumání smyslu života a odkazu dané osoby
 • podpora duchovních praktik
 • diskutovat a podporovat péči na konci života
 • pomáhá s praktickou péčí
 • poskytování oddechu pro pečovatele
 • vést lidi v raných fázích smutku

International End of Life Duula Association poskytuje adresář, který pomáhá lidem najít dulu v jejich státě a místní oblasti.

Americká psychologická asociace také poskytuje seznam zdrojů pro jednotlivce, kteří se chtějí dozvědět více o problémech na konci života a péči.

Bylo to užitečné?

Existuje ještě léčba konečného srdečního selhání?

Většina léčby srdečního selhání v konečné fázi se zaměřuje na poskytování úlevy od symptomů. Některé běžné příznaky konečného srdečního selhání a jejich související léčby zahrnují:

 • dušnost: kyslík, opioidy, diuretika nebo benzodiazepiny
 • bolest na hrudi: opioidy a dusičnany
 • zácpa: hydratace a laxativa
 • nevolnost a ztráta chuti k jídlu: léky proti nemoci
 • nespavost: kognitivně behaviorální terapie (CBT) pro nespavost
 • úzkost a deprese: mluvící terapie nebo antidepresiva

V některých případech mohou stále existovat terapie, jako jsou zařízení na podporu komor nebo transplantace srdce. Tyto techniky nemusí být životaschopné pro každého, ale váš kardiologický tým bude mít ty nejlepší informace.

Je nutný hospic pro osoby se srdečním selháním v konečné fázi?

Hospic je často doporučován pro osoby se srdečním selháním v konečné fázi. Rodinní pečovatelé možná nebudou schopni poskytnout potřebnou úroveň péče, ale hospic bude schopen zajistit nepřetržitou péči zdravotnických pracovníků.

V závislosti na potřebách vašeho blízkého může být tato péče možná doma – ale někteří lidé mohou vyžadovat ústavní péči. Promluvte si s lékařem, abyste určili správnou volbu pro vaši rodinu.

Kliknutím sem se dozvíte více o rozdílu mezi hospicem a paliativní péčí.

Zkoušky nových způsobů léčby srdečního selhání

Každý, kdo má zájem o účast na klinických studiích nových způsobů léčby srdečního selhání, by měl zvážit rozhovor se svým lékařem. Lékař má přístup k informacím o nejnovějších klinických studiích a bude vám moci pomoci rozhodnout, zda je pro vás studie slibná.

Webové stránky Národního institutu srdce, plic a krve (NHLBI) obsahují a funkce vyhledávání pro klinické studie a observační studie podporované NHLBI.

Seznamy studií, které hledají účastníky, najdete také na ClinicalTrails.gov.

Bylo to užitečné?

Konečné stádium srdečního selhání je poslední a nejzávažnější stádium srdečního selhání, během kterého člověk pociťuje příznaky, i když je v klidu. Příznaky mohou zahrnovat dušnost, únavu a srdeční arytmie.

Očekávaná délka života u jedinců s konečným stádiem srdečního selhání je kolem 6–12 měsíců. Během této doby může člověk uvažovat o péči duly smrti na konci života. Jedná se o vyškolené profesionály, kteří nabízejí společnost lidem s smrtelnou nemocí a poskytují praktickou, emocionální a duchovní podporu.

Ačkoli jsou k dispozici léčby pro konečné stadium srdečního selhání, zaměřují se pouze na zmírnění příznaků. Můžete si však promluvit s lékařem, abyste zjistili, zda existují nějaké nadcházející klinické studie pro novou léčbu srdečního selhání, a abyste se dozvěděli o jejich způsobilosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY