Zastavení krvácení

První pomoc

Zranění a určité zdravotní stavy mohou způsobit krvácení. To může vyvolat úzkost a strach, ale krvácení má léčebný účel. Přesto musíte pochopit, jak zacházet s běžnými případy krvácení, jako jsou řezné rány a krvavé nosy, a také kdy vyhledat lékařskou pomoc.

Mimořádné krvácení

Než začnete zranění léčit, měli byste co nejlépe určit jeho závažnost. Existují situace, ve kterých byste se vůbec neměli pokoušet poskytnout jakoukoli první pomoc. Pokud máte podezření, že došlo k vnitřnímu krvácení nebo pokud je v okolí místa poranění zapuštěný předmět, okamžitě zavolejte 911 nebo místní záchrannou službu.

Okamžitou lékařskou péči vyhledejte také v případě řezné rány nebo rány, pokud:

 • je zubatá, hluboká nebo bodná rána
 • je to na obličeji
 • je to výsledek kousnutí zvířetem
 • jsou tam nečistoty, které po umytí nevyjdou
 • krvácení se nezastaví po 15 až 20 minutách první pomoci

Pokud člověk silně krvácí, dávejte si pozor na příznaky šoku. Studená, vlhká kůže, oslabený puls a ztráta vědomí – to vše může podle Mayo Clinic naznačovat, že člověk upadne do šoku ze ztráty krve. Dokonce i v případech střední ztráty krve může krvácející osoba pociťovat závratě nebo nevolnost.

Pokud je to možné, nechte zraněnou osobu, aby si lehla na podlahu, zatímco čekáte na příjezd lékařské péče. Pokud jsou schopni, ať zvednou nohy nad srdce. To by mělo pomoci cirkulaci k životně důležitým orgánům, zatímco čekáte na pomoc. Držte trvalý přímý tlak na ránu, dokud nepřijde pomoc.

Řezné rány a rány

Když je vaše kůže řezaná nebo škrábaná, začínáte krvácet. Je to proto, že krevní cévy v oblasti jsou poškozeny. Krvácení slouží užitečnému účelu, protože pomáhá vyčistit ránu. Příliš velké krvácení však může způsobit, že se vaše tělo dostane do šoku.

Nemůžete vždy posoudit závažnost řezné rány nebo rány podle množství krvácení. Některá vážná zranění krvácejí velmi málo. Na druhou stranu řezné rány na hlavě, obličeji a ústech mohou hodně krvácet, protože tyto oblasti obsahují mnoho krevních cév.

Poranění břicha a hrudníku může být docela vážné, protože může dojít k poškození vnitřních orgánů, což může způsobit vnitřní krvácení i šok. Rány břicha a hrudníku jsou považovány za naléhavý případ a měli byste okamžitě zavolat lékařskou pomoc. To je zvláště důležité, pokud existují příznaky šoku, které mohou zahrnovat:

 • závrať
 • slabost
 • bledá a vlhká kůže
 • dušnost
 • zvýšená srdeční frekvence

Lékárnička, která je správně zásobená, může znamenat velký rozdíl v zastavení silného krvácení. Pro situace, kdy možná budete potřebovat zavřít ránu, byste si měli ponechat následující položky:

 • sterilizované lékařské rukavice
 • sterilní gázové obvazy
 • malé nůžky
 • lékařská páska

Také může být užitečné mít po ruce mytí fyziologickým roztokem, abyste odstranili nečistoty nebo nečistoty z rány, aniž byste se jí dotkli. Antiseptický sprej aplikovaný na místo řezu může pomoci zastavit průtok krve a také snížit riziko pozdější infekce řezu.

Ve dnech po zranění buďte ve střehu, abyste zajistili, že se rána správně hojí. Pokud se původní strup pokrývající ránu zvětší nebo se obklopí zarudnutím, může jít o infekci. Příznakem možné infekce je i zakalená tekutina nebo hnis vytékající z rány. Pokud osoba dostane horečku nebo začne mít znovu bolesti při známce řezu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Drobná poranění

Někdy mohou zranění, která nejsou traumatická nebo bolestivá, hodně krvácet. Odřeniny od holení, škrábance po pádu z kola a dokonce i píchnutí do prstu jehlou na šití mohou způsobit nadměrné krvácení. U drobných zranění, jako jsou tato, budete chtít zastavit krvácení. Sterilizovaný obvaz nebo Band-Aid, antiseptický sprej a hojivé činidlo, jako je Neosporin, to vše může být užitečné při léčbě těchto zranění a prevenci budoucí infekce.

I při malém řezu je možné mít naříznutou tepnu nebo krevní cévu. Pokud krvácení přetrvává i po 20 minutách, je nutná lékařská pomoc. Neignorujte ránu, která nepřestane krvácet jen proto, že vypadá malá nebo nebolí.

Krvavý nos

Krvavý nos je častý u dětí i dospělých. Většina krvácení z nosu není vážná, zvláště u dětí. Dospělí však mohou mít krvácení z nosu související s vysokým krevním tlakem nebo kornatěním tepen a může být obtížnější je zastavit.

Mít kapesníky v lékárničce spolu s topickým nosním sprejem, který je navržen tak, aby šel do nosního průchodu (jako je Sinex nebo Afrin), vám pomůže poskytnout první pomoc při krvácení z nosu.

První pomoc při krvácení z nosu

 • Požádejte osobu, aby se posadila a předklonila hlavu. Tím se sníží tlak v nosních žilách a zpomalí se krvácení. Také zabrání tomu, aby krev stékala dolů do žaludku, což může způsobit nevolnost.
 • Pokud chcete, použijte nosní sprej do krvácející nosní dírky, zatímco osoba drží hlavu v klidu. Nechte je pevně zatlačit krvácející nosní dírku proti přepážce (dělicí stěně v nose). Pokud to dotyčný není schopen, nasaďte si latexové rukavice a držte jim nos po dobu pěti až 10 minut.
 • Jakmile přestane krvácet z nosu, poučte osobu, aby několik dní nesmrkala. To by mohlo uvolnit sraženinu a způsobit opětovné zahájení krvácení.

V případě krvácení z nosu vyhledejte odbornou pomoc, pokud se krvácení nezastaví po přibližně 20 minutách nebo pokud krvácení z nosu souvisí s pádem nebo zraněním. Nos mohl být zlomený během zranění. Opakující se krvácení z nosu může být příznakem něčeho vážnějšího, takže pokud máte pravidelné krvácení z nosu, řekněte to lékaři.

Odnést

Každá situace, která zahrnuje silné krvácení, může vyvolat strach a stres. Většina lidí nechce vidět svou vlastní krev, natož krev někoho jiného! Ale zůstat v klidu a být připraven s dobře zavedenou lékárničkou může udělat obtížný a bolestivý zážitek mnohem méně traumatický. Pamatujte, že k nouzové pomoci stačí zavolat a berte vážně každý případ silného krvácení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY