Vaše návštěva endokrinologa: Co očekávat

Návštěva endokrinologa

Po zúžení hledání endokrinologa jste si nakonec vybrali toho, o kterém si myslíte, že vám poskytne nejlepší péči o váš diabetes. Cukrovka je jednou z nejběžnějších podmínek, které endokrinologové zvládají. Na zvládnutí této nemoci můžete spolupracovat se svým lékařem. Případné dotazy byste si měli zapsat jako přípravu na schůzku.

Kdy jít

Pokud máte problémy s kontrolou diabetu, měli byste navštívit endokrinologa. Váš lékař primární péče vám může také doporučit navštívit specialistu na léčbu diabetu.

Známky a příznaky, že váš diabetes není dobře kontrolován a mohou těžit z odborných znalostí endokrinologa, zahrnují:

 • mravenčení v rukou a nohou z poškození nervů
 • časté epizody nízké nebo vysoké hladiny cukru v krvi
 • změny hmotnosti
 • problémy se zrakem
 • problémy s ledvinami
 • časté hospitalizace kvůli cukrovce

Co čekat

Návštěva endokrinologa obvykle zahrnuje:

 • kompletní anamnéza
 • zkouška od hlavy až k patě
 • vyšetření krve a moči
 • vysvětlení vašeho plánu řízení

Toto je jen stručný přehled. Vaše schůzka začne měřením vaší výšky, hmotnosti a životních funkcí, včetně krevního tlaku a tepu. Pravděpodobně vám zkontrolují hladinu cukru v krvi pomocí prstu.

Váš lékař bude chtít zkontrolovat vaše zuby, aby se ujistil, že nemáte infekce v ústech, a zkontroluje kůži vašich rukou a nohou, aby se ujistil, že se u vás nevyvíjejí vředy nebo kožní infekce. Budou poslouchat vaše srdce a plíce stetoskopem a rukama cítit vaše břicho.

Buďte připraveni na otázky týkající se vašich aktuálních symptomů, rodinné historie a stravovacích návyků. Váš lékař bude chtít vědět, kolik cvičíte a jaké jsou vaše krevní cukry. Je důležité přinést záznam o vašich hodnotách krevního cukru.

Váš lékař bude také chtít vědět, co v současné době děláte pro svůj diabetes, včetně všech léků, které užíváte, jak často kontrolujete hladinu cukru v krvi a zda používáte inzulín nebo ne.

Jak se připravit

Než uvidíte svého endokrinologa, měli byste získat kopii vašich nedávných výsledků testů diabetologické laboratoře a veškeré související lékařské záznamy, které můžete prodiskutovat se svým endokrinologem při schůzce. Sdělte svému endokrinologovi, jaké další lékaře navštěvujete pro svůj diabetes, například specialisty na ledviny, oči nebo nohy.

Také si poznamenejte několik poznámek, které vám pomohou odpovědět na otázky lékaře. Také byste si měli zapsat otázky, které na svého lékaře ohledně své nemoci máte. Pořiďte si notebook a připravte si seznam informací, které sdělíte svému lékaři:

 1. Zapište si všechny příznaky, s nimiž se setkáváte, i když se nezdají být spojeny s cukrovkou. Můžete mít nějaký příznak, který lékaře upozorní na časnou komplikaci, která by mohla být důležitá.
 2. Zapište si hodnoty cukru v krvi.
 3. Vytvořte si seznam důležitých změn, které ve vašem životě v poslední době nastaly. Stres může často ovlivnit kontrolu krevního cukru.
 4. Vytvořte si seznam všech svých léků, včetně dávkování a časů, a také seznam vašich alergií.
 5. Vytvořte si seznam jakékoli relevantní rodinné anamnézy, pokud ji pravděpodobně zapomenete při rozhovoru se svým lékařem. Možná budete chtít vzít na schůzku člena rodiny, který vám pomůže zapamatovat si, co doktor řekl. Dva lidé jsou často schopni lépe absorbovat více konverzace než jen jeden.
 6. Zapište si všechny otázky, které na svého lékaře ohledně svého diabetu máte a jak ho kontrolovat. Tím, že budete mít s sebou sešit s informacemi, si vy i váš lékař můžete být jisti, že pokryjete všechny důležité body svého stavu.
 7. Vytvořte si seznam nedávných očkování, například očkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli nebo Tdap, a očkování proti chřipce, zápalu plic a pásovému oparu.
 8. Zapište si datum své poslední rozšířené oční zkoušky a vyšetření chodidla.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY