Vyšetření prostaty: Co byste měli vědět

Proč se provádí vyšetření prostaty?

Vaše prostata je žláza velikosti vlašského ořechu, která se nachází v blízkosti vašeho močového měchýře. Prostata pomáhá při produkci semenné tekutiny.

Vyšetření prostaty může pomoci lékaři diagnostikovat zvětšenou nebo zanícenou prostatu. Může jim také pomoci diagnostikovat rakovinu prostaty, což je druhý nejčastější forma rakoviny u amerických mužů.

Vyšetření obvykle zahrnuje digitální rektální vyšetření (DRE) a test hladin prostatického specifického antigenu (PSA). Váš lékař může chtít provést vyšetření prostaty, pokud máte příznaky zvětšené prostaty. Někteří lékaři to dělají jako součást běžné prohlídky.

Kdo by měl podstoupit vyšetření prostaty?

Počínaje 50 lety by měli všichni muži probrat screening rakoviny prostaty se svým lékařem. American Cancer Society (ACS) radí mužům s vyšším rizikem, aby tento rozhovor vedli ve věku 45 let.

Máte za to, že máte zvýšené riziko, pokud jste Afroameričan nebo pokud váš příbuzný prvního stupně měl rakovinu prostaty před dosažením věku 65 let. Pokud více než jeden příbuzný prvního stupně měl rakovinu prostaty před dosažením věku 65 let, měli byste zvážit zahájení screeningu rakoviny prostaty ještě dříve.

ACS odhaduje, že jich bude asi 180 890 nové případy rakoviny prostaty ve Spojených státech v roce 2016. O 26 120 muži na to zemřou.

Rakovina prostaty se snáze léčí, než se rozšíří. Některé rakoviny prostaty však rostou tak pomalu, že ne vždy vyžadují léčbu. Hodně záleží na vašem věku a dalších faktorech.

Prodiskutujte své rizikové faktory se svým lékařem a zeptejte se, zda byste měli v rámci roční prohlídky podstoupit vyšetření prostaty.

Co je digitální rektální vyšetření?

Nejběžnějším způsobem, jak lékaři zkontrolují zdraví vaší prostaty, je DRE. Je to poměrně rychlý a jednoduchý postup.

U zkoušky se ohnete v pase ve stoje nebo si lehnete na bok s koleny ohnutými k hrudníku.

Váš lékař namaže prst v rukavici a jemně jej vloží do konečníku. Přitisknou vám jednu ruku na prostatu a druhou rukou prohmatají oblast pánve. Mělo by to trvat jen několik okamžiků.

Můžete pociťovat chvilkové nepohodlí. Můžete také pociťovat nutkání na močení, zvláště pokud je vaše prostata zvětšená nebo zanícená.

Váš lékař vám bude schopen říci, zda vaše prostata vypadá, že má normální velikost a tvar. Obecně platí, že DRE nemá žádná rizika.

Další informace: Digitální rektální zkouška »

Co je vyšetření na prostatický specifický antigen?

Váš lékař může také otestovat vaši krev na hladiny PSA, aby mohl vyšetřit rakovinu prostaty. PSA je protein, který pomáhá zkapalňovat semeno.

Je normální, že se vám nějaké PSA dostane do krevního oběhu. Několik věcí může způsobit, že vaše hladiny PSA stoupnou nad normál, včetně:

  • zanícená nebo infikovaná prostata
  • zvětšená prostata
  • některé formy rakoviny prostaty

Některé formy rakoviny prostaty mohou snížit váš PSA.

Před testem se zeptejte svého lékaře na výhody a nevýhody. Test PSA může vést k falešně pozitivním a falešně negativním výsledkům rakoviny prostaty. To může vést k dalšímu testování a léčbě, což může způsobit úzkost.

Další informace: Vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA) »

Jak se mám připravit na zkoušku?

Měli byste informovat svého lékaře, pokud máte hemoroidy, anální slzy nebo jiné problémy s konečníkem. Zkouška bude snazší, když budete normálně dýchat a snažit se uvolnit.

Před testem PSA informujte svého lékaře o všech lécích a doplňcích stravy, které užíváte. Nedávná ejakulace může také ovlivnit vaše hladiny PSA. Zeptejte se svého lékaře, zda byste se před testem měli zdržet sexuální aktivity.

Náklady na vyšetření prostaty

Co se stane po zkoušce?

Vaše krev musí být odeslána do laboratoře k analýze, takže vaše výsledky PSA nebudou k dispozici okamžitě. Váš lékař vám dá vědět, až budou mít výsledky.

Laboratorní zpráva ukáže hladinu PSA ve vaší krvi jako:

Kromě sledování množství PSA ve vaší krvi lékař posoudí, jak rychle se toto číslo mění. PSA může ovlivnit mnoho věcí, takže výsledky testů vyžadují pečlivou analýzu odborníkem. Váš lékař vezme v úvahu všechny vaše zdravotní informace.

Pokud máte abnormální výsledek testu PSA, neznamená to, že máte rakovinu prostaty. Většina mužů s vysokou hladinou PSA nemá rakovinu prostaty. O 25 procent mužů, kteří mají biopsii kvůli vysoké hladině PSA, mají rakovinu prostaty.

Je také možné, že muži s rakovinou prostaty budou mít normální výsledky testů DRE a PSA.

Co se stane dál?

Pokud během DRE najdou něco, co je znepokojuje, váš lékař to s vámi poté probere. Zvětšená prostata je poměrně častá, zvláště když stárnete.

Abnormální výsledek PSA může vyžadovat další studii. Váš lékař může chtít test zopakovat. Pokud mají podezření, že máte rakovinu prostaty, mohou vám doporučit další diagnostické testy.

Například transrektální ultrazvuk využívá zvukové vlny k poskytnutí snímků vaší prostaty. Pro tento test váš lékař zavede malou sondu do konečníku. Test trvá asi 10 minut. Může to být nepříjemné, ale obvykle to není bolestivé a nemá trvalé vedlejší účinky.

Biopsie může také pomoci potvrdit nebo vyloučit rakovinu. Pro biopsii lékař používá jehlu k odstranění několika kousků tkáně z prostaty. Mohou použít transrektální ultrazvuk k navedení jehly do správné polohy. Vzorky tkáně se zkoumají pod mikroskopem na známky rakoviny.

Biopsie trvá asi 10 až 15 minut. Po zákroku můžete pociťovat určitou citlivost a menší krvácení.

Výsledky určí další postup.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY