Způsobuje rakovina močového měchýře vždy krev v moči?

Jedním z nejčastějších časných příznaků rakoviny močového měchýře je krev v moči, kterou si pravděpodobně všimnete na záchodě poté, co se vymočíte. Nestává se to však ve všech případech.

Ukazuje rakovina močového měchýře vždy krev v moči?

K rakovině močového měchýře dochází, když rakovinné tkáně rostou ve vašem močovém měchýři nebo kolem něj. Močový měchýř ukládá moč z ledvin a odvádí ji močovou trubicí.

American Cancer Society odhaduje, že ano 81 180 nových případů rakoviny močového měchýře ve Spojených státech v roce 2022. Jedna z nejčastějších rané příznaky rakoviny močového měchýře je krev ve vaší moči – také známá jako hematurie – kterou si pravděpodobně všimnete na záchodě poté, co se vymočíte.

I když je to běžný příznak, může se podobat příznakům jiných stavů. A to se v některých případech vůbec nemusí stát.

Čtěte dále a zjistěte, jak rozpoznat hematurii od rakoviny močového měchýře, další příznaky rakoviny močového měchýře, které je třeba sledovat, a kdy kontaktovat lékaře pro lékařskou pomoc.

Jak rakovina močového měchýře způsobuje krev v moči?

Když máte rakovinu močového měchýře, krev se dostává do moči z rakovinného nádoru, který začíná krvácet. To znamená, že krevní céva v nádoru nebo v blízkosti nádoru praskla a prosakuje krev do močového měchýře.

Malé rakovinné nádory, které právě začaly růst, mají malé, jemné krevní cévy, které jsou náchylné snadno prasknout. To je důvod, proč je hematurie častým příznakem rakoviny močového měchýře.

V této fázi nemusí být v moči viditelná krev (tzv mikroskopická hematurie). Může být detekován pouze testem na analýzu moči.

Jak nádor roste, může také způsobit prasknutí krevních cév v okolních tkáních. Jak více krve uniká do moči, barva vaší moči se může změnit na znatelnější růžový, červený nebo tmavý odstín. Toto je známé jako hrubá hematurie.

Jak vypadá hematurie z rakoviny močového měchýře?

Mikroskopická hematurie nemusí vždy způsobit viditelné změny vaší moči kromě velmi nepatrné, téměř neviditelné změny barvy.

Většina zjevných příznaků se vyskytuje, když máte hrubou hematurii. To znamená, že vaše moč výrazně ztmavne, aby byla viditelná pouhým okem.

Hrubá hematurie může způsobit, že se vaše moč změní na různé odstíny následujících barev:

 • růžový
 • Červené
 • hnědý

V některých případech si také můžete všimnout tmavě červených nebo hnědých kousků v moči, když máte hrubou hematurii. To může být důsledkem krevních sraženin, které se tvoří v močovém měchýři a které opouštějí vaše tělo, když čůráte. Krevní sraženiny se také často objevují s bolestí močového měchýře nebo dolní části zad.

Konzumace určitých potravin, jako je řepa, může dočasně změnit barvu moči. Změny barvy moči, které trvají jen několik dní, by neměly být považovány za důvod k obavám. Ale změny barvy moči, které trvají několik týdnů nebo déle, mohou znamenat rakovinu močového měchýře.

Bolí hematurie?

Není známo, že by hematurie sama o sobě způsobovala bolest. Když máte hrubou hematurii, můžete zaznamenat změny barvy moči, ale v mnoha případech nepociťujete žádnou bolest.

Hematurie může bolet, pokud se vám při močení tvoří krevní sraženiny. Můžete také zaznamenat hematurii spolu s dalšími běžnými příznaky rakoviny močového měchýře:

 • bolest na jedné nebo obou stranách dolní části trupu
 • bolest v oblasti pánve
 • bolest dolní části zad při sezení a stání
 • bolest v pravé nebo dolní části břicha vlevo

Můžete mít rakovinu močového měchýře, ale nemáte krev v moči?

V mnoha případech můžete mít rakovinu močového měchýře, aniž byste měli nějaké příznaky. Mikroskopická hematurie se může objevit v nejranějších stádiích rakoviny močového měchýře, ale nemá za následek žádné viditelné příznaky.

Jakmile však rakovina začne růst a šířit se uvnitř i vně močového měchýře, krvácení z nádorů a tkání močového měchýře často vede k hematurii, než si všimnete jakéhokoli z dalších běžných příznaků.

Hematurie je jedním z nejčastějších příznaků rakoviny močového měchýře – a jedním z prvních příznaků. A studie 2018 více než 134 000 dospělých v Dánsku naznačuje, že hematurie je jedním z nejvýznamnějších prediktorů rakoviny močového měchýře během 5 let od prvního objevení se symptomu.

Další příznaky rakoviny močového měchýře

Hematurie je jen jeden příznak, který může znamenat, že máte rakovinu močového měchýře.

Mezi další příznaky, které je třeba sledovat, když zaznamenáte krev v moči, patří:

 • únava
 • náhlý úbytek hmotnosti bez zjevného důvodu
 • bolest nebo citlivost ve vašich kostech

 • pocit bolesti při močení (dysurie)

 • nutnost močit častěji než obvykle (polyurie)

 • pocit silného, ​​náhlého nutkání čůrat
 • únik moči (inkontinence moči)

 • bolest břicha
 • bolest dolní části zad

Kdy kontaktovat lékaře

Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

 • vidíte krev v moči, zejména s krevními sraženinami (které mohou vypadat jako malé kousky) nebo krev v tmavě nebo jantarově zbarvené moči
 • extrémní bolest při močení
 • neschopnost vůbec močit
 • s častým únikem moči
 • ztráta významného množství hmotnosti bez zjevného důvodu
 • extrémní bolest v dolní části zad nebo břicha
 • pocit extrémní slabosti nebo únavy

Odnést

Rakovina močového měchýře ne vždy způsobuje hematurii. Někdy jen nepatrné množství krve nemusí způsobit žádné viditelné změny. Často je to však jeden z prvních příznaků rakoviny močového měchýře, kterého si můžete všimnout před jakoukoli bolestí, změnami v močovém chování nebo jinými příznaky rakoviny močového měchýře.

Kontaktujte lékaře, jakmile zaznamenáte jakékoli změny barvy moči. Mohou vás nechat otestovat na rakovinu močového měchýře nebo jiné základní stavy, které mohou způsobit hematurii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY