Vše, co potřebujete vědět o lézích pásového oparu

Pásový opar se může objevit kdekoli na vašem těle. Léze na obličeji nebo v ústech jsou méně časté, ale mohou být závažnější. Léze přestanou být infekční, jakmile se překryjí, ale může trvat týdny, než se vyčistí.

Pásový opar, také nazývaný herpes zoster, je virová infekce způsobená virem varicella-zoster. Jedná se o stejný virus, který způsobuje plané neštovice. Na rozdíl od planých neštovic se pásový opar nejčastěji vyskytuje u dospělých 60 let.

Nejznámějším příznakem pásového oparu je vyrážka tvořená shluky pásových lézí. Nemusíte mít vždy vyrážky nebo léze s pásovým oparem, ale obvykle signalizují aktivní infekci.

Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak identifikovat léze pásového oparu, kde se na vašem těle nejčastěji vyskytují a jak je můžete léčit a zvládat.

Jak vypadají léze pásového oparu?

Jedním z prvních příznaků pásového oparu je brnění nebo pálení v určitých oblastech vašeho těla. Léze pásového oparu se často objevují v těchto oblastech s patrnými příznaky a vzory, včetně:

 • tvarem připomínající květák
 • sestávající z malých hrbolků zakončených puchýřky naplněnými hnisem, ze kterých může při poškození unikat tekutina obsahující virus
 • objevující se ve shluku, pruhu nebo pruhu
 • objevující se vždy pouze na jedné straně těla
 • získá načervenalou, narůžovělou, nahnědlou nebo fialovou barvu v závislosti na odstínu vaší pleti

Kde se na těle vyskytují léze pásového oparu?

Pásový opar se nejčastěji vyskytuje kolem pasu a žeber v oblasti, která se nazývá pásový pás. Mohou se ale objevit i na vašem obličeji nebo v ústech.

Kdekoli na kůži

Pásový opar se nejčastěji vyskytuje podél dermatomů. Jedná se o oblasti vaší kůže, které jsou husté s nervy, které se připojují přímo k vaší páteři.

Dermatomy jsou všude na vašem těle kromě obličeje. Virus herpes zoster může cestovat po senzorických nervových cestách, které probíhají z vaší míchy směrem ven ke kůži, kde nervové cesty končí podél dermatomů.

Právě zde infekce pásovým oparem nejčastěji vytváří léze. Hlavní dermatomy kolem vašich žeber a pasu jsou nejvíce náchylné k lézím způsobeným infekcí pásovým oparem.

Na obličeji nebo očních víčkách

Pásový opar se někdy objeví na jedné straně obličeje nebo očních víček. Léze jsou v této oblasti mnohem méně časté, ale také mnohem závažnější.

Pokud máte pásový opar na obličeji nebo očích, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Neléčené nebo závažné infekce pásovým oparem mohou mít za následek:

 • dlouhotrvající bolest nervů (postherpetická neuralgie)
 • slabost nebo paralýza obličejových svalů
 • zápal plic
 • zvýšené riziko mrtvice
 • zánět mozku (encefalitida)
 • poškození očí
 • dočasná nebo trvalá slepota

Pásový opar, který postihuje vaše oči, je lékařská pohotovost

Pokud máte pásový opar na obličeji nebo očích, okamžitě jděte na místní pohotovostní péči nebo pohotovostní oddělení.

Uvnitř úst

Někdy se ve vašich ústech objeví pásový opar. Vyskytují se ve slizničních tkáních náchylných k infekci, zejména pokud je váš imunitní systém slabý v důsledku nemoci nebo zdravotního stavu.

Méně časté jsou léze pásového oparu v ústech. Pokud je dostanete, můžete léze dráždit, když jíte, polykáte nebo mluvíte. To může způsobit otevření blistru, což zvyšuje riziko bakteriální infekce.

Léze pásového oparu v ústech mohou také ovlivnit váš chuťový vjem. Dlouhotrvající nebo závažná infekce může trvale změnit vaši chuť.

Může pásový opar způsobit léze na vašem mozku?

Pásový opar v mozku je extrémně vzácné. Ale pásový opar se někdy může rozšířit z vašich nervů do míchy a mozku. To je pravděpodobnější, pokud se pásový opar objeví na obličeji nebo očích.

Když k tomu dojde, vaše riziko mrtvice nebo meningitidy – když se infikují membrány kolem míchy a mozku – výrazně vzroste.

Jak dlouho trvají léze pásového oparu?

Léze pásového oparu často trvají asi 3 až 5 týdnů, než začnou mizet.

Zde je průměrná časová osa pro pásový opar, od prvních příznaků až po to, kdy se léze začnou vyjasňovat:

 • Dny 1 až 5: Léze se objevují 1 až 5 dní po začátku brnění, pálení nebo svědění.
 • Dny 5 až 7: Léze se často mění v puchýře naplněné tekutinou.
 • Dny 7 až 10: Puchýře zasychají nebo se z nich stávají strupy.
 • Dny 10 až 21: Stroupky odpadávají a hojí se.

Zanechává pásový opar jizvy?

Léze pásového oparu způsobené mírnými infekcemi obvykle nezanechávají jizvy, zvláště pokud nemáte žádné puchýře, které se otevírají a zanechávají strupy.

Nezapomeňte ošetřit strupy, které po lézích zůstaly, pomocí topických mastí nebo krémů, které mohou pomoci hojit kůži. Zlomené puchýře mohou způsobit zjizvení.

Jaká je léčba pásového oparu?

Pásový opar nemá lék. Léčba se zaměřuje na snížení závažnosti vašich příznaků, prevenci bolestivých nebo dlouhotrvajících komplikací a napomáhá rychlejšímu hojení lézí.

Ošetření vyhledejte do 72 hodin poté, co jste si léze poprvé všimli.

Některé způsoby léčby lézí pásového oparu zahrnují:

 • perorální antivirotika ke zmírnění bolesti a k ​​rychlejšímu hojení
 • lokální krémy nebo gely jako lidokain na bolest a svědění

 • protizánětlivé léky jako ibuprofen ke zmírnění bolesti a snížení otoku z lézí
 • narkotické léky proti silné bolesti
 • antikonvulziva nebo antidepresiva na chronickou bolest
 • antihistaminika na svědění

Jak mohu zvládnout léze pásového oparu doma?

Příznaky pásového oparu můžete léčit i doma. Vyzkoušejte některé z následujících metod, které vám pomohou zmírnit bolest, svědění a další související příznaky pásového oparu:

 • K ochlazení pokožky a zmírnění bolesti použijte studený obklad.
 • Vykoupejte se ve studené vodě, abyste zmírnili bolest a vyčistili léze.
 • Obohaťte svůj jídelníček o potraviny bohaté na vitamíny A, B12, C a E.
 • Aplikujte kalamínové mléko, které pomůže při svědění.

Jsou léze pásového oparu nakažlivé?

Pásový opar léze jsou pouze nakažlivé pokud někdo, kdo neprodělal plané neštovice nebo není očkován proti viru varicella-zoster, přijde do kontaktu s tekutinou z otevřeného, ​​prosakujícího blistru. Je to proto, že tekutina uvnitř lézí pásového oparu obsahuje virus varicella-zoster.

Když se někdo, kdo je neočkovaný proti viru nebo nikdy neměl plané neštovice, nakazí virem, může se u něj rozvinout plané neštovice. Jakmile prodělají plané neštovice, hrozí jim pásový opar – zvláště když stárnou.

Krustované léze pásového oparu nejsou nakažlivé.

Většina lézí pásového oparu po léčbě odezní během několika týdnů a nezanechává žádné znatelné jizvy nebo vedlejší účinky.

Navštivte lékaře do 72 hodin poté, co si všimnete lézí pásového oparu, abyste získali správnou léčbu a pomohli předejít vážným infekcím nebo komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY