Zmrzlé rameno

Zmrzlé rameno

Zmrzlé rameno je obecný název pro adhezivní kapsulitidu, což je onemocnění ramene, které omezuje váš rozsah pohybu. Když jsou tkáně v ramenním kloubu silnější a napjatější, tkáň jizvy se postupem času vyvíjí. Výsledkem je, že váš ramenní kloub nemá dostatek prostoru pro správné otáčení. Mezi běžné příznaky patří otok, bolest a ztuhlost. Pravděpodobnost, že budete mít tento stav, je ve věku mezi 40 a 60 lety.

Jaké jsou příznaky zmrzlého ramene?

Zmrzlé rameno si uvědomíte, když vás začne bolet. Bolest pak způsobuje omezení pohybu. Pohyb ramene stále méně zvyšuje jeho tuhost. Zanedlouho zjistíte, že už nemůžete hýbat ramenem jako kdysi. Sáhnout po položce na vysoké polici je obtížné, ne -li nemožné. Když je to vážné, možná nebudete schopni dělat každodenní úkoly, které zahrnují pohyb ramen, jako je oblékání.

Co způsobuje zmrzlé rameno?

Pokud máte hormonální nerovnováhu, cukrovku nebo oslabený imunitní systém, můžete být náchylní k zánětům kloubů. Dlouhá doba nečinnosti způsobená zraněním, nemocí nebo operací vás také činí zranitelnější vůči zánětu a srůstům, což jsou pruhy tuhé tkáně. V závažných případech se může vytvořit jizvová tkáň. To výrazně omezuje váš rozsah pohybu. Obvykle se tento stav vyvíjí dva až devět měsíců.

Kdo je ohrožen zmrzlým ramenem?

Tento stav je pravděpodobnější ve středním věku a je častější u žen.

Pokud máte cukrovku, vaše riziko onemocnění je třikrát vyšší.

Mezi další ohrožené patří:

  • lidé, kteří musí nosit ramenní popruh po dlouhou dobu po úrazu nebo operaci
  • lidé musí zůstat v klidu po dlouhou dobu kvůli nedávné mrtvici nebo operaci
  • lidé s poruchami štítné žlázy

Jak se diagnostikuje zmrazené rameno?

Pokud cítíte ztuhlost a bolest v rameni, navštivte svého lékaře. Fyzikální vyšetření vám pomůže posoudit rozsah vašeho pohybu. Váš lékař bude pozorovat, jak budete provádět specifické pohyby, a změřit rozsah pohybu ramene, jako je dotyk ruky s protějším ramenem.

Může být také nutné provést několik testů. Váš lékař může provést skenování magnetickou rezonancí (MRI), aby vyloučil trhlinu v rotátorové manžetě nebo jinou patologii. Pro kontrolu artritidy nebo jiných abnormalit lze také provést rentgenové záření. Možná budete potřebovat artrogram pro rentgen, který zahrnuje injekci barviva do ramenního kloubu, aby lékař viděl jeho strukturu.

Jak se léčí zmrzlé rameno?

Zmrzlé rameno můžete nechat neléčené, ale bolest a ztuhlost mohou přetrvávat až tři roky. Kombinace následujících může urychlit vaše zotavení:

  • fyzikální terapie
  • léky
  • chirurgická operace
  • domácí péče

Fyzikální terapie

Fyzikální terapie je nejběžnější léčbou zmrzlého ramene. Cílem je protáhnout ramenní kloub a znovu získat ztracený pohyb. Pokrok může trvat několik týdnů až devět měsíců. Důležitý je domácí cvičební program jemných pohybových cviků. Pokud po šesti měsících intenzivního každodenního cvičení nevidíte pokrok, promluvte si se svým lékařem o dalších možnostech.

Léky

K léčbě bolesti a snížení zánětu kloubů může lékař doporučit protizánětlivé léky, jako je aspirin, ibuprofen nebo naproxen sodný. Pomoci může i steroidní injekce do ramenního kloubu.

Domácí péče

Umístění sáčku s ledem na rameno na 15 minut několikrát denně může pomoci snížit bolest. Pokud pracujete s fyzioterapeutem, cvičení lze provádět doma. Váš fyzioterapeut vám poskytne pokyny o typech cvičení, která musíte cvičit, jak často je dělat a kdy na sebe více tlačit. Většina lidí se zmrzlým ramenem může svůj stav zlepšit bez operace.

Chirurgická operace

Pokud fyzioterapie váš stav nezlepší, je možná operace. Z chirurgického hlediska je vaší možností manipulovat s ramenem a dát ho do plného rozsahu pohybu v celkové anestezii, abyste pomohli rozrušit jakékoli srůsty. Další možností je artroskopická operace. Tento typ operace zahrnuje vytvoření malého řezu v rameni a použití kamery zvané „artroskop“ k odstranění jizvy nebo k jejímu uvolnění. To umožňuje rameni obnovit ztracený pohyb. Pokud je vaše zmrzlé rameno důsledkem zranění, operace je obvykle úspěšnější, pokud je provedena během několika týdnů po zranění.

Operace se obvykle provádí ambulantně. Stehy budou pravděpodobně odstraněny po 10 dnech. Obvykle je také nutná pooperační fyzikální terapie. Mnoho pacientů má plný rozsah pohybu zpět do tří měsíců.

Chirurgie s sebou nese rizika, proto se před rozhodnutím o jakémkoli postupu poraďte se svým lékařem. Někteří lidé mají stále bolest nebo ztuhlost poté nebo nemohou zvládnout bolest fyzikální terapie.

Co lze očekávat v dlouhodobém horizontu?

Většina lidí se bez léčby uzdraví do dvou let. Fyzikální terapie a léky proti bolesti tento pokrok urychlují. Pokud jste po operaci, je důležité v terapeutických cvičeních pokračovat i v následujících měsících, aby se potíže nevrátily.

Jak lze zabránit zmrzlému rameni?

Včasná léčba pomáhá zabránit zhoršení stavu. Pokud máte cukrovku, správná léčba může snížit riziko zmrzlého ramene.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY