Vše o zlomeninách 5. metatarzu

Pátá metatarzální kost je dlouhá kost na vnějším okraji nohy, která se připojuje k vašemu nejmenšímu prstu, někdy nazývanému malíček.

V noze máte pět metatarzů. Každý metatarz spojuje jeden z pěti prstů na nohou s kostmi vašich kotníků (tarsy). Metatarzy pomáhají s podporou klenby a rovnováhou.

Zlomenina pátého metatarzu může být důsledkem traumatu, poranění nebo opakovaného namáhání kosti. Pokud jde o poranění nohy, zlomeniny (zlomení) v pátém metatarzu jsou poměrně časté.

Zlomeniny pátého metatarzu lze rozdělit do typů nazývaných „zóny“. Zóna souvisí s místem zlomu. Doba léčby a rekonvalescence často závisí na zóně.

Příčiny zlomenin 5. metatarzu

Zlomeniny pátého metatarzu se mohou stát každému, ale jsou častější u sportovců a tanečníků.

Někdy jsou výsledkem traumatu nebo zranění. V některých případech dochází ke zlomenině v průběhu času pomaleji, protože namáhání chodidla se zvyšuje opakovaným používáním.

Zranění

Pátá metatarzální zlomenina může být způsobena úrazem. Příklady:

 • upustit něco těžkého na nohu
 • rozdrcení nohy ve fotbalovém náčiní
 • rolování kotníku
 • nešikovně dopadnout na nohu při skoku
 • náhlá změna směru při běhu, chůzi nebo tanci
 • zranění nohy při srážce s autem
 • pád nebo uklouznutí

Nadužívání a stres

Opakovaný stres z činností, jako je běh, tanec nebo sporty, jako je fotbal a basketbal, může časem vést k případnému přerušení pátého metatarzu. Toto se nazývá stresová nebo vlasová zlomenina. Je to důsledek nadměrného používání nebo opakujících se akcí, zvláště když si mezi jednotlivými aktivitami nenecháte čas na uzdravení.

Lidé, kteří mají obezitu nebo kteří zaznamenají náhlý extrémní přírůstek hmotnosti, mohou být také ohroženi stresovou zlomeninou v pátém metatarzu, protože nadměrná hmotnost zatěžuje chodidlo.

Typy zlomenin 5. metatarzu

Vědci vyvinuli klasifikační systém, který pomáhá definovat různé typy zlomenin páté metatarzální kosti podle jejich umístění. Nejčastěji se dnes používá systém známý jako klasifikace Lawrence a Botte.

Tento systém klasifikuje zlomeniny do tří zón:

 • Zóna 1: avulzní zlomeniny
 • Zóna 2: zlomeniny na metafyzárním-diafyzárním spojení nebo Jonesova zlomenina
 • Zóna 3: proximální diafyzární zlomeniny, nazývané také taneční zlomeniny

Zóna 1 (avulzní zlomenina 5. metatarzu)

Zlomeniny zóny 1 nebo avulzní zlomeniny zahrnují část pátého metatarzu, která je nejblíže vašemu kotníku. Avulze znamená „vytažení nebo odtržení“. Při avulzní zlomenině je kost odtažena z páté metatarzální kosti šlachou nebo vazem.

Avulzní zlomeniny jsou často způsobeny zraněním během sportovní aktivity. Například když po skoku nešikovně přistanete nebo když si vykulíte kotník. Někdy se jim říká pseudo-Jonesovy zlomeniny.

Zóna 2 (Jonesova zlomenina 5. metatarzu)

Zlomeniny zóny 2 se také nazývají Jonesovy zlomeniny. Tyto zlomeniny se vyskytují v části vašeho pátého metatarzu blízko kloubu, který se setkává se čtvrtým metatarsem. Toto se nazývá metafyzární-diafyzární spojení.

Jonesovy zlomeniny jsou způsobeny opakovaným stresem (stresová zlomenina) nebo traumatem, jako je pád něčeho těžkého na nohu.

Stresová zlomenina je drobná vlasová zlomenina, ke které dochází pomalu v průběhu času. Bolest v chodidle se může zvýšit po mnoho měsíců, než se kost zlomí.

Zóna 3: (zlomenina střední části hřídele nebo zlomenina tanečníka)

Zlomeniny zóny 3 se vyskytují ve střední části (dřích) metatarzu. Obvykle jsou výsledkem traumatu nebo zkroucení. Někdy se jim říká zlomeniny tanečníka.

Zlomenina zóny 3 se může také objevit na „hlavě a krku“ metatarzu. Toto je část nejblíže malíčku u nohy.

Tyto lomy mohou být také způsobeny opakovaným namáháním (napěťový lom).

Typy zlomenin pátého metatarzu. Kenneth Jamison.

Jak vypadá stresová zlomenina 5. metatarzu?

Nejčastějším příznakem stresové zlomeniny páté metatarzální kosti je bolest na vnější straně chodidla. Bolest se zhoršuje, když je na nohu umístěna váha. Bolest může časem nabývat na intenzitě.

Mezi další příznaky stresové zlomeniny pátého metatarzu patří:

 • modřiny na vnější straně chodidla nebo v blízkosti malíčku
 • potíže s chůzí
 • otok
 • něha

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud pociťujete bolest, otok nebo citlivost na vnější straně nohy, která ztěžuje chůzi, kontaktujte lékaře nebo zdravotníka.

Pokud jste utrpěli náhlé zranění nebo trauma, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Zatímco čekáte na návštěvu lékaře, udržujte váhu mimo nohu a postupujte podle metody RICE:

 • odpočinek
 • led
 • komprese
 • nadmořská výška

Pokud lékař zjistí, že máte zlomeninu v jedné z kostí nohy, může vás poslat k ošetření k ortopedovi.

Jak se diagnostikuje zlomenina 5. metatarzu?

Lékař se vás zeptá na vaše příznaky, například kdy bolest začala a zda začala po traumatu nebo zranění.

Mohou také cítit kolem nohy a tlačit na nohu, aby zjistili, odkud bolest pochází.

Zobrazovací testy mohou lékaři pomoci zjistit, zda nejsou nějaké zlomeniny v kostech vašich nohou. Lékař může nařídit jedno nebo více z následujících:

 • Rentgenový snímek nohy

 • CT vyšetření
 • MRI

Ošetření zlomeniny 5. metatarzu

Léčba závisí na lokalizaci zlomeniny, ale většinu zlomenin pátého metatarzu lze léčit konzervativně bez operace.

Imobilizace a odpočinek

Měli byste se co nejvíce držet mimo zraněnou nohu. Lékař může také doporučit, abyste zvedli nohu mírně nad úroveň srdce, abyste snížili otok.

Vaše noha zůstane nehybná pomocí krátké sádry nebo botičky. Možná budete muset také používat berle, abyste nohu nezatěžovali.

Chirurgická operace

Možná budete potřebovat operaci k fixaci zlomeniny páté metatarzální kosti, pokud došlo k vícenásobným zlomeninám, pokud je kost posunuta příliš daleko, aby se sama uzdravila, nebo pokud se zlomenina nezhojí po určité době klidu a imobilizace.

Zlomeniny zóny 2 a 3 jsou náchylné k nesprávnému zhojení a mohou vyžadovat operaci častěji než zlomeniny zóny 1.

Některé chirurgické možnosti zahrnují:

 • umístění šroubu, který stabilizuje kost a drží ji na místě, dokud dojde k hojení (nejčastější)
 • pomocí speciálních destiček, drátů, kolíků nebo pásů ke stabilizaci kosti
 • pomocí kostní dřeně aspirovaných kmenových buněk nebo kostních štěpů k urychlení hojení

Zlomenina 5. metatarzální doby hojení

Většina zlomenin páté metatarzální zlomeniny se zhojí asi 6 až 8 týdnů po ošetření sádrou, botou nebo operací. Může trvat několik měsíců, než všechny příznaky, včetně bolesti a otoku, úplně odezní.

V některých případech, zejména u zlomenin zóny 2 nebo 3, se kost nebude správně hojit. až 30 % Jonesových zlomenin se nehojí nechirurgickou léčbou a vyžadují chirurgický zákrok.

Pokud jste sportovec, může vám lékař doporučit okamžitou operaci zlomeniny zóny 2 nebo 3, aby se minimalizovalo riziko nesjednocení (selhání kosti zůstat pohromadě). Chirurgie může také pomoci zkrátit dobu, po kterou budete muset být pryč od soutěžení ve vašem sportu.

Po operaci budete pravděpodobně schopni vykonávat lehkou fyzickou aktivitu po 2 týdnech a postupně přejít k zatěžování chodidla po 6 týdnech.

Ke sportu se budete moci vrátit pouze v případě, že vaše příznaky zcela zmizí a rentgen potvrdí, že se zlomenina zahojila. Pokud se příliš brzy vrátíte k intenzivní fyzické aktivitě, může dojít k lomu kosti, takže je důležité poslouchat rady svého chirurga.

Můžete předejít zlomenině 5. metatarzu?

K mnoha zlomeninám pátého metatarzu dochází, když sportovci po skoku nesprávně přistanou. Ne vždy můžete zabránit zlomenině páté metatarzální kosti. Ale pokud jste tanečník nebo sportovec, možná budete schopni dělat cvičení, která vám pomohou stabilizovat kotník a nohu při běhu nebo skákání.

Je důležité, aby se cvičení pro protahování a posilování nohou stalo součástí vaší rutiny. Pokud cítíte bolest na vnější straně chodidla po vysoce intenzivním tréninku, můžete být schopni předejít stresové zlomenině tím, že si dáte pauzu od tréninku. Nošení správných bot s podporou kotníku a nohy může také pomoci předejít zraněním.

Často kladené otázky

Pátá metatarzální zlomenina je běžným typem poranění nohy. Zde jsou odpovědi na některé často kladené otázky:

Můžete chodit po zlomenině 5. metatarzu?

Chůze bude bolestivá, pokud máte zlomeninu páté metatarzální kosti. Aby se kost mohla zahojit, neměli byste chodit bez sádry nebo boty a berlí, abyste nezatížili nohu. Chůze po zlomenině páté metatarzální kosti by mohla zpomalit nebo narušit hojení kosti.

Jak dlouho trvá, než se zlomenina 5. metatarzu zhojí?

Pátá metatarzální zlomenina se obvykle hojí přibližně 6 až 8 týdnů po nošení sádry nebo boty.

Dva týdny po operaci budete pravděpodobně schopni vykonávat lehkou fyzickou aktivitu, která udrží váhu na noze, jako je plavání, a postupně po 6 týdnech pokročíte k zatížení nohy. Ve většině případů se zlomenina bude hojit rychleji, čím více budete po zranění odpočívat a znehybňovat nohu. Může trvat několik měsíců, než se budete moci vrátit ke sportu nebo intenzivní fyzické aktivitě.

Odnést

Zlomeniny, které se vyskytují ve vnějších kostech nohy, se nazývají zlomeniny páté metatarzální kosti. Jsou to běžná zranění u sportovců nebo tanečníků, ale mohou se stát každému. Lékař může zlomeninu označit jako avulzní zlomeninu, Jonesovu zlomeninu nebo zlomeninu tanečníka, v závislosti na tom, která část kosti je zlomená.

Zlomeniny pátého metatarzu lze obvykle léčit klidem a imobilizací nohy v průběhu několika týdnů. V některých případech je nutná operace, která pomůže kostem správně hojit. Před návratem k fyzické aktivitě nebo sportu vždy promluvte s lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY