Zotavení po zákroku srdečního stentu

Po obdržení stentu k léčbě zúžené koronární tepny se můžete do týdne vrátit ke svým běžným aktivitám. Ale možná budete muset udělat nějaké změny životního stylu, abyste si udrželi zdravou srdeční funkci.

Pokud vám byla diagnostikována ucpaná tepna přivádějící krev do srdečního svalu (koronární tepna), můžete být kandidátem na proceduru stentu.

Koronární stent je malá síťovaná trubice, která se vkládá do tepny, kde se nahromadil plak a zužuje prostor pro průtok krve. Stent pomáhá otevřít tepnu pro lepší průtok krve a zdravější srdeční činnost.

Zotavení z procedury srdečního stentu obvykle vyžaduje léky a určité změny životního stylu. Úplné zotavení je však obvykle mnohem rychlejší než bypass, což je další hlavní alternativní léčba zablokované koronární tepny.

Jak dlouho trvá zotavení po zavedení srdečního stentu?

Národní institut srdce, plic a krve naznačuje, že pro mnoho lidí může úplný návrat k normálním každodenním činnostem trvat jen pár dní nebo týdne.

Pokud jste prodělali srdeční infarkt nebo máte také jiné zdravotní problémy, může být počáteční doba zotavení delší.

O postupu srdečního stentu

Klinický termín pro výkon srdečního stentu je perkutánní koronární intervence (PCI) nebo angioplastika.

Procedura se obvykle provádí pomocí lokálního anestetika, i když pravděpodobně dostanete léky, které vám pomohou relaxovat. Katétr se pak zavede do krevní cévy – obvykle v zápěstí – i když někdy v tříslech. Poté se za blokádu zavede vodicí drát a na drát se nasadí katétr s připojeným balónkem a zavede se až k místu blokády.

Jakmile lékař pomocí speciálního rentgenového zařízení určí ideální místo pro umístění stentu, balónek se nafoukne a stent se kolem něj roztáhne. Lékař poté balónek vyfoukne a stent ponechá na místě. Stent tlačí plak proti arteriální stěně a vytváří tak širší otvor (lumen), kterým se krev snadněji dostane do srdečního svalu.

Bylo to užitečné?

Potřebujete si po srdečním stentu odpočinout?

Pokud procedura začala v tříslech, budete muset několik hodin ležet, abyste předešli krvácivým komplikacím. V závislosti na okolnostech vašeho postupu možná budete muset zůstat přes noc v nemocnici.

Angioplastika prováděná pomocí krevní cévy v paži může vyžadovat mnohem kratší dobu zotavení v nemocnici nebo léčebném centru.

Jakmile budete doma, budete se muset na pár dní uklidnit. Ale stále byste měli být schopni vstát a projít se. Klíčem je poslouchat své tělo a zůstat v kontaktu s ordinací svého lékaře, pokud máte nějaké dotazy nebo obavy.

Pokud jste prodělali srdeční infarkt a dostali jste stent, může být váš čas v nemocnici a časová osa zotavení delší, než kdybyste postup podstoupili jako preventivní léčbu.

Pro a proti

Chcete-li snížit šance na jakékoli komplikace, je důležité, abyste se řídili radami svého zdravotnického týmu.

Dělat

  • podílet se na srdeční rehabilitaci
  • okamžitě nahlaste jakékoli nové příznaky do ordinace svého lékaře
  • užívejte léky podle pokynů svého lékaře

Ne

  • zvedněte něco těžkého nebo se alespoň po dobu jedné zapojte do namáhavé činnosti den nebo dva
  • spěchejte zpět do práce nebo k jiným činnostem, dokud se nebudete cítit připraveni a váš lékař dá OK
  • konzumovat alkohol v množstvích, která překračují to, co vy a váš zdravotnický tým považujete za přijatelné
Bylo to užitečné?

Budu po operaci srdečního stentu užívat léky?

Existuje malé riziko tvorby sraženiny v koronárním stentu, takže váš zdravotnický tým pravděpodobně předepíše protidestičkové léky (ředidlo krve) po dobu nejméně jednoho roku po obdržení stentu.

V závislosti na vašem celkovém zdravotním stavu vám mohou také předepsat jeden nebo více antihypertenzních léků, které vám pomohou zvládnout vysoký krevní tlak, a statin nebo podobné léky, které pomohou snížit vysoký cholesterol.

Mohu pít alkohol po zavedení srdečního stentu?

Obecně je mírná konzumace alkoholu bezpečná a vhodná pro většinu lidí s koronárním stentem.

Měli byste to však probrat se svým lékařem, protože konzumace alkoholu může zvýšit krevní tlak a alkohol může interagovat s některými léky na srdce.

Jak dlouho řídit nebo létat po srdečním stentu?

Rozhodnutí létat nebo řídit po obdržení stentu závisí na tom, jak se cítíte a zda byl stent umístěn v reakci na srdeční infarkt nebo jako volitelné opatření.

American Heart Association navrhuje počkat dva týdny létat po infarktu. Pokud však pociťujete bolesti na hrudi nebo jiné příznaky, zvažte odložení svých cestovních plánů.

Podle britské Národní zdravotní služby může většina lidí obvykle začít řídit po týdnu.

Kdykoli a jakkoli cestujete, nezapomeňte mít s sebou léky a lékařské informace. Tyto informace mohou být užitečné v případě nouze a měly by zahrnovat:

  • nouzové kontakty, včetně rodinných příslušníků nebo přátel, a vašeho zdravotnického týmu
  • seznam aktuálních léků
  • anamnéza (včetně data a podrobností o vašem nedávném zákroku stentu)

Obecně platí, že před rozhodnutím o řízení nebo létání je nejlepší poradit se se svým lékařem a promluvit si o všech opatřeních, která byste měli přijmout. Například vám může být připomenuto, abyste se vyvarovali slaných a tučných jídel, která mohou být při cestování dostupnější.

Přijetí stentu ke zlepšení krevního oběhu ve vašem srdci může být život měnící léčbou. Jako každý lékařský postup je důležité pečlivě dodržovat rady svého zdravotnického týmu a nesnažit se uspěchat své uzdravení.

Příliš mnoho odpočinku na lůžku přitom neprospívá ani vašemu srdci. Může být vhodná určitá fyzická aktivita ve dnech po operaci srdečního stentu, po níž následuje postupné zvyšování frekvence a intenzity cvičení.

Opět je důležité, abyste spolupracovali se svým zdravotnickým týmem a okamžitě hlásili jakékoli změny svému lékaři.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY