Základy trávicího zdraví

O trávicím systému

Trávicí systém je skupina orgánů, které společně mění jídlo, které jíte, na energii a živiny, které vaše tělo potřebuje. Poté, co konzumujete jídlo a tekutiny, trávicí systém je rozdělí na základní části: sacharidy, bílkoviny, tuky a vitamíny. Tyto základní živiny jsou poté absorbovány do krevního oběhu, který je přenáší do buněk celého těla. Živiny poskytují buňkám energii, kterou potřebují pro růst a opravu. Všechno ve vašem těle, od hormonů po srdce, potřebuje ke svému správnému fungování živiny z trávicího procesu.

Jak funguje trávicí systém

Když jíte, jídlo putuje z úst do jícnu do žaludku. Poté se pohybuje tenkým a tlustým střevem a nakonec ven konečníkem jako odpad. Játra, slinivka a žlučník jsou také zahrnuty v trávicím systému. Tyto orgány produkují chemikálie, které umožňují trávení.

Všechny tyto orgány pracují v harmonii, aby zajistily, že tělo dostane potřebné živiny. Některé orgány jsou duté, jiné pevné. Série svalových kontrakcí přesouvá potravu trávicím systémem z dutých orgánů do pevných orgánů. Tento důležitý proces se nazývá peristaltika.

Mezi duté orgány trávicího systému patří:

Ústa

Trávení začíná v ústech. Zde začne žvýkání rozkládat škrobnatá jídla na sacharidy. Speciální žlázy uvnitř úst uvolňují sliny. Sliny a enzymy přítomné ve slinách také pomáhají urychlit odbourávání škrobnatých potravin.

Jícen

Tento orgán tlačí potravu z úst dolů do další části trávicího systému, do žaludku.

Žaludek

Jakmile jídlo spadne dolů do jícnu, svaly v horní části žaludku se uvolní, aby mohly vstoupit do jídla. Poté, co se jídlo dostane do žaludku, se svaly ve spodní části žaludku začnou pohybovat. Pohyb kombinuje jídlo s kyselými trávicími šťávami produkovanými žlázami v žaludku. Kyselina primárně štěpí potraviny obsahující bílkoviny. Nakonec se obsah žaludku vyprázdní do tenkého střeva.

Tenké střevo

Ve svalech tenkého střeva se mísí jídlo s vlastními trávicími šťávami spolu se slinivkou a játry. Když tenké střevo tlačí potravu směrem k tlustému střevu, tyto trávicí šťávy pomáhají dále štěpit jídlo na sacharidy, tuky a bílkoviny. Stěny tenkého střeva pak absorbují živiny z natrávené potravy a dodávají je do krevního oběhu. Krev odtud přenáší živiny do buněk v celém těle.

Tlusté střevo

Ne všechny potraviny jsou trávicím systémem rozloženy. Odpad nebo nestrávené jídlo a mrtvé buňky jsou tlačeny dolů do tlustého střeva. Tlusté střevo absorbuje vodu a zbývající živiny z odpadu, než jej přemění na pevnou stolici. Stolice je uložena na konci tlustého střeva, nazývaného konečník, dokud není vyloučena z těla během pohybu střev.

Zatímco duté orgány hrají klíčovou roli v trávicím procesu, pevné orgány uvolňují různé chemikálie, které umožňují trávicímu procesu skutečně fungovat.

Mezi pevné orgány trávicího systému patří následující:

Slinivka břišní

Pankreas se nachází v horní části břicha, za žaludkem. Produkuje trávicí šťávy, které pomáhají tenkému střevu rozložit jídlo na sacharidy, bílkoviny a tuky. Vyrábí také chemikálie, které pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi, což ovlivňuje, kolik energie má tělo k dispozici k využití.

Játra

Játra jsou velmi velký orgán umístěný nad žaludkem v horní části břicha. Mezi mnoha důležitými funkcemi tvoří játra žluč, trávicí látku, která je uložena ve žlučníku. Během trávení je žluč posílána do tenkého střeva, aby pomohla rozložit potraviny, které obsahují tuky. Kromě pomoci v zažívacím procesu játra také ukládají živiny a pomáhají odstraňovat toxiny z těla.

Žlučník

Žlučník je malý vak, který uchovává žluč vytvořenou v játrech. Během trávení žlučník uvolňuje žluč do horní části tenkého střeva, aby rozložil potraviny, které obsahují tuky.

Problémy s trávicím systémem

Někdy jedna nebo více částí trávicího systému nefunguje správně. To může způsobit cokoli od drobných nepohodlí až po vážné zdravotní problémy. Mezi běžné problémy s trávicím systémem patří:

Acid Reflux a GERD

Kyselý reflux nastává, když žaludeční kyselina nebo žluč proudí zpět do jícnu, což způsobuje pálení žáhy a další nepříjemné příznaky. Většina lidí čas od času zažije kyselý reflux, zejména po jídle kořeněného jídla nebo těžkých jídel. Pokud se kyselý reflux vyskytuje více než dvakrát týdně, je tento stav považován za gastroezofageální refluxní chorobu (GERD). Zatímco kyselý reflux může způsobit určité nepohodlí, GERD má potenciál způsobit vážné zdravotní problémy.

Příznaky kyselého refluxu a GERD zahrnují:

 • pocit pálení na hrudi (pálení žáhy), který se někdy pohybuje až do krku
 • kyselá chuť v zadní části úst
 • potíže s polykáním
 • suchý kašel
 • bolest krku
 • nevolnost
 • říhání
 • vracení jídla nebo kyselé tekutiny
 • pocit boule v krku

Žlučové kameny

Žlučové kameny jsou ztuhlé kusy trávicí tekutiny, které se mohou tvořit ve žlučníku. Mohou být malé jako zrnko písku nebo velké jako golfový míček. Lidé mohou mít jeden žlučový kámen nebo několik žlučových kamenů současně. Někteří lidé nepotřebují žádnou léčbu svých žlučových kamenů, zatímco jiní mohou vyžadovat operaci k odstranění jejich žlučníku.

Existují dva hlavní typy žlučových kamenů: cholesterolové žlučové kameny a bilirubinové žlučové kameny. Cholesterolové žlučové kameny jsou žluté a jsou vyrobeny převážně z cholesterolu. Bilirubinové žlučové kameny jsou naopak tmavě hnědé nebo černé a obsahují bilirubin. Bilirubin je chemická látka, kterou tělo vyrábí, když rozkládá červené krvinky.

Malý žlučový kámen nemusí způsobovat žádné příznaky. Větší žlučový kámen však často způsobuje příznaky. Tyto příznaky mohou zahrnovat:

 • bolest v pravé horní části břicha, která vyzařuje do pravého ramene nebo lopatek
 • žlutý odstín kůže nebo očního bělma (žloutenka)
 • horečka
 • nevolnost
 • zvracení
 • stolice jílovité barvy

Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

IBS je soubor příznaků, které postihují tlusté střevo a způsobují extrémní břišní nepohodlí a bolest. Je to chronický stav, který je nutné zvládnout dlouhodobou léčbou. Většina lidí s IBS může kontrolovat své příznaky úpravou své stravy a změnou svých životních návyků. Někteří lidé však mohou mít závažné příznaky a potřebují léky a poradenství.

Mezi běžné příznaky IBS patří:

 • bolesti břicha nebo křeče
 • nadýmání
 • plyn
 • průjem
 • zácpa
 • sliznice ve stolici

Hemoroidy

Hemoroidy, také nazývané hromady, jsou oteklé žíly kolem konečníku nebo v dolním konečníku na konci tlustého střeva. Hemoroidy mohou být vnitřní nebo vnější. Vnitřní hemoroidy se nacházejí uvnitř konečníku, zatímco vnější hemoroidy se nacházejí pod kůží kolem konečníku.

Mezi běžné příznaky hemoroidů patří:

 • krvácení při stolici
 • svědění nebo podráždění kolem konečníku
 • bolest nebo nepohodlí kolem konečníku
 • otok kolem konečníku
 • hrudka poblíž konečníku
 • únik stolice

Zatímco hemoroidy mohou způsobovat určité nepohodlí, obvykle je lze léčit volně prodejnými masti, krémy nebo čípky. Závažnější hemoroidy, které se nevyřeší jednoduchou domácí léčbou, mohou být nutné ošetřit chirurgicky.

Domluvte si schůzku se svým lékařem, pokud se u vás objeví příznaky jakékoli z výše popsaných poruch trávení. Měli byste také okamžitě kontaktovat svého lékaře, pokud máte silnou bolest nebo krvácení nebo krvácení, které je doprovázeno závratě nebo závratě.

Udržování trávicího zdraví

Udržování zdravého trávicího systému vám pomůže vyhnout se zažívacím problémům. Postupujte podle těchto jednoduchých tipů, aby byl váš trávicí systém ve špičkové formě:

 • Jezte sedm nebo více porcí ovoce a zeleniny každý den. Ovoce a zelenina obsahují vlákninu, minerály, enzymy, vitamíny a prebiotika, které udržují váš trávicí systém zdravý.
 • Jezte celozrnné pečivo, těstoviny a obiloviny. Celá zrna obsahují více vlákniny a živin než bílé „obohacené“ obilné produkty a pomáhají vašemu dobrému růstu tlustého střeva.
 • Vyvarujte se zpracovaného masa, jako jsou párky a párky v rohlíku, protože může způsobit problémy s trávicím systémem. Měli byste také omezit konzumaci hovězího, vepřového a jehněčího masa. Tato masa pravděpodobně nesou bakterie, které mohou poškodit trávicí systém.
 • Získejte dostatek vápníku a vitaminu D. Trávicím problémům můžete předcházet tím, že budete konzumovat dostatečné množství potravin a nápojů bohatých na vápník, jako je mléko, tofu a jogurt. Užívání doplňků vitaminu D a bezpečné zvyšování expozice slunečnímu záření může také pomoci předcházet trávicím problémům.
 • Cvičit pravidělně. Zůstat fyzicky aktivní může pomoci udržovat zdravý trávicí systém. Zaměřte se na 30 minut mírné až silné aktivity alespoň tři dny v týdnu.

Lidé s nadváhou nebo podváhou mohou mít sklon k větším trávicím problémům. Cvičení a zdravá výživa vám mohou pomoci snížit riziko. Pokud se snažíte zhubnout nebo přibrat, poraďte se se svým lékařem o tom, co můžete udělat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY