Vztah mezi vitaminem D a artritidou

Vitamin D a artritida

Vitamin D pomáhá vašim kostem absorbovat vápník, který je životně důležitý pro zdraví kostí. Je také zásadní pro pohyb svalů, komunikaci mezi nervy a boj proti zánětu. Podle nadace Arthritis Foundation mají lidé, kteří užívají perorální steroidy, nedostatek vitaminu D dvakrát častěji než lidé, kteří je neužívají. Perorální steroidy jsou běžnou léčbou pro lidi s artritidou.

Další studie zjistili, že nedostatek vitaminu D je běžný u lidí s revmatoidní artritidou (RA) a může být spojen s muskuloskeletální bolestí.

Nedostatek vitamínu D může:

  • ovlivnit váš imunitní systém
  • snížit hladinu vápníku a fosforu
  • zvýšit riziko RA, pokud jste žena

Ale největším problémem nedostatku vitaminu D je osteoporóza neboli křehké kosti. Tento stav zvyšuje riziko zlomenin kostí, bolesti kostí a ztráty sluchu. Čtěte dále a zjistěte, co dělat, pokud máte nedostatek vitamínu D.

Jak vitamín D ovlivňuje vaše kosti?

Nedostatek vitaminu D může vést k osteoporóze. Podle Mayo Clinic vyšší dávky prednisonu, léku na RA, také zvyšují vaše riziko osteoporózy. Tento stav způsobuje, že vaše kosti ztrácejí hustotu a zeslábnou, což zvyšuje riziko zlomenin kostí při nehodách od pádů po nárazy do předmětů. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte artritidu a myslíte si, že byste mohli být ohroženi osteoporózou. Osteoporóza se často vyvíjí bez příznaků a pro diagnostiku vyžaduje test kostní minerální hustoty.

Přečtěte si více: Příznaky osteoporózy »

Co dělat, když máte artritidu a nedostatek vitamínu D

Doplňky a dieta

Pro zdravé kosti je důležité přijímat dostatek vápníku a vitamínu D. Podle UpToDate je to první krok k prevenci nebo léčbě osteoporózy. Vápník je nezbytný pro udržení zdravých kostí, zatímco vitamín D pomáhá vašemu tělu absorbovat vápník a také chránit vaše kosti. Jídlo je vaším nejlepším zdrojem těchto živin. Vápník můžete získat z nízkotučného mléka, jogurtu a sýra. Vitamin D je dostupný v tučných rybách, jako je losos a tuňák.

Můžete také najít obohacené snídaňové cereálie, džusy a další potraviny, které obsahují vápník a vitamín D. Výživový štítek na těchto položkách vám zhruba ukáže, kolik z vaší denní hodnoty přijímáte.

Cvičení

Dobrou zprávou je, že symptomy osteoporózy a artritidy se cvičením zlepšují. A i když doplňky a sluneční záření nemusí zmírnit zánět kloubů, prospívají zdraví svalů. Silné svaly kolem kloubů mohou zmírnit některé nepohodlí způsobené artritidou. Je to proto, že silnější svaly odstraňují část stresu z poškozené chrupavky v kloubech a také podporují kosti.

Některá cvičení, jako je jóga nebo zvedání závaží, mohou zvýšit riziko pádu. Poraďte se se svým lékařem o správných cvičeních pro vás, pokud máte artritidu a osteoporózu.

Budou doplňky vitaminu D fungovat na artritidu?

Teoreticky by měl být vitamin D užitečný při prevenci, zpomalení nebo snížení zánětu artritidy. Existuje však jen málo smíšených důkazů o tom, že doplňky vitaminu D mohou zmírnit příznaky artritidy nebo jim zabránit. Příkladem je studie v Journal of the American Medical Association která se zabývala tím, zda užívání doplňků vitamínu D pomůže. Lidé, kteří dva roky užívali doplňky vitamínu D, nezaznamenali žádné zlepšení bolesti kolen.

Jeden studie navrhl, že vitamín D může pomoci při zachování kolenní chrupavky. Výzkumníci zjistili, že starší dospělí měli více zachovanou kolenní chrupavku, pokud byli více vystaveni slunci a vyšší hladiny vitaminu D v krvi. Nižší hladiny vitaminu D a méně času na slunci byly spojeny s větší ztrátou chrupavky.

Čtěte více: Co je to test vitamínu D? »

Příliš mnoho vitamínu D

Ačkoli je to vzácné, je možné získat příliš mnoho vitamínu D prostřednictvím doplňků. Toxicita vitaminu D neboli hypervitaminóza D způsobuje hromadění vápníku v krvi. To může způsobit příznaky jako:

  • nechutenství
  • nevolnost
  • zvracení
  • únava
  • časté močení
  • problémy s ledvinami

Je možné, že si pokožku přílišným sluněním poškodíte. Než se vystavíte slunci, vždy použijte opalovací krém s SPF 15 nebo více. Zatímco Národní institut zdraví navrhněte několik dní v týdnu s 5 až 30 minutami pobytu na slunci bez opalovacího krému během léta, stále je důležité používat opalovací krém.

Pokud žijete ve městě, kde je v zimě málo slunečního světla, promluvte si se svým lékařem o užívání vitamínových doplňků. Nebo pokud je již užíváte, poraďte se se svým lékařem o tom, kolik potřebujete, abyste dostali své hladiny do zdravého rozmezí.

Odnést

Osteoporóza je hlavním problémem souvisejícím s artritidou a nedostatkem vitaminu D. Lidé s artritidou, kteří užívají perorální steroidy, mohou být vystaveni vyššímu riziku rozvoje osteoporózy, protože je u nich dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít nedostatek vitamínu D. Ale dostatek vápníku a vitamínu D může pomoci snížit tento úbytek kostní hmoty. Váš lékař může také předepsat léky k prevenci osteoporózy.

Cvičení a zůstat aktivní jsou také velmi důležité pro zvládnutí osteoporózy a artritidy. Před zahájením rutiny se poraďte se svým lékařem. Fyzioterapeut vám může pomoci ujistit se, že cvičení provádíte bezpečně. Pomůcky – jako jsou hole, chodítka nebo zařízení, která vám pomohou s úchopem – vám mohou život s artritidou trochu usnadnit a zbavit vaše kosti stresu.

Doplňky 101: Vitamín D

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY