Vše, co byste měli vědět o Diabetes Insipidus

Co je diabetes insipidus?

Diabetes insipidus (DI) je vzácný stav, ke kterému dochází, když vaše ledviny nejsou schopny šetřit vodou. DI nesouvisí s diabetes mellitus, který je často označován jednoduše jako diabetes. To znamená, že můžete mít DI, aniž byste měli cukrovku. Ve skutečnosti se tento stav může objevit u kohokoli.

DI má za následek extrémní žízeň a časté močení zředěné moči bez zápachu. Existuje několik typů DI a často je lze úspěšně léčit. Pokračujte ve čtení, abyste se o tomto stavu dozvěděli více.

Jaké jsou příznaky diabetes insipidus?

Hlavními příznaky DI jsou nadměrná žízeň, která může způsobit neovladatelnou touhu po vodě, a nadměrný objem moči. Zdravý dospělý člověk obvykle vymočí méně než 3 litry moči denně. Lidé s DI mohou vyloučit až 16 litrů moči denně.

Možná budete muset v noci vstávat, abyste často močili, nebo můžete pociťovat pomočování.

Mezi možné příznaky u malých dětí a kojenců patří:

 • nervozita a podrážděnost
 • neobvykle mokré plenky nebo pomočování nebo nadměrné vylučování moči
 • nadměrná žízeň
 • dehydratace
 • vysoká horečka
 • suchá kůže
 • opožděný růst

Dospělí mohou pociťovat některé z výše uvedených příznaků plus zmatenost, závratě nebo pomalost. DI může také vést k těžké dehydrataci, která může vést k záchvatům, poškození mozku a dokonce smrti, pokud není léčena.

Pokud vy nebo vaše dítě pociťujete tyto příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Normální regulace kapaliny

Chcete-li porozumět diabetes insipidus, pomůže vám porozumět tomu, jak vaše tělo normálně používá a reguluje tekutiny.

Tekutiny tvoří až 60 procent vaší celkové tělesné hmotnosti. Udržování správného množství tekutin v těle je klíčem k vašemu celkovému zdraví. Konzumace vody a jídla během dne pomáhá dodávat tělu tekutiny. Močení, dýchání a pocení pomáhají odstraňovat tekutiny z těla.

Vaše tělo využívá systém orgánů a hormonálních signálů k regulaci tělesných tekutin. Ledviny hrají důležitou roli v této regulaci tekutin tím, že odstraňují přebytečnou tekutinu z vašeho krevního oběhu. Močový měchýř ukládá tento tekutý odpad, dokud jej nevymočíte. Vaše tělo reguluje hladinu tekutin tím, že produkuje méně moči, když potřebujete nahradit tekutiny ztracené pocením, nebo tím, že vytváří více moči, když je ve vašem těle příliš mnoho tekutin.

Váš mozek tento proces reguluje několika způsoby. Hypotalamus, část mozku, reguluje váš pocit žízně a potřebu pít vodu. Mozek také produkuje antidiuretický hormon (ADH), nazývaný také vasopresin, který se po produkci ukládá v hypofýze.

Když vaše tělo potřebuje zadržet vodu, hypofýza uvolní vazopresin do krevního oběhu. Když se potřebujete zbavit vody, hormon se buď uvolňuje v menším množství, nebo se neuvolňuje vůbec a budete častěji močit.

Když se některá část tohoto regulačního systému porouchá, může to vést k diabetes insipidus.

Čtyři typy diabetes insipidus

Existují čtyři typy DI:

Centrální diabetes insipidus

Toto je nejběžnější forma DI a je způsobena poškozením hypofýzy nebo hypotalamu. Toto poškození znamená, že ADH nelze normálně produkovat, skladovat nebo uvolňovat. Bez ADH se do moči uvolňuje velké množství tekutiny.

Tento typ DI je často výsledkem:

 • úraz hlavy
 • onemocnění, která způsobují otok mozku
 • chirurgická operace
 • nádory
 • ztráta přívodu krve do hypofýzy
 • vzácné genetické stavy

Nefrogenní diabetes insipidus

Určité genetické defekty mohou poškodit ledviny a způsobit, že nebudou schopny reagovat na ADH.

Nefrogenní diabetes insipidus může být také způsoben:

 • léky, jako je lithium nebo tetracyklin
 • vysoké hladiny vápníku v těle
 • nízké hladiny draslíku v těle
 • chronické onemocnění ledvin
 • zablokování močových cest

Dipsogenní diabetes insipidus

Tato forma onemocnění je způsobena dysfunkcí mechanismu žízně v hypotalamu. To může způsobit, že budete mít nadměrnou žízeň a budete pít příliš mnoho tekutin. Stejné věci, které vedou k centrální DI, mohou vést k dipsogennímu diabetes insipidus a také je spojován s určitými duševními chorobami a jinými léky.

Gestační diabetes insipidus

Tento typ DI se vyskytuje pouze během těhotenství, kdy enzym vytvořený placentou ničí ADH matky. Může to být také způsobeno zvýšenou hladinou chemikálie podobné hormonu, která způsobuje, že ledviny jsou méně citlivé na ADH. Placenta hraje důležitou roli při výměně živin a odpadních látek mezi plodem a matkou. Stav by se měl vyřešit po těhotenství.

Jak se diabetes insipidus diagnostikuje?

Váš lékař s vámi bude mluvit o vašich příznacích a určí, která vyšetření jsou nezbytná. Váš lékař může pro diagnostiku použít několik testů, které zahrnují:

Analýza moči

Váš lékař vám odebere vzorek moči, aby otestoval koncentraci soli a jiného odpadu. Pokud máte DI, váš rozbor moči bude mít vysokou koncentraci vody a nízkou koncentraci ostatního odpadu.

Test nedostatku vody

Před testem budete požádáni, abyste na určitou dobu přestali pít vodu. Poté odeberete vzorky krve a moči a lékař změří změny v:

 • hladiny sodíku a osmolality v krvi
 • tělesná hmotnost
 • výdej moči
 • složení moči
 • hladiny ADH v krvi

Test se provádí pod přísným dohledem a u některých lidí může vyžadovat hospitalizaci, aby bylo zajištěno, že bude proveden bezpečně.

Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)

Tento test využívá stroj, který pořídí snímek vaší mozkové tkáně pomocí magnetů a rádiových vln. Váš lékař se pak na tyto obrázky podívá, aby zjistil, zda nedošlo k poškození mozkové tkáně, které způsobuje vaše příznaky.

Váš lékař se také pečlivě podívá na snímky vašeho hypotalamu nebo hypofýzy, zda nedošlo k poškození nebo abnormalitám.

Genetický screening

Tento screening lze provést za účelem vyhledání dědičné formy DI na základě vaší rodinné anamnézy.

Jak se diabetes insipidus léčí?

Léčba bude záviset na tom, jaký typ DI vám byl diagnostikován, a na závažnosti vašeho stavu. V mírných případech DI může lékař doporučit, abyste řídili příjem vody na určité množství za den.

Hormonální léčba

Nejběžnější formou léčby všech typů DI je desmopresin (DDAVP). Jedná se o umělý hormon, který lze užívat pilulkou, nosním sprejem nebo injekcí. Je to syntetická forma hormonu vasopresinu. Při užívání tohoto léku je důležité regulovat příjem vody a pít pouze tehdy, když máte žízeň.

Desmopresin se používá k léčbě centrálního DI a může být předepsán pro těžkou gestační DI.

Drogy a léky

U nefrogenní DI může léčba příčiny problém vyléčit. Mezi další léčby patří užívání vysokých dávek desmopresinu spolu s jinými léky, jako jsou diuretika, buď samostatně nebo s aspirinem nebo ibuprofenem, nebo jinými typy této třídy léků, jako je indometacin (TIVORBEX). Při užívání těchto léků je důležité pít vodu pouze tehdy, když máte žízeň.

Pokud je stav způsoben léky, které užíváte, váš lékař s vámi bude spolupracovat na nahrazení nebo ukončení užívání těchto léků. Ale nepřestávejte užívat žádné léky, aniž byste si nejprve promluvili se svým lékařem.

Léčba základních stavů

Pokud je váš DI způsoben jiným stavem, jako je nádor nebo problém s hypofýzou, váš lékař nejprve ošetří tento stav a poté určí, zda je stále třeba léčit DI.

Neexistuje žádná specifická léčba pro dipsogenní DI, ale léčba symptomů nebo primární duševní choroby může zmírnit příznaky.

Úpravy životního stylu a dietní změny

Při léčbě DI je důležitá úprava životního stylu. Nejdůležitější je zabránit dehydrataci. Můžete to udělat tak, že si s sebou vezmete vodu, kamkoli jdete, nebo nabídnete vodu každých pár hodin svému dítěti, pokud má DI. Váš lékař vám pomůže určit, kolik tekutin byste měli každý den vypít.

Noste v peněžence lékařskou výstražnou kartu nebo noste lékařský náramek, aby ostatní věděli o vašem DI v případě nouze. Dehydratace může nastat rychle, takže vaše okolí by mělo vědět o vašem stavu.

Výhled

Výhled závisí na základní příčině DI. Při správné léčbě tento stav obvykle nezpůsobuje žádné závažné nebo dlouhodobé komplikace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY