Vrozený glaukom: Vše, co byste měli vědět o tomto očním stavu

Dětský glaukom je vzácný typ očního stavu, který může způsobit zakalené vidění nebo citlivost na světlo, stejně jako ztrátu zraku. Tento primární vrozený glaukom lze léčit očními kapkami, léky a dokonce i operací oka.

mingazitdinov/Getty Images

Glaukom je velmi časté oční onemocnění, které postihuje nad 3 miliony lidí ve Spojených státech a je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. Zatímco obecné riziko se s přibývajícím věkem zvyšuje, existuje vzácný typ glaukomu, který konkrétně postihuje kojence a děti.

Tento oční stav, známý jako vrozený nebo dětský glaukom, může způsobit příznaky, jako je zakalené vidění a citlivost na světlo. Je progresivní a může vést ke ztrátě zraku.

Tento článek vysvětlí více o tomto typu dětského glaukomu a příznacích, na které je třeba si dávat pozor, a vysvětlíme více o možných možnostech léčby, které mohou zahrnovat oční kapky, jiné léky a oční chirurgii.

Co je primární vrozený glaukom?

Primární vrozený glaukom je také známý jako PCG. Vyskytuje se u velmi malých dětí a diagnóza je obvykle stanovena v prvním roce života. PCG je vzácný.

Může to být genetické nebo způsobené vývojovými abnormalitami před narozením a způsobuje tlak uvnitř oka. Děti s primárním vrozeným glaukomem mají obvykle příznaky, které zahrnují zvětšené oči, citlivost na světlo a zákal nad rohovkou (přední část oka).

Primární vrozený glaukom se liší od standardního glaukomu. Glaukom je typicky chronické a progresivní oční onemocnění, které postihuje starší dospělé. Nárůst očního tlaku často způsobuje stres na zrakový nerv. Postupem času to vede ke ztrátě zraku.

Rizikové faktory a příčiny

Primární vrozený glaukom je vzácný. Když k případům dojde, často neexistuje jasná příčina.

Existují však některé faktory, které mohou zvýšit riziko vrozeného glaukomu. Data navrhuje že chlapci mají vždy o něco vyšší riziko než dívky.

Další možné rizikové faktory zahrnout:

 • mít sourozence s primárním vrozeným glaukomem
 • rodinná anamnéza primárního kongenitálního glaukomu
 • být dítětem z manželství mezi bratranci a sestřenicemi, zvláště pokud je tato praxe běžná ve vašem regionu, kultuře nebo etnické skupině

Je vrozený glaukom genetický?

Vědci se domnívají, že některé případy vrozeného glaukomu jsou genetické. Předpokládá se, že asi 10 % případů vrozeného glaukomu má genetickou souvislost.

Tento stav je recesivní a byl spojen s abnormalitami genů CYP1B1 a LTBP2.

Jak poznáte vrozený glaukom?

Příznaky a příznaky vrozeného glaukomu se mohou lišit.

Některé děti nebudou mít téměř žádné příznaky. V mnoha případech budou příznaky postupovat, jak dítě stárne. Často je zakalená nebo zamlžená rohovka prvním příznakem, kterého si rodiče všimnou. Mezi běžné příznaky patří:

 • zvětšené oči
 • zvětšenou rohovku
 • citlivost na světlo
 • zamlžená šedá rohovka
 • oči, které neustále slzí nebo slzí
 • ztráta zraku

Děti s primárním vrozeným glaukomem pravděpodobně vykazují další sekundární příznaky. Ty jsou obecně výsledkem nepohodlí způsobeného glaukomem a mohou zahrnovat:

 • zvracení
 • nechutenství

 • podrážděnost
 • nadměrný pláč

Co je fenomén Loch Ness Monster?

Děti s primárním vrozeným glaukomem mají často viditelně zvětšenou oční bulvu. To může způsobit, že duhovka a krevní cévy získají neobvyklé tvary a prezentace, včetně fenoménu „Loch Ness Monster“. Tento fenomén, pojmenovaný po mýtické příšeře kvůli tomu, jak cévy vypadají, popisuje smyčky očních krevních cév v úhlu oka. Úhel oka je tlumicí vrstva mezi duhovkou a zornicí.

Jak léčíte vrozený glaukom?

Existuje několik dostupných způsobů léčby vrozeného glaukomu. Přesná léčba bude záviset na závažnosti glaukomu a na závažnosti příznaků. Všechna ošetření se zaměří na zmírnění očního tlaku, aby se zmírnily příznaky. Možnosti léčby zahrnují:

 • Filtrační operace: Filtrační chirurgie používá malé nástroje k vytvoření drénu v oku. Tím se uvolní oční tlak.
 • Laserová operace: Během laserové operace vytvoří laser malý otvor v oku, aby se uvolnil oční tlak.
 • Operace úhlu: Úhlová chirurgie řeže do úhlu oka a opravuje ho. Vytváří nové úhlové struktury oka, uvolňuje tlak a zvyšuje tok oční vlhkosti.
 • Topické oční kapky: Existuje několik různých typů očních kapek, které mohou pomoci dětem s vrozeným glaukomem. Mohou být použity ke zvýšení množství tekutiny opouštějící oko nebo ke snížení nadprodukce tekutiny uvnitř oka.
 • Perorální léky: Stejně jako oční kapky existuje několik možností pro perorální léky. Některé mohou zmírnit bolest a tlak, zatímco jiné mohou řešit vlhkost očí.

Dá se vrozený glaukom vyléčit?

Zrak, který již byl ztracen v důsledku vrozeného glaukomu, nelze obnovit.

Často je však možné zastavit postup ztráty zraku.

Jakmile se ztráta zraku zastaví, mohou lékaři pomoci dětem co nejlépe využít zbývající zrak pomocí vizuálních pomůcek a pomocných zařízení. Ne všechny případy vrozeného glaukomu budou reagovat na operaci a výsledky se mohou lišit v závislosti na konkrétním postupu a konkrétním dítěti, ale celkově je míra úspěšnosti u vrozeného glaukomu vysoká.

Výzkum z British Infantile and Childhood Glaucoma Eye Study v roce 2020 zjistil více než 94% úspěšnost při pohledu na různé běžné způsoby léčby.

Primární vrozený glaukom je vzácný oční zdravotní stav, který postihuje kojence a děti. Děti s tímto stavem mají v očích tlak, který způsobuje příznaky, jako je zvětšení oka, citlivost na světlo a zamlžená rohovka.

V průběhu času mohou tyto příznaky postupovat a mohou vést ke ztrátě zraku. Možnosti léčby zahrnují oční kapky, léky a chirurgický zákrok. Ačkoli léčba nemůže obnovit ztracené vidění, často může zastavit další ztrátu zraku.

Mnoho dětí s vrozeným glaukomem je schopno maximalizovat svůj zbývající zrak a vést plnohodnotný život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY