Vše, co potřebujete vědět o váhavosti moči

Přehled

Pokud máte potíže se zahájením moči nebo udržením průtoku moči, můžete mít váhavost v moči. Může se objevit u mužů a žen v jakémkoli věku, ale nejčastější je u starších mužů.

V některých případech může vést k zadržování moči. K tomu dochází, když nejste schopni močit. Může to být velmi vážné.

Močová váhavost může vyplývat z různých zdravotních stavů. Pokud se u vás objeví, domluvte si schůzku se svým lékařem. Mohou pomoci určit příčinu vašeho stavu a nabídnout možnosti léčby.

Příčiny váhavosti moči

Existuje mnoho možných příčin váhání moči. U mužů je tento stav obvykle způsoben benigní hyperplazií prostaty (BPH). U mužů i žen to může být také způsobeno:

 • poruchy svalů močového měchýře
 • poškození nervu
 • ordinací
 • infekce
 • psychické problémy
 • určité léky
 • rakovinný nádor ucpávající močovou trubici nebo močový měchýř

Zvětšená prostata

Pokud jste muž, máte prostatu. Obklopuje vaši močovou trubici. Vaše močová trubice je trubice, která přenáší moč z močového měchýře ven z těla.

U mnoha mužů se s přibývajícím věkem objeví nezhoubná zvětšená prostata. Jak bobtná ve středu prostaty, vyvíjí tlak na prostatickou uretru. Tento tlak ztěžuje spuštění a udržení toku moči.

Poruchy nervového systému a poškození nervů

Poškozené nebo nemocné nervy mohou také narušit váš tok moči. Nervy mohou být poškozeny:

 • nehody
 • mrtvice
 • porod
 • cukrovka
 • infekce mozku nebo míchy

Roztroušená skleróza (RS) a další poruchy nervového systému mohou také vést k poškození nervů.

Chirurgická operace

Anestezie podaná během operace může poškodit některé vaše nervy. To může následně vyústit v močové potíže. Chirurgie na vašem močovém měchýři, ledvinách nebo močové trubici může také vytvořit zjizvenou tkáň, která zužuje vaši močovou trubici. To může způsobit váhavost moči.

Infekce

Prostatitida je běžná u mužů. Je to zánět prostaty, který může být způsoben infekcí. Může způsobit otok prostaty a tlak na vaši močovou trubici. To může mít za následek váhavost moči.

Infekce močových cest (UTI) a sexuálně přenosné infekce (STI) mohou také vést k problémům s proudem moči u mužů i žen.

Syndrom plachého močového měchýře (paruréza)

Ve vzácných případech může být váhavost moči známkou psychického stavu, známého jako syndrom plachého močového měchýře (paruréza). Pokud se cítíte nepříjemně při močení v přítomnosti druhých, může pro vás být v určitých situacích obtížné močit.

Například při používání veřejných toalet můžete zaznamenat váhavost moči.

Léky

Problémy s močením mohou způsobit i některé léky. Například některé léky na nachlazení, nosní dekongestanty a léky proti alergii mohou ovlivnit vaše močení.

Anticholinergika, která se používají k léčbě žaludečních křečí, svalových křečí a inkontinence, mohou také způsobit zadržování moči a váhavost. Antidepresiva mohou také ovlivnit vaše močové návyky.

Vyhledání lékařské pomoci pro váhavost moči

Pokud pociťujete přetrvávající nebo opakující se váhavost moči, navštivte svého lékaře. Mohou pomoci určit příčinu vašeho stavu a doporučit léčbu, která vám pomůže zmírnit příznaky.

V některých případech může být váhavost moči známkou akutního zdravotního stavu. Měli byste okamžitě vyhledat pomoc, pokud máte potíže s močením spolu s:

 • zvracení
 • horečka
 • třepání
 • zimnice
 • bolesti v kříži

Měli byste také získat pohotovostní pomoc, pokud nemůžete vůbec močit. Tento stav se nazývá retence moči. Pokud se neléčí dostatečně rychle, může se stát velmi vážným.

Diagnostika váhavosti moči

Chcete-li diagnostikovat základní příčinu váhavosti moči nebo jiných problémů s močením, váš lékař pravděpodobně začne odebráním vaší anamnézy. Budou chtít například vědět:

 • jak dlouho máte potíže s močením
 • jestli se vyvíjel postupně nebo náhle
 • jestliže máte slabý proud moči
 • pokud se zdá, že něco zmírňuje nebo zhoršuje vaše příznaky

Mohou se vás také zeptat na další příznaky, které jste zažili. Nezapomeňte uvést všechny další zdravotní stavy, které vám byly diagnostikovány, a všechny léky nebo doplňky, které užíváte.

Váš lékař může také nařídit jeden nebo více testů, které pomohou určit příčinu vašich příznaků. Mohou například odebrat vzorek vaší moči pro analýzu.

Mohou vám provést výtěr z vnitřku močové trubice. V některých případech mohou potřebovat zavést malou ohebnou trubici, známou jako katétr, do vaší močové trubice. To jim umožňuje odebrat vzorek moči přímo z vašeho močového měchýře.

Váš lékař může také provést jednu nebo více z následujících urodynamických studií:

 • Uroflowmetrie měří objem a rychlost průtoku moči vypuzované při vyprazdňování močového měchýře.

 • Testování tlakového průtoku vyžaduje katétr k měření tlaku v močovém měchýři, který se pak porovnává s průtokem během močení.
 • Video urodynamické testování využívá speciální tekutinu umístěnou katetrem do vašeho močového měchýře za účelem vytvoření kontrastního zobrazení během plnění a vyprazdňování močového měchýře.

Pokud jste muž, může váš lékař provést rektální vyšetření prostaty. Mohou také vytvořit obraz vaší prostaty pomocí ultrazvuku nebo jiné zobrazovací technologie.

Léčba váhavosti moči

Váš lékař doporučený léčebný plán bude záviset na základní příčině vašich příznaků. V závislosti na vaší diagnóze mohou doporučit léky, operaci nebo jinou léčbu.

V některých případech mohou domácí léky pomoci zmírnit vaše příznaky. Může vám pomoci například umístění termoforu nebo nahřívací podložky na podbřišek. To může pomoci uvolnit svaly a zlepšit tok moči.

Jemná masáž oblasti může také pomoci zvýšit průtok moči. Důležité je také pít hodně tekutin.

Výhled na váhavost moči

Pokud budete ignorovat problémy s proudem moči, vaše příznaky se mohou zhoršit. Močení může být obtížné až nemožné, což vede k zadržování moči. Tento stav může být bolestivý a vážný.

Nejlepší je navštívit svého lékaře, jakmile zaznamenáte problémy s proudem moči. Dodržování doporučeného léčebného plánu může pomoci zlepšit váš krátkodobý a dlouhodobý výhled.

Požádejte svého lékaře o další informace o vaší konkrétní diagnóze, možnostech léčby a výhledu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY