Výhody a rizika sýra pro lidi s diabetem

Přehled

Mohou lidé s cukrovkou jíst sýr? Odpověď je v mnoha případech ano. Toto lahodné jídlo bohaté na vápník obsahuje mnoho nutričních vlastností, které z něj dělají zdravou součást vyvážené stravy.

Samozřejmě je třeba mít na paměti některá preventivní opatření. Čtěte dále a zjistěte, co lidé s cukrovkou potřebují vědět o konzumaci sýra.

Výhody sýra pro lidi s cukrovkou

Sýr může pomoci udržet zdravou hladinu glukózy

Lidé s cukrovkou musí zvážit glykemický obsah různých potravin. To je založeno na tom, jak rychle je tělo schopno strávit sacharidy v těchto potravinách.

Glykemický index (GI) je 100bodová stupnice, která hodnotí potraviny na základě toho, jak rychle způsobují zvýšení hladiny cukru v krvi. Potravinám je připisována vyšší hodnota, čím rychleji stoupá hladina cukru v krvi.

Většina sýrů obsahuje málo nebo žádné sacharidy, a proto jsou na stupnici GI velmi nízké. Některé sýry však mají více než jiné.

Například sýr čedar obsahuje pouze 0,4 gramu sacharidů na 1 unci, zatímco švýcarský sýr obsahuje 1,5 gramu sacharidů na 1 unci. Je tedy důležité kontrolovat nutriční označení na různých sýrech.

Sýr je bohatý na bílkoviny

Sýr má obecně vysoký obsah bílkovin, což je skvělé pro vyrovnání výkyvů krevního cukru, ke kterým dochází při konzumaci samotných sacharidů. Při společné konzumaci trvá déle, než vyhoří. Protein také pomáhá lidem cítit se déle sytí, čímž snižuje chutě na jiná nezdravá jídla.

Množství bílkovin se liší podle druhu sýra. Například 1 unce parmazánu obsahuje 10 gramů bílkovin, zatímco čedar obsahuje 7 gramů bílkovin. Tvaroh má méně než 3 gramy na 1 unci.

Sýr může snížit riziko vzniku diabetu 2

Alespoň jedna studie ukázala, že sýr může v první řadě snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu. Studie z roku 2012 zjistila, že konzumace asi dvou plátků denně (asi 55 gramů) snižuje riziko cukrovky o 12 procent.

To je však třeba brát s určitou opatrností, protože rozdíl v riziku se v jednotlivých zemích liší. Vědci uvedli, že zjištění vyžadují další studium.

Rizika sýra pro lidi s cukrovkou

Přes všechny výhody určitě existují nějaké dietní žluté vlajky a sýr by se neměl konzumovat s opuštěností. Některé věci, které je třeba mít na paměti při konzumaci sýra, zahrnují:

Sýr má vysoký obsah tuku a kalorií

Studie ukázaly, že pokud jde o snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, mléčný tuk není tou nejlepší volbou. Zatímco mléčné tuky lze konzumovat s mírou, nenasycené tuky z rostlinných olejů, ořechů, semínek, avokáda a některých ryb jsou zdravější volbou.

Doporučuje to americké ministerstvo zemědělství (USDA). méně než 10 procent Vaše denní kalorie by měly pocházet z nasycených tuků.

Sýr má také vysoký obsah kalorií, proto je důležitá kontrola porcí. Například 1 unce sýru čedar má 113 kalorií. Sýry se sníženým obsahem tuku a odtučněné sýry mohou být zdravějšími variantami.

Alergie nebo intolerance na mléčné výrobky

Ne každý může tolerovat mléčné výrobky a někteří lidé jsou na ně alergičtí. Naštěstí existuje spousta dalších potravin, jako jsou ořechy, které poskytují mnoho stejných a dokonce i dalších nutričních výhod jako sýr.

Existují také sýry bez mléčných výrobků, i když obvykle obsahují méně bílkovin.

Pozor na sodík

Lidé s cukrovkou musí omezit sodík, protože může zvýšit krevní tlak a vést ke kardiovaskulárním problémům. Některé sýry mají vyšší obsah sodíku než jiné. Například sýr feta má 316 miligramů sodíku v 1 unci, zatímco mozzarella má jen 4 miligramy sodíku na unci. Měli byste zkontrolovat štítky a vybrat možnosti s nízkým obsahem sodíku, pokud je to možné.

USDA doporučuje, aby dospělí a děti starší 13 let omezili sodík na méně než 2 300 miligramů denně.

Jak jíst sýr

Nejlepší sýry jsou ty, které jsou přírodní s nižším obsahem tuku, nižším obsahem sodíku a co největším množstvím bílkovin. Je třeba se vyhnout taveným sýrům, které mají obvykle vyšší obsah sodíku a tuku. Mezi další sýry s vyšším obsahem sodíku patří feta a Edam, zatímco ty jako mozzarella a ementál mají méně.

Vzhledem k tomu, že sýr má malý vliv na vaši glukózu, je skvělé kombinovat s potravinami s vyšším GI, abyste je vyrovnali. Dobrou volbou jsou svačiny jako jablko se sýrem nebo mini pizza s celozrnným chlebem, čerstvou zeleninou a sýrem mozzarella.

I když je snadné sníst hodně sýra na jedno posezení, je nejlepší omezit množství. Typická velikost porce je 1,5 unce přírodního sýra nebo 2 unce taveného sýra.

Jídlo s sebou

Sýr lze začlenit do zdravé stravy, pokud máte cukrovku. Mělo by se však jíst s mírou a v kombinaci s jinými zdravými potravinami.

Food Fix: Potraviny, které jsou dobré pro diabetes

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY