Vše, co potřebujete vědět o Vasa Previa

Co je vasa previa?

Vasa previa je neuvěřitelně vzácná, ale závažná komplikace těhotenství. Ve vasa previa probíhají některé fetální pupečníkové krevní cévy napříč nebo velmi blízko vnitřního otvoru děložního čípku. Tyto cévy jsou uvnitř membrán, nechráněné pupeční šňůrou nebo placentou. Jako takové jsou vystaveny riziku prasknutí při prasknutí membrán.

Pokud jde o riziko, 56 procent případů vasa previa, které zůstávají nediagnostikované, vedou k narození mrtvého dítěte. Nicméně, když je stav zjištěn v těhotenství, šance na přežití pro plod stoupnout na 97 procent.

Jaké jsou příznaky?

V mnoha případech neexistují vůbec žádné příznaky vasa previa. Často zůstává nezjištěna až do porodu, kdy je plod již v tísni, nebo po porodu mrtvého dítěte.

Těhotné ženy by měly okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud mají nějaké nebolestivé vaginální krvácení. Znamením toho, že žena může mít vasa previa, je velmi tmavá krev, vínově červená. Krev plodu má přirozeně nižší obsah kyslíku než krev matky. Pokud je tedy krev tmavší, než je typické, mohlo by to znamenat, že pochází z plodu a ne od matky.

Příčiny a rizikové faktory

Jednou z příčin vasa previa je abnormalita pupeční šňůry zvaná vložení velamentózní šňůry. To je, když pupeční šňůra vstupuje do membrán, což vede k nechráněným cévám vedoucím do placenty. Další příčinou je dvoulaločná placenta, kde je placenta rozdělena na dva kusy. V těchto případech mohou být cévy nechráněné tam, kde se kříží mezi dvěma laloky.

Máte větší riziko vasa previa, pokud:

  • vaše placenta je nízko položená (placenta previa)
  • vaše předchozí porody byly císařským řezem
  • vaše těhotenství proběhlo in vitro fertilizací (IVF)
  • jste těhotná s více dětmi
  • jste podstoupila předchozí operaci dělohy

Jak se diagnostikuje?

Nejlepší metodou pro detekci vasa previa je provést transvaginální sken kombinovaný s barevným Dopplerem. Transvaginální skenování je interní. Snímač, který vytváří ultrazvukové vlny, je tvarován tak, aby se vešel do ženské pochvy. Bude namazáno a pokryto pláštěm. Je to mnohem přesnější než použití skenování břicha, protože umožňuje sonografistovi jasně vidět oblast zájmu.

Pokud je obrázek zobrazen ve stupních šedi, může být obtížně čitelný. Zde přichází na řadu barevný Doppler. Tato technika umožňuje přidání barvy do obrazu, aby technik mohl vidět, jakým způsobem krev teče a jakou rychlostí.

Vzhledem k vzácnosti tohoto stavu není rutinně vyšetřován. Váš lékař pravděpodobně doporučí tyto testy, pokud máte jeden nebo více rizikových faktorů popsaných výše.

jak se to léčí?

Neexistuje způsob, jak zabránit vasa previa. Pokud však může být diagnostikována před porodem, pak jsou při správné léčbě šance na přežití dítěte vynikající.

V některých případech může vasa previa vymizet během těhotenství. Pokud vám byla během těhotenství diagnostikována vasa previa, pak vám váš poskytovatel péče nabídne pravidelné kontrolní ultrazvuky, aby stav pečlivě sledoval. Cílem při zvládání stavu je umožnit těhotenství pokračovat tak dlouho, jak to bezpečnost dovolí. Váš lékař vám bude schopen pomoci vyvážit rizika předčasného porodu s riziky porodu a prasknutí blan.

V některých případech může lékař doporučit hospitalizaci po dobu třetího trimestru za účelem pečlivého sledování a úplného odpočinku na lůžku. Často se navrhuje klid v oblasti pánve, což znamená, že by se do pochvy nemělo nic vkládat a neměli byste mít sex. Mohou vám být také podány steroidy, které pomohou dozrát plíce dítěte v případě, že je třeba porodit brzy. Vaši lékaři individualizují váš plán péče v závislosti na vašich rizikových faktorech, ultrazvukových nálezech a dalších faktorech.

Je obvyklé, že váš lékař doporučuje porod císařským řezem mezi 35. a 37. týdnem těhotenství v případech vasa previa. Je to proto, že pokud dojde k porodu a vaše membrány spontánně prasknou, pak téměř jistě prasknou i cévy vašeho dítěte, což způsobí krvácení vašeho dítěte. Při plánovaném porodu císařským řezem bude váš chirurg schopen upravit typ a umístění řezu podle toho, kde se nachází vaše placenta a cévy vašeho dítěte.

Při porodu vašeho miminka vám bude k dispozici tým, který může vašemu miminku podat krevní transfuzi v případě, že dojde k prasknutí cév. Pokud dojde k natržení jedné z krevních cév, může váš chirurg chtít šňůru okamžitě sevřít, aby se minimalizovalo množství krve, které vaše dítě ztrácí.

jaký je výhled?

Vasa previa nepředstavuje pro matku žádná fyzická zdravotní rizika, ale rizika pro dítě mohou být významná a mohou v konečném důsledku vést ke ztrátě jejich života. Více než polovina všech případů vasa previa, které nejsou detekovány v těhotenství, vede k narození mrtvého dítěte. Pokud je však stav diagnostikován v těhotenství, pak jsou šance na přežití pro dítě vynikající.

Je důležité si uvědomit, že i když je tento stav důvodem k obavám, je také velmi neobvyklý. Největší studie uvádějí, že vasa previa se nachází pouze v až 4 z 10 000 těhotenství. Váš lékařský tým si je vědom rizikových faktorů tohoto stavu a doporučí testy, pokud to bude považovat za nutné. Díky prenatální diagnostice a správné péči je velmi vysoká šance, že vaše dítě bude v pořádku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY