Vyrovnávání se s relapsem kouření

Přestat kouřit může být jednou z nejtěžších životních výzev. K dosažení svého cíle budete možná potřebovat několik pokusů. Nejčastějšími příčinami relapsu jsou stres, přibývání na váze a příznaky odvykání nikotinu a tabáku.

Dobrou zprávou je, že existují užitečné způsoby, jak se vyrovnat s relapsem kouření. K „uklouznutí“ může dojít během prvního týdne, měsíců nebo dokonce let poté, co se rozhodnete s kouřením přestat. Přestože tato neočekávaná nutkání mohou být nebezpečná, existují způsoby, jak se s nimi vyrovnat.

Uklouzl jsem, co teď?

Většina uklouznutí nastává během prvního týdne pokusu přestat kouřit. Jen proto, že si dáte jednu nebo dvě cigarety nebo se dostanete do úplného relapsu, neznamená to, že nemůžete začít znovu. Důležité je mít na paměti, že máte stále kontrolu a můžete se ve svém úsilí přestat kouřit pohnout kupředu.

Pamatujte také, že nejste sami. Téměř každý rok 70 procent ze všech dospělých kuřáků uvádí, že chtějí s kouřením úplně přestat. Miliony lidí se snaží alespoň jednou během roku přestat kouřit. Mnoho lidí zkouší různé metody, které jim pomáhají přestat, včetně klinických intervencí, poradenství, produktů nahrazujících nikotin a alternativních terapií.

Jediné uklouznutí může mít za následek negativní pocity, deprese a odsouzení sebe sama. To může často vést k pocitům beznaděje a snaze vzdát se snahy přestat. Několik skluzů může mít za následek plnohodnotný relaps, ale nikdy není pozdě začít znovu. Když se setkáte tváří v tvář s touhou znovu kouřit, vyhněte se myšlení, že vám jen jedna cigareta neublíží. Místo toho se zaměřte na mnoho zdravotních výhod, které by vám mohlo odvykání kouření přinést.

Znovu spustit spouště

Neočekávané nutkání kouřit může být nebezpečné a způsobit vám recidivu. Spouštěče, události nebo okolnosti mohou společně vytvářet relaps kouření. Je důležité si tyto spouštěče uvědomit a pokud je to možné, vyhnout se jim.

Běžné spouštěče relapsu mohou zahrnovat:

  • sdružování se s jinými kuřáky, zejména v prostředí pro volný čas
  • konzumace alkoholu
  • pocit přehnaného sebevědomí
  • izolovat se od přátel, rodinných příslušníků a členů podpůrné skupiny
  • nedostatek spánku nebo odpočinku
  • častým setkáváním se stresovými situacemi
  • stát se obětí, s pocity hněvu a sebelítosti
  • přizpůsobení se negativnímu, pesimistickému přístupu

Pokud odstraníte co nejvíce spouštěčů, můžete výrazně zvýšit svou šanci na úspěšné ukončení kouření. I když může být nemožné odstranit všechny spouštěče, uděláte -li vše pro to, abyste jim předešli, poskytne vám větší pravděpodobnost úspěchu.

Stres je jedním z nejsilnějších spouštěčů kouření, ale také velmi omezitelný. Odbourání stresu může zlepšit vaše snahy o odvykání před stresovou situací i během ní. Naučit se zvládat pomocí výstupů stresu může vést k úspěchu. Cvičení, procházka, teplá koupel a meditace jsou užitečné způsoby, jak ve svém životě odstranit stresující spouště.

Obklopit se dobrou sítí příznivců je užitečné při zvládání relapsu kouření nebo uklouznutí. Je důležité nespadnout na sebe a své neúspěšné pokusy, ale jít vpřed a nevzdávat se.

Nevzdávej to

Ať už jste relapsovali při jedné příležitosti nebo po stovce, neměli byste se vzdávat úsilí přestat kouřit. Většina lidí to zkusí několikrát, než uspějí. Pokud došlo k relapsu, považujte tento incident za něco, z čeho se můžete poučit, a za zkušenost, kterou můžete později použít. Každý pokus přestat kouřit vás vede mnohem blíže k úspěchu.

Obklopit se příznivci může být během fáze odvykání povzbuzující. Bývalí kuřáci uvádějí, že dobrá podpůrná síť tvořená rodinou, přáteli a spolupracovníky je při pokusu o ukončení velmi nápomocná. Pokud nemáte k dispozici velkou síť přátel nebo rodinných příslušníků, může vám lékař a další zdravotničtí pracovníci nabídnout podporu a povzbuzení.

Skupiny podpory mohou poskytnout povzbuzení ve správný čas a pomoci vám dostat se zpět na trať po uklouznutí nebo relapsu. Linky pomoci s tabákem najdete u své zdravotní pojišťovny, místních nemocnic a klinik nebo zaměstnavatelů. Mnoho z nich má telefonní linku nebo webovou stránku, která poskytuje užitečné informace a pomoc při odvykání kouření.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY