Vzorec pro kojence s kyselým refluxem

Kyselý reflux je stav, při kterém obsah žaludku a kyselina proudí zpět do krku a jícnu. Jícen je trubice, která spojuje hrdlo a žaludek. Je to běžný problém u kojenců, zejména těch, kterým jsou tři měsíce nebo mladší. Kyselý reflux se obvykle vyskytuje, když je spodní svěrač jícnu (LES) slabý nebo nedostatečně vyvinutý. LES je sval mezi žaludkem a jícnem. Obvykle je to jednosměrný ventil, který se dočasně otevře, když něco spolknete. Když se LES nezavře správně, obsah žaludku může proudit zpět do jícnu. Kyselý reflux může být také důsledkem hiátové kýly nebo potravinových alergií.

Normální, zdravé dítě, které má mírný kyselý reflux, může po krmení plivat, ale obvykle není podrážděné. Po dosažení 12 měsíců věku pravděpodobně nezažijí kyselý reflux. U některých kojenců však může být kyselý reflux závažný.

Známky závažného problému s refluxem u kojenců zahrnují:

 • pláč a podrážděnost
 • malý až žádný přírůstek hmotnosti
 • odmítnutí jíst
 • stolice, které jsou krvavé nebo vypadají jako kávová sedlina
 • časté nebo silné zvracení
 • zvracení, které je žluté, zelené, krvavé nebo vypadá jako kávová sedlina
 • sípání nebo kašel
 • potíže s dýcháním
 • apnoe (absence dýchání)
 • bradykardie (pomalý srdeční tep)

Je vzácné, že kojenci mají závažné příznaky kyselého refluxu. Pokud se u vašeho dítěte objeví některý z těchto příznaků, měli byste okamžitě zavolat svého lékaře. Mohou naznačovat vážný stav, který je třeba okamžitě léčit.

Léčba kyselého refluxu u kojenců bude záviset na závažnosti stavu. Ve většině případů však váš lékař bude chtít změnit způsob, jakým krmíte své dítě. Občas vám mohou doporučit, abyste upravili kojeneckou výživu, pokud vaše dítě umělé mléko užívá. Bez porady s lékařem neměňte kojeneckou výživu ani nepřestávejte kojit.

Mírný kyselý reflux

Váš lékař může doporučit přidání jedné až dvou čajových lžiček rýžových obilovin do kojenecké výživy, pokud má vaše dítě mírné, opakující se epizody kyselého refluxu. Zesílený vzorec způsobí, že obsah žaludku bude těžší a bude těžší ho znovu vyvolat, což znamená, že je méně pravděpodobné, že se vrátí.

Je důležité si uvědomit, že i když to pomáhá snížit množství zvracení, nezastaví kyselý reflux úplně. Také přidání rýžových cereálií do kojenecké výživy před čtyřmi měsíci věku dítěte může zvýšit riziko potravinových alergií nebo jiných komplikací, jako je překrmování nebo dušení. Nepřidávejte cereálie do kojenecké výživy, pokud vám to lékař neřekne.

Reflux se silnou kyselinou

Váš lékař může doporučit změnu vzorce, pokud má vaše dítě těžký kyselý reflux. Většina kojenecké výživy je vyrobena z kravského mléka a obohacena železem. Některé děti jsou alergické na bílkovinu obsaženou v kravském mléce, která může vyvolat jejich kyselý reflux. Proto je nutné najít pro vaše dítě jiný typ výživy.

Hydrolyzované proteinové vzorce

Hydrolyzované proteinové přípravky jsou vyrobeny z kravského mléka s přísadami, které se snadno štěpí pro lepší trávení. Tyto vzorce jsou nejúčinnější při snižování kyselého refluxu, takže jsou často doporučovány pro kojence s potravinovými alergiemi. Váš lékař může chtít, abyste vyzkoušeli tento typ vzorce na několik týdnů, pokud máte podezření na potravinovou alergii. Tyto vzorce jsou dražší než běžné vzorce.

Sójové mléko

Sójové mléko neobsahuje žádné kravské mléko. Obvykle se doporučují pouze pro kojence s intolerancí laktózy nebo galaktosémií. Laktózová intolerance je neschopnost zpracovat druh cukru zvaný laktóza. Galaktosemie je porucha, která tělu velmi těžko odbourává jednoduchý cukr zvaný galaktóza. Oba tyto cukry se nacházejí v kravském mléce. Sójové přípravky se nedoporučují předčasně narozeným dětem, protože mohou ovlivnit vývoj kostí. Existují také určité obavy ohledně vyššího množství hliníku v sójových mlékách a možných hormonálních nebo imunitních účinků na kojence. Sójové výživy také obvykle stojí více než umělé mléko z kravského mléka.

Specializované formule

Specializované kojenecké výživy jsou vytvořeny pro kojence s chorobami nebo určitými zdravotními problémy, jako je předčasný porod. Zeptejte se svého lékaře, jaké mléko by mělo vaše dítě užívat, pokud má zvláštní stav.

Další doporučení

Při kojení dítěte je dobré mít na paměti tato doporučení, bez ohledu na příčinu kyselého refluxu:

 • Odgrgněte své dítě častěji (obvykle po jedné až dvou uncích formule).
 • Vyhněte se překrmování.
 • Krmte své dítě menšími porcemi častěji.
 • Udržujte dítě ve vzpřímené poloze 20 až 30 minut po krmení.
 • Po krmení dítě netlačte. To může způsobit, že se obsah žaludku vrátí zpět.
 • Po krmení počkejte 30 minut, než dítě uložíte ke spánku.
 • Při podávání z lahve zvažte vyzkoušení různých velikostí vsuvek do lahví nebo dokonce různých typů lahví.

Ačkoli kyselý reflux může vašemu dítěti způsobit určité nepohodlí, je to léčitelný stav. Můžete pomoci zvládnout reflux kyseliny u svého dítěte tím, že změníte jeho výživu a upravíte způsob, jakým je krmíte. Pokud však vaše dítě má silný reflux nebo se nezlepšuje úpravou krmení, promluvte si se svým lékařem o lécích nebo jiných možnostech léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY