Vše, co potřebujete vědět o Pica

Přehled

Lidé s poruchou pica nutkavě jedí věci, které nemají žádnou nutriční hodnotu. Osoba s pica může jíst relativně neškodné předměty, jako je led. Nebo mohou jíst potenciálně nebezpečné předměty, jako jsou vločky zaschlé barvy nebo kusy kovu.

V druhém případě může porucha vést k vážným následkům, jako je otrava olovem.

Tato porucha se vyskytuje nejčastěji u dětí a těhotných žen. Obvykle je to dočasné. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud si vy nebo vaše dítě nemůžete pomoci a nejíte nepotravinářské zboží. Léčba vám může pomoci vyhnout se potenciálně závažným vedlejším účinkům.

Pica se také vyskytuje u lidí s mentálním postižením. U lidí s těžkým vývojovým postižením je často závažnější a dlouhodobější.

Co bych měl hledat?

Lidé s pica pravidelně jedí nepotravinové položky. Chování musí trvat alespoň jeden měsíc, aby se kvalifikovalo jako pica.

Pokud máte picu, můžete pravidelně jíst věci jako:

 • led
 • mýdlo
 • tlačítka
 • jíl
 • vlasy
 • špína
 • písek
 • nepoužitý zbytek cigarety
 • cigaretový popel
 • malovat
 • lepidlo
 • křída
 • výkaly

Můžete jíst i jiné nepotravinové položky.

Co způsobuje pica?

Neexistuje žádná jediná příčina pica. V některých případech může být nedostatek železa, zinku nebo jiné živiny spojen s pikou. Například anémie, obvykle z nedostatku železa, může být základní příčinou pica u těhotných žen.

Vaše neobvyklé chutě mohou být známkou toho, že se vaše tělo snaží doplnit nízkou hladinu živin.

Lidé s určitými stavy duševního zdraví, jako je schizofrenie a obsedantně-kompulzivní porucha (OCD), mohou vyvinout pica jako mechanismus zvládání.

Někteří lidé si mohou dokonce užívat textury nebo příchutě určitých nepotravinových položek a touží po nich. V některých kulturách je konzumace hlíny akceptovaným chováním. Tato forma pica se nazývá geofagie.

Diety a podvýživa mohou vést k pica. V těchto případech vám konzumace nepotravinových položek může pomoci k pocitu sytosti.

Jak se pica diagnostikuje?

Pro picu není žádný test. Váš lékař diagnostikuje tento stav na základě historie a několika dalších faktorů.

O nepotravinářských předmětech, které jste snědli, byste měli být ke svému lékaři upřímní. To jim pomůže vytvořit přesnou diagnózu.

Může být pro ně těžké určit, zda máte pica, pokud jim neřeknete, co jste jedli. Totéž platí pro děti nebo osoby s mentálním postižením.

Váš lékař vám může otestovat krev, aby zjistil, zda nemáte nízké hladiny zinku nebo železa. To může pomoci vašemu lékaři zjistit, zda máte základní nedostatek živin, jako je nedostatek železa. Nedostatek živin může někdy souviset s pikou.

Jaké jsou komplikace spojené s pica?

Konzumace určitých nepotravinových položek může někdy vést k dalším vážným stavům. Tyto podmínky mohou zahrnovat:

 • otravy, jako je otrava olovem
 • parazitární infekce
 • střevní blokády
 • dušení

Jak se léčí pica?

Váš lékař pravděpodobně začne léčbou jakýchkoli komplikací, které jste získali při konzumaci nepotravinových položek. Například, pokud máte těžkou otravu olovem z konzumace třísek barvy, může vám lékař předepsat chelatační terapii.

V tomto postupu vám bude podán lék, který se váže s olovem. To vám umožní vylučovat olovo močí.

Tento lék může být užíván ústy nebo vám lékař může předepsat intravenózní chelatační léky na otravu olovem, jako je kyselina ethylendiamintetraoctová (EDTA).

Pokud se váš lékař domnívá, že vaše pica je způsobena nerovnováhou živin, může vám předepsat vitamínové nebo minerální doplňky. Například vám doporučí pravidelné užívání doplňků železa, pokud vám byla diagnostikována anémie z nedostatku železa.

Váš lékař může také nařídit psychologické vyšetření, aby zjistil, zda máte OCD nebo jiný duševní stav. V závislosti na vaší diagnóze mohou předepisovat léky, terapii nebo obojí.

Až donedávna se výzkum nezaměřoval na léky na pomoc lidem s pica. Studie z roku 2000 publikovaná v Journal of Applied Behavior Analysis navrhl, že jednoduchý multivitaminový doplněk může být v některých případech účinnou léčbou.

Pokud má osoba s pica mentální postižení nebo stav duševního zdraví, léky na zvládání problémů s chováním mohou také pomoci snížit nebo odstranit jejich touhu jíst nenutriční potraviny.

Jaký je výhled pro lidi s pica?

U dětí a těhotných žen pika často odezní během několika měsíců bez léčby. Pokud vaši picu způsobuje nedostatek výživy, léčba by měla zmírnit vaše příznaky.

Pica vždy nezmizí. Může trvat roky, zejména u lidí s mentálním postižením. Váš lékař vám pomůže porozumět výhledu vašeho konkrétního případu a tomu, co můžete udělat, abyste tento stav zvládli.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY