Vše, co potřebujete vědět o nočním pomočování

Přehled

Dobrý noční spánek vám pomůže cítit se ráno odpočatí a svěží. Když však máte v noci časté nutkání použít toaletu, může být těžké dosáhnout dobrého nočního spánku.

Pokud se probudíte a budete močit více než dvakrát za noc, můžete mít stav nazývaný nykturie. To je nejčastější u lidí starších 60 let.

Noční močení není totéž jako související stav nazývaný enuréza (zvlhčení postele). Enuréza je stav, kdy nemůžete kontrolovat potřebu močit v noci. Zatímco noční pomočování obvykle vede ke ztrátě spánku, může být příznakem základního stavu.

Co způsobuje noční pomočování?

Stárnutí je jedním z největších faktorů přispívajících k nočnímu pomočování.

Jak stárneme, tělo produkuje méně antidiuretického hormonu, který nám pomáhá zadržovat tekutiny. To má za následek zvýšenou produkci moči, zejména v noci. Svaly v močovém měchýři mohou časem také zeslábnout, což ztěžuje zadržování moči v močovém měchýři.

Stárnutí není jediným faktorem, který přispívá k nočnímu močení. Mezi další časté příčiny patří chronické infekce močových cest, pití nadměrného množství tekutin (zejména kofeinových a alkoholických) před spaním, bakteriální infekce močového měchýře a léky podporující močení (diuretika).

Ženy mohou pociťovat časté močení v důsledku těhotenství a porodu. Tyto okolnosti mohou oslabit svaly močového měchýře a pánevního dna.

V některých případech je noční pomočování příznakem základního zdravotního stavu. Mezi nemoci a stavy spojené s častým močením patří chronické selhání ledvin, městnavé srdeční selhání, cukrovka a zvětšená prostata. Může být také příznakem poruch spánku, jako je obstrukční spánková apnoe, nespavost nebo syndrom neklidných nohou.

Jaké jsou příznaky nočního pomočování?

Většina lidí si může dopřát plných šest až osm hodin odpočinku bez nutnosti močit. Noční pomočování však způsobuje, že v noci několikrát vstáváte, abyste použili toaletu. V nejtěžších formách tento stav způsobuje, že v noci vstáváte pětkrát až šestkrát.

Příznaky spojené s nočním močením zahrnují nadměrnou produkci moči, příliš časté močení a pocit naléhavé potřeby močit, ale produkující málo moči.

Noční pomočování může způsobit problémy. Nemůžete se cítit odpočatí, když často používáte toaletu. Také noční pomočování může u starších osob zvýšit pravděpodobnost pádů a zranění.

Jak se diagnostikuje noční pomočování?

Váš lékař diagnostikuje noční pomočování vyhodnocením vašich příznaků a provedením fyzického vyšetření. Mohou položit určité otázky, aby určili potenciální příčiny tohoto stavu.

Otázky mohou zahrnovat, kolikrát v noci vstáváte k močení, jak dlouho pociťujete noční močení a otázky týkající se vašich pravidelných aktivit před spaním.

Pokud například pijete hodně tekutin nebo užíváte diuretika před spaním, může to vést k nočnímu pomočování.

Váš lékař může nařídit testy k určení příčiny častého močení. Analýza moči sleduje chemické sloučeniny přítomné v moči. Koncentrace moči určuje, zda vaše ledviny správně vylučují vodu a odpadní produkty.

Další testy zahrnují kultivaci moči a měření postmikční reziduální moči. Tento test provádí ultrazvukové vyšetření pánevní oblasti, aby se zjistilo, kolik moči zůstává v močovém měchýři po vymočení.

Váš lékař může nařídit další testy, pokud má podezření, že máte základní zdravotní stav. Mohou si objednat další testy ke stanovení diagnózy. Tyto testy zahrnují krevní cukr, dusík močoviny v krvi, osmolalitu krve, clearance kreatininu a sérové ​​elektrolyty.

Tyto testy mohou určit, jak dobře fungují ledviny. Měří také koncentraci určitých chemických sloučenin ve vaší krvi. Tyto testy mohou určit, zda je noční pomočování vedlejším účinkem onemocnění ledvin, dehydratace nebo cukrovky.

Jaké jsou možnosti léčby nočního pomočování?

Léčba nočního močení často závisí na jeho příčině. Například můžete pít příliš mnoho před spaním. Váš lékař může po určité době doporučit omezení příjmu tekutin.

Určité chování může také snížit frekvenci nočního močení. Odpolední šlofík vám pomůže cítit se odpočatější.

Během dne mějte nohy zvednuté nebo noste kompresní punčochy. To podporuje cirkulaci tekutin a může také pomoci minimalizovat noční močení.

Léky

Léky mohou také pomoci snížit noční močení. Je důležité si uvědomit, že léky mohou zmírnit příznaky, ale nemohou vyléčit noční pomočování. Jakmile je přestanete užívat, příznaky se vrátí.

Třída léků nazývaná anticholinergika může uvolnit svalové křeče v močovém měchýři. Mohou také snížit potřebu častějšího močení.

Pokud dojde k zvlhčení postele, některá anticholinergika to mohou snížit. Tyto léky však mohou způsobit nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, závratě a rozmazané vidění.

Někteří lékaři doporučují užívat diuretikum, které podporuje močení dříve během dne. To může v noci snížit množství moči ve vašem močovém měchýři. Užívání syntetické formy antidiuretického hormonu může také pomoci snížit noční močení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY