Zkouška kožní léze KOH

Co je vyšetření kožních lézí KOH?

Vyšetření kožních lézí KOH je jednoduchý kožní test ke kontrole, zda je infekce v kůži způsobena houbou.

KOH znamená draslík (K), kyslík (O) a vodík (H). Tyto prvky tvoří hydroxid draselný. Kromě zkoušky se KOH používá v hnojivech, měkkých mýdlech, alkalických bateriích a dalších produktech.

Je také známý jako přípravek KOH nebo plísňový nátěr.

Proč je objednáno vyšetření KOH kožních lézí?

Kožní léze— abnormální změna na povrchu kůže — může mít mnoho příčin. Váš lékař může nařídit vyšetření KOH, pokud má podezření, že příčinou vaší léze by mohla být houba. Častými plísňovými infekcemi, které lze zachytit provedením vyšetření KOH, jsou kožní onemocnění a tinea cruris, běžně označované jako „svědění“.

Příznaky plísňové infekce, které mohou být detekovány pomocí vyšetření KOH, zahrnují:

  • křehké, deformované nebo ztluštělé nehty
  • svědivé, červené, šupinaté skvrny na kůži nebo pokožce hlavy
  • soor (bílé skvrny v ústech)
  • kvasinková infekce (poševní výtok a svědění)

Váš lékař může také nařídit test, aby zkontroloval účinnost léčby související s plísňovou infekcí.

Test je velmi jednoduchý a nenese žádná významná rizika.

Jak se provádí vyšetření KOH kožních lézí

Vyšetření kožních lézí KOH nevyžaduje žádnou speciální přípravu a bude probíhat ambulantně, takže nebudete muset strávit noc v nemocnici. Pokud váš lékař odebírá vzorek z obvázaného kusu kůže, bude nutné obvazy odstranit.

Během vaší návštěvy lékař pomocí okraje podložního sklíčka nebo jiného nástroje seškrábne malé kousky kůže z vaší léze. Váš lékař může použít tampon k získání tekutiny pro testování, zda je léze v ústech nebo v pochvě.

Tyto škrábance se pak smíchají s hydroxidem draselným. Hydroxid draselný ničí zdravé kožní buňky a zanechává za sebou pouze buňky plísní. Normální výsledky testu KOH neukážou žádné plísně, zatímco abnormální výsledky řeknou vašemu lékaři, že můžete mít plísňovou infekci.

Co můžete očekávat po vyšetření kožních lézí KOH

Pokud hydroxid draselný zničí všechny buňky ze vzorku, znamená to, že není přítomna žádná houba a vaše příznaky jsou pravděpodobně způsobeny něčím jiným. Pokud jsou přítomny plísňové buňky, lékař zahájí léčbu vaší infekce.

Jídlo s sebou

Vyšetření KOH je přímočarý a jednoduchý postup, který může lékař nařídit, aby zjistil, zda máte na kůži plísňovou infekci. Je to postup s nízkým rizikem, i když můžete zaznamenat mírné krvácení v oblasti, kde byla vaše kůže seškrábána pro vzorek buněk. Jakmile váš lékař obdrží výsledky vašeho vyšetření a zjistí, že máte plísňovou infekci, následné testy jsou obvykle zbytečné, pokud váš lékař nepotřebuje znát typ přítomné houby. V tom případě bude objednána houbová kultura.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY