Způsobuje ulcerózní kolitida únavu?

Je velmi běžné, že lidé s ulcerózní kolitidou (UC) pociťují únavu. Existuje mnoho důvodů pro toto spojení, ale existují způsoby, jak se vyrovnat.

Únava je víc než jen pocit únavy. Je to úroveň pokračujícího vyčerpání, která ztěžuje překonání vašeho dne. Může to ovlivnit váš pracovní nebo školní život a vaše vztahy. To může učinit každodenní úkoly mnohem náročnější.

Mnoho lidí s UC může také zažít mozkovou mlhu. Pokud máte mozkovou mlhu, můžete mít často problémy s pamětí a soustředěním. Může se vám zdát, že váš mozek je „zakalený“ a nefunguje zcela na obvyklé úrovni.

Únava může pramenit z různých důvodů, když žijete s UC. Úrovně únavy mají tendenci být vyšší během vzplanutí UC. Ale v remisi se mnoho lidí stále cítí unavení.

Příznaky UC, včetně průjmu, bolesti a krvácení z konečníku, mohou způsobit únavu. Lidé s UC mají často nedostatek živin, který zhoršuje únavu.

Emocionální daň z chronického onemocnění může také způsobit únavu.

Zde jsou další podrobnosti o tom, jak může UC způsobit únavu a mozkovou mlhu a způsoby, jak se s tím vyrovnat.

Může ulcerózní kolitida způsobit únavu nebo mozkovou mlhu?

Ano. Existuje několik důvodů, proč lidé s UC častěji pociťují únavu a mozkovou mlhu.

Výzkumy naznačují, že až 80 % lidí ve erupci pociťuje únavu. Dokonce i v obdobích remise asi 50 % lidí s IBD hlásí únavu.

Zde jsou některé z důvodů, proč lidé s UC pociťují únavu:

 • Nedostatek vstřebávání živin: Během vzplanutí je pro vaše tělo těžké absorbovat energie a živin které potřebujete. Pokud nemůžete dostatečně jíst nebo máte nízké hladiny folátu, železa a B12, můžete se cítit unavení.
 • Změny duševního zdraví: Jedna studie zjistila, že o 10,8 % účastníků s IBD také žilo s depresí. Deprese je spojena s vyšší úrovně únavy.
 • Anémie: Až 90 % lidí s IBD má nízkou hladinu červených krvinek kvůli nedostatku železa. To může být způsobeno ztrátou krve, změnami v absorpci železa a zánětem během vzplanutí.
 • Zánět: Zánětlivá reakce při vzplanutí je spojena s větší únavou. K pochopení tohoto spojení je zapotřebí další výzkum.
 • Nežádoucí účinky léků: Některé léky používané pro UC mohou způsobit únavu. Tyto zahrnout metotrexát, 6-merkaptopurin, azathioprin, vedolizumab, infliximab a steroidy.
 • Přerušovaný spánek: Mnoho lidí zažívá špatný spánek kvůli symptomům, vedlejším účinkům léků nebo stresu.

Jaký je pocit únavy při ulcerózní kolitidě?

Únava může pociťovat každý trochu jinak.

Obvykle, únava je pocit vyčerpání, který narušuje vaši schopnost projít dnem. Klidným dnem ani odpoledním spaním se to nezlepší. I po plném spánku se budete cítit stále unavení.

Únava může ztížit fungování. Tato úroveň únavy může ovlivnit váš společenský život, schopnost pracovat a emocionální pohodu.

Tipy pro zvládání únavy a mozkové mlhy

S únavou a mozkovou mlhou může být těžké se vyrovnat. Zde je několik věcí, které můžete zkusit, abyste lépe zvládali účinky únavy a mozkové mlhy.

 • Upřednostňujte svou energii: Když máte co do činění s minimem energie, nezapomeňte ji šetřit na věci, na kterých vám opravdu záleží. Pokud můžete, upravte nebo přeskočte ostatní věci.
 • Naplánujte si svůj den: Mohou nastat období dne, kdy máte přirozeně o něco více energie. Naplánujte si, že během té doby uděláte to, co opravdu potřebujete nebo chcete dělat.
 • Proveďte jemné cvičení: Pohyb může pomoci s hladinou energie a mozkovou mlhou. Procházka venku, protažení nebo jen pohyb po domě vás může povzbudit.
 • Zůstaňte ve spojení s ostatními: Je těžké být společenský, když se cítíte tak unavení, ale kontakt s ostatními vám může pomoci. Výzkum ukazuje že dobré sociální vazby mohou zlepšit únavu.
 • Zkuste všímavost: Všímavost může být účinným způsobem, jak zvládat stres, úzkost a depresi. Některé výzkumy naznačují, že může zlepšit únavu u některých lidí.
 • Udělejte si seznamy: Potíže se zapamatováním si věcí mohou přidat více stresu a zhoršit únavu. Vše si zapište, abyste se nemuseli spoléhat na svou paměť.
 • Požádat o pomoc: Je v pořádku nechat ostatní pomáhat. Požádejte o pomoc s věcmi, jako jsou pochůzky, příprava jídla nebo péče o děti.
 • Jezte pravidelně: Snažte se každých pár hodin něco sníst. Pokud máte potíže se zapamatováním jídla nebo máte nízkou chuť k jídlu, nastavte si časovač.
 • Zůstaňte hydratovaní: Nízký příjem tekutin může zhoršit únavu. Snažte se pít tekutiny po celý den.
 • Udržujte konzistentní plán spánku: Přestože spánek tuto úroveň únavy nevyřeší, stále na něm záleží. Snažte se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu.

Kdy s těmito příznaky navštívit lékaře

Důležité je pravidelné a průběžné sledování se svým týmem zdravotníků. Pokud vaše únava zasahuje do každodenních úkolů, nezapomeňte to zmínit.

Promluvte si se svým lékařem o svých příznacích a úrovni bolesti. Mohou existovat změny léků, které mohou pomoci zvládnout vaše příznaky a snížit únavu.

Pokud máte potíže s dostatečným příjmem potravy nebo omezujete několik potravin, informujte svého lékaře. Registrovaný dietolog vám může pomoci zlepšit příjem živin.

Pokud už je to nějaký čas, co jste si nechali udělat krevní test, může být chytré nechat si zkontrolovat hladinu. Nízká hladina železa, B12 a folátu a anémie mohou zhoršit únavu.

Když máte ulcerózní kolitidu, existuje mnoho důvodů, proč se můžete cítit unavení. K únavě přispívají přetrvávající příznaky, nedostatek živin a změny v duševním zdraví.

Jsou věci, které můžete udělat pro správu.

Může vám pomoci změna rutiny a péče o své emocionální a fyzické zdraví. Je také důležité zůstat v kontaktu se svým zdravotnickým týmem.

Úpravy léků mohou pomoci lépe zvládat vaše příznaky a zlepšit únavu. Ujistěte se, že pravidelně provádíte krevní testy, abyste sledovali hladinu živin.

Život s UC může být těžký, ale nejste sami. Vždy se můžete obrátit na ostatní o pomoc a podporu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY