Zvyšuje nebo snižuje pití kávy riziko ledvinových kamenů?

Současný výzkum naznačuje, že pití kávy může ve skutečnosti snížit celkové riziko vzniku ledvinových kamenů.

Detailní záběr na ruku nalévá horký šálek kávy
Rachen Buosa/EyeEm/Getty Images

A ledvinový kámen je malá, tvrdá látka vyrobená z odpadních produktů ve vaší moči, které nebyly dostatečně vyplaveny.

Přestože vědci stále zkoumají souvislost mezi pitím kávy a rizikem ledvinových kamenů, nedávné studie ukazují, že konzumace kofeinu může pomoci předcházet tvorbě ledvinových kamenů.

Tento článek rozebírá to, co v současné době víme o spojení mezi kávou a ledvinovými kameny, spolu se známými rizikovými faktory a strategiemi prevence ledvinových kamenů.

Rychlá fakta o ledvinových kamenech

 • Ledvinové kameny postihují lidi všech věkových kategorií, včetně děti a dospívající.
 • Ledvinové kameny se tvoří dvakrát častěji u lidí, kterým byl při narození přidělen muž, než u lidí, kterým byla při narození přidělena žena. Riziko vrcholí ve věku kolem 30 let u všech pohlaví.
 • Odborníci doporučují pít více vody a pečlivě sledovat příjem sodíku a vápníku, aby se snížilo riziko vzniku ledvinových kamenů.
 • Většina ledvinových kamenů může projít bez lékařského zásahu. U větších ledvinových kamenů však možná budete muset navštívit lékaře, aby se ošetřil.
Bylo to užitečné?

Co víme o spojení kávy a ledvinových kamenů?

Vzhledem k tomu, že káva má močopudné vlastnosti (to znamená, že může způsobit, že budete častěji čůrat), lidé často předpokládají, že pití kávy může dehydratovat, čímž se zvyšuje riziko ledvinových kamenů. Data však naznačují opak.

Nedávný výzkum ledvinových kamenů ve skutečnosti ukazuje, že užívání kofeinu může ve skutečnosti zabránit ledvinovým kamenům.

Podle studie z roku 2021 provedené National Kidney Foundation je kofein, ať už v čaji, sodovce, kávě nebo alkoholu, ochranný a může snížit riziko ledvinových kamenů. Dokonce i přechod z pití 1 šálku na 1,5 šálku denně může snížit pravděpodobnost potenciálních ledvinových kamenů až o 40 %.

Další studie zveřejněná v roce 2021 ukázala, že u těch, kteří pili kávu nebo čaj, byla menší pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů než u těch, kteří nepili tekutiny s kofeinem. V této studii bylo prokázáno, že voda zvyšuje průtok moči, což vedlo ke zvýšené ochraně před ledvinovými kameny.

Systematický přehled a metaanalýza zveřejněná v roce 2022 také zjistila, že vyšší příjem kofeinu může být spojen s nižším rizikem ledvinových kamenů.

Co způsobuje ledvinové kameny a kdo jim hrozí?

Ledvinové kameny jsou vedlejším produktem neschopnosti vašeho těla dostatečně vyplavovat odpadní produkty močí. Když se určité minerály z moči nevyplaví, mohou tvořit krystaly. Tyto malé krystaly pokračují ve shromažďování jiných druhů odpadu, dokud se nevyvine kámen.

Existují čtyři typy ledvinových kamenů, které jsou vyrobeny z:

 • Oxalát vápenatý: Jedná se o nejčastější typ ledvinového kamene. Dieta s nízkým obsahem oxalátu může pomoci snížit riziko vzniku tohoto typu kamene.
 • Kyselina močová: Jedná se o druhý nejčastější typ ledvinového kamene. Často se vyvinou u lidí s dnou, cukrovkou nebo metabolickými syndromy.
 • Struvit: Tento typ ledvinového kamene se často vyskytuje u lidí s infekcemi močových cest (UTI), infekcí ledvin nebo obojím.
 • Cystin: Tento typ ledvinového kamene se tvoří z cystinu, aminokyseliny, která uniká z ledvin do moči. Vyskytuje se u lidí, kteří mají genetickou poruchu zvanou cystinurie.

Ledvinové kameny postihují lidi všech věkových kategorií, ale je jich několik známé rizikové faktory. Tyto zahrnují:

 • stáří
 • strava s vysokým obsahem živočišných bílkovin, soli nebo cukrů
 • mající obezitu
 • zdravotní stavy, jako je hypertenze, cukrovka a chronické onemocnění ledvin
 • sedavý způsob života
 • rodinná anamnéza ledvinových kamenů
 • prostředí (vysoké teploty a vlhkost)
 • některé léky (jako je acetazolamid nebo warfarin)
 • vystavení škodlivým chemikáliím, jako je kadmium nebo melamin

Jaké jsou příznaky ledvinového kamene a kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc?

Když se objeví ledvinový kámen, můžete si všimnout několika nepříjemných nebo bolestivých příznaků. Tyto příznaky mohou zahrnovat:

 • bolest dolní části zad
 • bolest břicha
 • krev ve vaší moči
 • nevolnost a zvracení

Pokud pociťujete některý z výše uvedených příznaků, kontaktujte lékaře. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte některý z následujících příznaků:

 • horečka a zimnice
 • nevolnost, zvracení
 • bolest tak silná, že se nemůžete cítit pohodlně
 • nevolnost, zvracení
 • krev ve vaší moči
 • potíže s močením
Bylo to užitečné?

Jaký je nejlepší způsob, jak zabránit ledvinovým kamenům?

Zdá se, že největší vliv na riziko vzniku ledvinových kamenů má vaše strava. Výzkum ukázal, že to, co jíte a kolik pijete, přímo souvisí s rizikem vzniku ledvinových kamenů.

A studie 2020 zjistili, že zvýšená konzumace tekutin, ovoce a vlákniny byla spojena s nižším rizikem hospitalizace kvůli ledvinovým kamenům, což naznačuje, že úprava toho, co člověk jí a pije, může pomoci předcházet ledvinovým kamenům.

Pijte více tekutin

A studie 2021 naznačuje, že čím více kávy, čaje nebo alkoholu pijete, tím nižší je vaše šance na ledvinové kameny. Na každých dalších 200 ml nápoje, který účastník zkonzumoval, se riziko vzniku ledvinových kamenů snížilo o 13 %.

Pokud máte sklon k tvorbě ledvinových kamenů, odborníci doporučují vždy pít hodně vody. Voda a další tekutiny – včetně čaje a kávy – udržují vaše ledviny v činnosti tím, že pomáhají vyplavovat odpad, který je životně důležitý pro prevenci ledvinových kamenů.

Snižte množství sodíku a masa, které jíte

Je také nezbytné hlídat si příjem sodíku a masa.

Tato studie z roku 2020 zjistila přímou souvislost mezi spotřebou sodíku (soli) a nárůstem ledvinových kamenů. Studie také zjistila, že zvýšení spotřeby masa o 50 gramů (1,76 unce) vedlo k 1,17% zvýšení šance na rozvoj ledvinových kamenů.

Jezte více ovoce a vlákniny

Další studie 2014 také zjistili, že konzumace většího množství vlákniny, ovoce a zeleniny snižuje riziko ledvinových kamenů u žen po menopauze. Ochranné účinky této diety však neprospívaly těm, kteří měli známé rizikové faktory ledvinových kamenů nebo měli ledvinové kameny v anamnéze.

Ledvinové kameny jsou celosvětově častější. Pití většího množství tekutin může snížit riziko ledvinových kamenů. Jíst více ovoce a vlákniny a méně soli, cukru a živočišných bílkovin vám také může pomoci vyhnout se ledvinovým kamenům.

Pokud jde o kávu, příležitostný šálek může být dobrou volbou pro ty, kteří chtějí snížit riziko ledvinových kamenů. I když je stále zapotřebí více výzkumu, současné studie ukazují, že káva může pomoci zabránit rozvoji ledvinových kamenů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY