Život s vitiligem: 9 tipů pro posílení sebevědomí a proč na tom záleží

Vitiligo je autoimunitní onemocnění známé tím, že způsobuje ztrátu kožních buněk produkujících pigment zvaných melanocyty, což vede k skvrnám ztráty barvy. Může se vyvinout v jakémkoli věku, obvykle začíná dříve, než jste vy 20 let starý.

Odborníci ji klasifikují jako chronické kožní onemocnění, ale je třeba zvážit i aspekty duševního zdraví. Výzkumy potvrzují vliv na sebevědomí a kvalitu života, včetně vedlejších účinků, jako je úzkost a deprese.

Podpora vašeho duševního zdraví může pomoci zvládnout vitiligo. Nevíte, jak začít? Zvažte tyto kroky.

1. Zmocněte se znalostmi vitiliga

Zatímco vědci jsou stále nejisté co přesně způsobuje vitiligo, o tomto autoimunitním kožním onemocnění toho víme hodně, včetně spouštěčů, příznaků a možností léčby.

Může být náročné orientovat se v množství informací, ale čím více se o vitiligu dozvíte, tím více se můžete cítit pod kontrolou situace. To může pomoci vytvořit pozitivnější myšlení a zároveň snížit stres a úzkost z vitiliga.

2. Snižte stres

Autoimunitní onemocnění, jako je vitiligo, zahrnují přehnanou reakci imunitního systému, kdy omylem napadá zdravé tkáně. I když stres přímo nezpůsobuje autoimunitní onemocnění, ano se může zhoršit příznaky.

Chcete-li snížit stres s vitiligem, pravidelně si během dne odpočiňte. Můžete meditovat, používat řízené snímky nebo se věnovat relaxačnímu koníčku, jako je čtení nebo malování. Klíčem ke zvládání stresu je brát tento čas důsledně – i když je to jen 15 minut v kuse.

3. Cvičte všímavost

Jednoduše řečeno, všímavost je praxe plné přítomnosti a vědomí sebe sama. Mindfulness může pomoci podpořit snížení stresu jako součást vašeho plánu péče o vitiligo tím, že sníží fyzické a psychické účinky stresu a nízké sebevědomí.

Jeden přehled výzkumu také poukazuje na snížení příznaků deprese u jedinců s chronickými onemocněními, kteří praktikují všímavost. V současnosti však chybí cílenější studie o všímavosti a vitiligu.

4. Vyzkoušejte cvičení, která vás baví

Pravidelné cvičení nejen podporuje fyzickou pohodu, ale může také pomoci snížit stres a pomoci vám cítit se lépe, když trpíte autoimunitním onemocněním. Cvičební program by také mohl potenciálně pomoci zlepšit sebevědomí v průběhu času.

Najděte si cvičení, které vás baví. Tímto způsobem z toho můžete udělat rutinní zvyk. V závislosti na vašich preferencích to může zahrnovat chůzi, jízdu na kole nebo jógu. Budete také chtít mluvit s lékařem, pokud s cvičením začínáte, aby vám mohl pomoci vymyslet postupný plán.

5. Upřednostňujte spánek

Dostatek spánku je někdy obtížné, ale upřednostnění odpočinku je zvláště důležité u autoimunitních onemocnění, protože umožňuje regeneraci tkání. Navíc nedostatek spánku může zhoršit související stres a následně ovlivnit vaše duševní zdraví.

Zpravidla se snažte mířit na 7 až 9 hodin spánku za noc. Zavedení pravidelného nočního režimu vám také může pomoci získat tento tolik potřebný odpočinek. Napříkladzvažte odstranění elektronických zařízení z ložnice a chození do postele každou noc ve stejnou dobu.

6. Zvyšte si náladu změnami ve stravě

I když neexistuje specifická vitiligo dieta, zaměření na vyvážená jídla může podpořit vaše duševní zdraví i fyzickou pohodu.

Jedním ze stravovacích plánů je středomořská strava, která se zaměřuje na mořské plody, zeleninu a ovoce, stejně jako ořechy a olivový olej. Středomořská strava může snížit riziko deprese a úzkosti.

Zaměření na ovoce a zeleninu vám může pomoci získat antioxidanty, které mohou podporovat imunitní funkce. Zdravý stravovací plán pro autoimunitní onemocnění může také omezit cukr, sůl a živočišné tuky.

Kromě toho vědci zkoumají, zda léčba určitých nutričních nedostatků, jako jsou vitamíny A, B12, C a zinek, může pomoci hrát roli při léčbě vitiliga. V těchto případech můžete zvážit rozhovor s lékařem o možné suplementaci.

7. Zvažte poradenství

Pokud je pro vás obtížné vyrovnat se s každodenními stresory v důsledku vitiliga, můžete zvážit pomoc odborníka na duševní zdraví, který může pomoct zlepšit kvalitu života prostřednictvím strategií, jako je kognitivně behaviorální terapie (CBT).

Zatímco výzkum emoční zátěže vitiliga je omezený, některé výzkum ukazuje že CBT a poradenství mohou pomoci zlepšit kvalitu života a tělesného obrazu u lidí s vitiligem.

Literární přehled několika studií týkajících se psychosociální léčby vitiliga ukázal, že kromě pravidelné péče různé výzkumy prokazují přínos svépomocných skupin a skupinové terapie pro lidi s vitiligem.

V některých případech lékaři může také doporučit léky, pokud máte základní duševní zdravotní stav, jako je deprese nebo úzkostné poruchy.

8. Připojte se k podpůrné skupině vitiligo

Kromě získání pomoci od odborníka na duševní zdraví vám může také pomoci spojit se s ostatními, kteří procházejí podobnými zkušenostmi.

Zeptejte se svého pečovatelského týmu na podpůrné skupiny pro vitiligo, které mohou být ve vaší oblasti. Můžete také zvážit online skupiny podpory.

9. Přijměte tělo-pozitivní myšlení

Nějaký vědci zvažují kůže je „smyslový orgán“, jehož viditelnost přímo ovlivňuje emoce. To je jeden z důvodů, proč chronická kožní onemocnění, jako je vitiligo, mohou ovlivnit duševní zdraví.

Ale spíše než se zaměřovat pouze na léčbu, odborníci doporučují vyvážit techniky řízení stavu pokožky s posilujícím myšlením, které se zaměřuje na pozitivitu těla a přijetí. Pokud tak učiníte, může to pomoci podpořit vaše duševní zdraví a pomoci vám v ordinaci lékaře.

Zatímco vitiligo je chronický stav, který má dopad na kůži, může mít i účinky na duševní zdraví. Taktiky, jako je podniknutí kroků ke snížení stresu, praktikování mírného cvičení, připojení se k podpůrné skupině a práce na tělu pozitivním myšlení, mohou pomoci zvládnout tyto souběžné příznaky.

Promluvte si se svým lékařem nebo pečovatelským týmem, abyste se rozhodli, jaké kroky pro vás na vaší cestě k léčbě vitiliga nejlépe fungují.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY