Zajímá vás, jestli můžete řídit po mrtvici? Zde je Co vědět

Pokud jste prodělali mrtvici, možná se ptáte, jestli můžete znovu řídit. To závisí na rozsahu vaší mrtvice a části mozku, kterou postihla. Váš zdravotnický tým vám může pomoci zjistit, zda je možné znovu řídit.

starší žena, která řídila po mrtvici
Mónica E. Vázquez Alvarez/Getty Images

Pokud jste prodělali mrtvici, myšlenka na další jízdu může být vzrušující i zastrašující. Jak ale poznáte, kdy je pro vás bezpečné vrátit se za volant?

Přečtěte si další informace o tom, jak a kdy se vrátit na cestu po mrtvici.

Umíte řídit po mrtvici?

Návrat na cestu po mrtvici je rozhodnutí, které je třeba učinit po důkladném vyšetření a diskuzi se svým lékařem nebo zdravotníkem. Jak brzy se můžete dostat za volant, závisí do značné míry na zákonech státu a také na typu a závažnosti mrtvice, kterou jste měli.

Některé kroky, které můžete podniknout, abyste zjistili, zda jste připraveni znovu řídit, zahrnují:

 • důkladné vyšetření neurologem, aby se zjistilo, zda máte nějaké zbytkové následky vaší mrtvice
 • ověřte si na ministerstvu motorových vozidel (DMV) nebo ministerstvu řidičských služeb (DDS) ve vašem státě, zda váš lékař nebo zdravotnický pracovník musí nahlásit váš zdravotní stav, než budete moci znovu řídit

Jak může mít mrtvice vliv na vaše řízení?

Mnoho lidí má po cévní mozkové příhodě zbytkové účinky a lidé mohou pilně pracovat, aby znovu získali část funkcí, které ztratili. Přesto mohou přetrvávající příznaky mrtvice ovlivnit vaši schopnost bezpečně řídit.

Zpočátku nemusíte zažít nebo si uvědomit všechny přetrvávající účinky, které máte. Je velmi důležité neustále mluvit se svým zdravotníkem a rodinou, abyste zjistili, kdy jste připraveni znovu řídit.

Nějaký přetrvávající účinky které vás mohou ovlivnit, zahrnují:

 • paralýza nebo slabost postihující obě nebo jen jednu stranu těla

 • potíže s uvědoměním, pozorností, učením, úsudkem a pamětí
 • problémy s porozuměním nebo formováním řeči
 • bolest v rukou a nohou
 • potíže s ovládáním nebo vyjadřováním emocí a snadno se frustrujete nebo zmate
 • necitlivost nebo zvláštní pocity
 • potíže se žvýkáním a polykáním
 • problémy s kontrolou močového měchýře a střev
 • Deprese

Všechny tyto příznaky mohou vést k nebezpečným situacím na silnici, včetně:

 • sjíždění do jiných pruhů nebo zapomínání dopravních předpisů
 • s pomalou dobou odezvy
 • zapomínání na určité aspekty řízení na silnici
 • zažívá dezorientaci, zmatek a intenzivní frustraci

Co můžete udělat pro usnadnění řízení po mrtvici?

Správné úpravy vašeho vozu, stejně jako fyzikální terapie, vám mohou pomoci vrátit se na silnici s pocitem bezpečí a jistoty.

Rehabilitace

Můžete se zapsat do programu rehabilitace řidiče, který zavádí místní DMV a který po vaší mrtvici vede rehabilitační specialista nebo pracovní terapeut.

Tyto programy často zahrnují:

 • hodnocení vašich fyzických a duševních schopností potřebných pro bezpečnou jízdu
 • hodnocení jízdy kola na silnici
 • pokud to hodnocení naznačuje, program školení řidičů

Výsledky těchto programů a testů jsou pouze doporučeními. V mnoha státech není terapeut povinen hlásit výsledky DMV a nemůže hlásit výsledky bez vašeho souhlasu.

V mnoha případech jsou tyto programy hrazeny zdravotním pojištěním, pokud máte doporučení od svého lékaře.

Kontaktujte rehabilitačního specialistu ve vašem okolí, který vám pomůže zjistit, jak se posunout vpřed.

Úpravy aut

V některých případech může být užitečné provést fyzické úpravy vašeho vozidla. Některé z těchto úprav mohou zahrnovat věci jako otočná sedadla pro snadný přístup dovnitř a ven a ruční ovládání plynu a brzd. Specialista vám může pomoci určit, co by pro vás bylo nejlepší.

Lidé, kteří měli mrtvici, mohou zůstat na silnici bezpečnější adaptivní asistence řidiče funkce, jako například:

 • upozornění na opuštění jízdního pruhu
 • automatický tempomat
 • systémy pro předcházení kolizím
 • zmírnění předcházení srážce chodců
 • systémy nočního vidění
 • systémy varování před únavou řidiče

Můžete se také přihlásit kurzy adaptivního řízení které vám pomohou pochopit jakékoli nové vybavení, které jste nainstalovali do svého vozu. Tyto programy jsou nabízeny za poplatek, ale můžete požádat o finanční pomoc.

Kde najít rehabilitační služby, které vám pomohou řídit po mrtvici

Zvažte tyto zdroje pro více informací o tom, kde najít rehabilitační služby po mrtvici.

 • American Stroke Association
 • Sdružení specialistů na rehabilitaci řidičů
 • Národní ústav neurologických poruch a mrtvice
 • American Occupations Therapy Association
 • MyHealthfinder
 • Národní institut pro stárnutí
 • Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu
 • National Mobility Equipment Dealers Association za pomoc s úpravou auta

Mnoho z těchto organizací vás může přímo spojit se specialistou na rehabilitaci řidiče, s někým, kdo vám může pomoci znovu připravit cestu.

Jak můžete zjistit, zda můžete bezpečně řídit po mrtvici?

Zjištění, zda můžete bezpečně řídit po mrtvici, bude nějakou dobu trvat. Je to proto, že mnoho přetrvávajících účinků vaší mrtvice se nemusí objevit hned.

Váš neurolog, jakýkoli rehabilitační specialista, se kterým pracujete, a vaše rodina s vámi budou spolupracovat, aby vám pomohli určit, co je pro vás nejbezpečnější volbou.

V mnoha případech lékaři doporučují počkat alespoň měsíc, než se vrátíte na cestu. Může však trvat mnohem déle, než budou vaše příznaky správně zvládnuty.

Jaké jsou zákony o řízení, pokud jste měli mrtvici?

Zákony o řízení, pokud jste měli mrtvici, se liší stát od státu. Je důležité poradit se s místním DMV, abyste zjistili, zda existují nějaká konkrétní časová nebo jiná omezení.

V mnoha státech nejsou lékaři ze zákona povinni hlásit jakýkoli zdravotní stav, který by mohl zhoršit vaši schopnost řídit. Proto je v mnoha případech rozhodnutí vrátit se na cestu výhradně na základě vašich vlastních zkušeností.

Neplatí to však ve všech státech, takže je důležité si před další jízdou vyhledat požadavky vašeho státu.

Kdo rozhodne, zda můžete řídit poté, co jste prodělali mrtvici?

Vy a zdravotničtí pracovníci budete spolupracovat, abyste rozhodli, kdy se můžete bezpečně vrátit na cestu. Toto rozhodnutí je učiněno s ohledem na závažnost vaší cévní mozkové příhody, na to, jaké (pokud nějaké) dlouhodobé účinky zažíváte, a na zákony specifické pro váš stát nebo region.

Hodnocení řidičských schopností po mrtvici se obecně skládá ze dvou částí:

 • Klinické hodnocení: Toto hodnocení zahrnuje zrak, motorické funkce a kognitivní dovednosti.
 • Hodnocení za volantem: Pokud klinické hodnocení ukáže, že máte schopnosti vrátit se k řízení, můžete být požádáni, abyste provedli hodnocení na silnici, abyste určili vaši skutečnou schopnost řídit. Můžete se poradit s ergoterapeutem nebo specialistou na rehabilitaci řidiče, který vám pomůže určit vaši schopnost řídit.

Co dělat, když po mrtvici nemůžete řídit

Dostat zprávy nebo se sami rozhodnout, že po mrtvici nemůžete vůbec řídit, může být nepříjemné. Je důležité si uvědomit, že vaše bezpečnost a bezpečnost ostatních řidičů na silnici je nejdůležitější.

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se obejít a zachovat si nezávislost bez řízení. Prvním krokem je plánovat dopředu s rodinou a přáteli, abyste zjistili, jak hladce přejít z řidiče na spolujezdce a přesto se dostat tam, kam potřebujete. Některé možnosti zahrnují:

 • vyjížďky s rodinou a přáteli
 • taxi nebo jiné služby spolujízdy, jako je Uber nebo Lyft
 • kyvadlové autobusy nebo dodávky
 • veřejná doprava
 • chůze
 • paratranzitní služby (speciální přepravní služby pro osoby se zdravotním postižením, některé nabízejí službu „od dveří ke dveřím“)

Chcete-li najít přepravní služby ve vaší oblasti, navštivte www.eldercare.acl.gov nebo zavolejte do národního ElderCare Locator na číslo 800-677-1116 a požádejte o místní kancelář pro stárnutí.

Často kladené otázky

Jsou rodinní příslušníci lidí, kteří prodělali mrtvici, vystaveni vyššímu riziku, že ji prodělají?

Existují některé příčiny mrtvice, které jsou zcela genetické. Lidé s těmito typy mrtvice budou mít obvykle mnoho členů rodiny, kteří měli mrtvici.

Kromě těchto stavů je jakákoli genetická příčina mrtvice spojena s dědičností rizikových faktorů mezi členy rodiny, včetně vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu. To způsobuje, že mrtvice jsou v určitých rodinách častější.

Mám očekávat, že se po mrtvici úplně zlepším?

Zatímco někteří lidé jsou schopni se z mrtvice zcela zotavit, velká část lidí, kteří prodělali mrtvici, se nikdy zcela nezotaví a mohou mít přetrvávající účinky po zbytek svého života. Nejlepším způsobem léčby mrtvice je včasné rozpoznání a včasná léčba.

Mohu zjistit, zda mám mrtvici?

Člověk, který má mrtvici, si většinou neuvědomuje, že ji má, a pochopení, že k mrtvici dochází, připadá lidem, kteří jsou svědky jejích příznaků.

Poranění mozku je bezbolestné, a protože je mozek zraněn, mozek obvykle není schopen vnímat jakékoli problémy, které pocházejí z mrtvice, jako problém. Je velmi důležité zavolat 911 a použít systém nouzové reakce, kdykoli uvidíte osobu s příznaky podobnými mrtvici.

Co takhle jezdit po druhém nebo třetím zdvihu?

Výše uvedené pokyny platí pro jakýkoli mrtvice. Rozhodnutí řídit po jakékoli opakované mrtvici vyžaduje diskusi mezi osobou, která prodělala mrtvici, a zdravotníky.

U lidí s opakujícími se mozkovými příhodami je pravděpodobnější, že budou mít horší reziduální deficity, a proto je méně pravděpodobné, že budou schopni bezpečně řídit.

Jsou přechodné ischemické ataky (TIA) tak špatné, pokud příznaky samy vymizí?

Ano. Způsob, jakým lékaři přistupují a léčí TIA, je téměř totožný s mrtvicí a prodělání TIA je ekvivalentním rizikovým faktorem pro jakýkoli jiný typ mrtvice pro další mrtvici.

S ohledem na to je nesmírně důležité vyhledat lékařskou péči, i když zaznamenáte TIA a vaše příznaky odezní. Jediný rozdíl je v tom, že zbytkové deficity, které můžete mít z TIA, jsou výrazně menší než u jiných typů mrtvic.

Řízení po mrtvici může být vzrušujícím návratem k normálnosti a nezávislosti a mnoho lidí se po mrtvici vrátí na silnici. Toto rozhodnutí však extrémně závisí na typu a závažnosti mrtvice a na tom, jaké přetrvávající příznaky zažíváte.

Bez ohledu na to, jaký druh mrtvice jste měli, měli byste vždy probrat své příznaky a časovou osu se svými lékaři a vyhledat si jednotlivé zákony a předpisy týkající se řízení po mrtvici pro váš stát.

Existuje mnoho programů a kurzů rehabilitace řidičů, které můžete absolvovat, aby vám pomohly znovu získat větší sebedůvěru v řízení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY