Zhoubný zánět vnějšího ucha

Co je maligní otitis externa?

Otitis externa je běžná ušní infekce známá také jako plavecké ucho. Vyvíjí se ve zvukovodu vedoucím k bubínku. V některých případech se otitis externa může rozšířit do okolní tkáně, včetně kostí čelisti a obličeje. Tato infekce je známá jako maligní otitis externa.

Ačkoli otitis externa je také známý jako plavecké ucho, zhoubný otitis externa není způsoben vodou zbývající ve zvukovodu.

Bakterie jako např Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus často způsobují maligní otitis externa. Více než 90 procent lidí, u kterých se rozvine maligní otitis externa, má cukrovku.

Maligní otitis externa je agresivní infekce spíše než zhoubný nádor nebo rakovina. Alternativní název pro maligní otitis externa je nekrotizující vnější otitis. Pokud se neléčí, může být maligní otitis externa život ohrožující.

Co způsobuje maligní otitis externa?

Maligní otitis externa není běžnou komplikací plaveckého ucha. Obvykle k tomuto stavu dochází, když máte jiné zdravotní problémy nebo dostáváte léčbu, která může oslabit váš imunitní systém. Mohou zahrnovat:

 • cukrovka
 • chemoterapie
 • HIV
 • AIDS

Přečtěte si více: Vše, co potřebujete vědět o HIV a AIDS »

Pokud máte oslabený imunitní systém a agresivní bakterie se dostanou do zvukovodu, vaše tělo bude mít potíže odvrátit infekci. Pokud bakterie způsobí infekci, infekce může poškodit tkáň vašeho zvukovodu a kosti na základně vaší lebky. Pokud se neléčí, infekce se může rozšířit do vašeho mozku, hlavových nervů a dalších částí vašeho těla.

Jaké jsou příznaky maligního otitis externa?

Příznaky maligního otitis externa jsou snadno rozpoznatelné. Mohou zahrnovat:

 • přetrvávající a páchnoucí žlutá nebo zelená drenáž z ucha
 • bolest ucha, která se zhoršuje při pohybu hlavou
 • ztráta sluchu
 • přetrvávající svědění ve zvukovodu
 • horečka
 • potíže s polykáním
 • slabost v obličejových svalech
 • ztráta hlasu nebo laryngitida
 • oteklou a červenou kůži kolem ucha

Pokud se některý z těchto příznaků objeví, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Včasná léčba pomůže zastavit šíření infekce. Omezí se tak další zdravotní komplikace, které z infekce vyplývají.

Jak se diagnostikuje maligní otitis externa?

Váš lékař provede fyzickou prohlídku, aby zjistil, zda máte maligní otitis externa. Součástí vyšetření bude kompletní zdravotní anamnéza. To vašemu lékaři umožní identifikovat základní stavy, které mohou ohrozit váš imunitní systém.

Během vyšetření se lékař podívá do vašeho ucha, aby zjistil, zda tam není infekce. Váš lékař také vyšetří vaši hlavu a za uchem. Pokud dojde k drenáži z ucha, může vám lékař odebrat vzorek nebo kultivaci drenáže. Pošlou tento vzorek do laboratoře k analýze. To pomůže identifikovat bakterie způsobující infekci.

Pokud máte maligní otitis externa, může váš lékař provést další testy, aby zjistil, zda se infekce rozšířila. Mezi takové testy patří:

 • neurologické vyšetření
 • CT vyšetření hlavy
 • MRI sken hlavy
 • radionuklidový sken

Jak se léčí maligní otitis externa?

Antibiotika

Léčba maligního otitis externa typicky zahrnuje antibiotickou terapii. Stav může být obtížně léčitelný. Možná budete muset několik měsíců užívat antibiotika. Možná budete muset dostat antibiotika intravenózně nebo prostřednictvím žíly na paži, pokud je váš stav vážný. Musíte pokračovat v léčbě, dokud testy neukážou, že infekce zmizela.

Chirurgická operace

Pokud v důsledku infekce dojde k významnému poškození tkáně, možná budete potřebovat chirurgický zákrok. Chirurgie může odstranit poškozenou tkáň. Operace nastává po vyléčení infekce. Váš lékař vám řekne, zda potřebujete operaci.

Jak mohu předejít malignímu otitis externa?

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste zabránili malignímu otitis externa, je léčit všechny infekce plaveckého ucha, dokud nezmizí. To znamená řídit se radami svého lékaře a dokončit kompletní dávku antibiotik.

Kromě toho, pokud máte oslabený imunitní systém, měli byste podniknout kroky k ochraně svého zdraví. Pokud máte cukrovku, znamená to kontrolu hladiny cukru v krvi. Pokud máte HIV, znamená to dodržování léků ke kontrole replikace viru ve vašem těle. Ochrana vašeho zdraví je důležitá pro posílení imunitního systému a prevenci vzniku infekce.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Pokud máte oslabený imunitní systém, infekce se může vrátit. Opakované infekce mohou způsobit poškození hlavových nervů a mozku. Šíření infekce do mozku je vzácné, ale může mít za následek trvalé zranění a dokonce smrt. Postupujte podle pokynů svého lékaře, abyste předešli opakovaným infekcím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY