10 tipů pro zvládání noční bolesti kloubů

Bolest kloubů se může během noci zhoršit v důsledku nahromadění tekutin nebo chemických procesů ve vašem těle, které způsobují zánět. Ale domácí ošetření a úpravy vašich denních a nočních rutin vám mohou pomoci získat dobrý noční spánek.

dospělý leží v posteli a bere pilulku z organizátoru pilulek a připravuje se na to, aby si ji vzal se sklenicí vody
shironosov/Getty Images

Pokud trpíte onemocněním, které způsobuje bolesti kloubů, možná jste zjistili, že bolest může být horší v noci. Bolest kloubů v noci není obvykle lékařskou pohotovostí. Ale může to vážně omezit vaši schopnost dobře se vyspat.

Většina bolestí kloubů je způsobena artritidou, zánětem kloubů. To zahrnuje:

 • artróza
 • revmatoidní artritida (RA)
 • psoriatická artritida (PsA)
 • ankylozující spondylitida (AS)

Podle nadace Arthritis Foundation mají 4 z 5 lidí s artritidou problémy se spánkem.

Ale další běžné stavy mohou také přispět k bolesti kloubů v noci, jako například:

 • tendinitida
 • burzitida
 • fibromyalgie
 • dna
 • lupus
 • Lymeská nemoc
 • infekce
 • rakovina kostí
 • zranění

Tento článek pojednává o tom, proč vás klouby mohou v noci bolet nebo bolet více. Poskytneme také tipy na zvládání bolesti kloubů v noci a vysvětlíme, kdy navštívit lékaře.

Proč mě v noci víc bolí klouby?

Existují mnoho teorií o tom, proč vás v noci mohou bolet klouby víc. Mezi možné důvody patří:

Hromadění tekutiny

Když je vaše tělo v klidu, tekutina se hromadí v kloubech a kolem nich, což způsobuje otoky a záněty. To způsobí, že svaly a tkáně obklopující vaše klouby se stanou napjatými a tuhými. Výsledkem jsou bolesti kloubů v noci a po probuzení.

Cytokiny

V noci některé z vašich buněk uvolňují cytokiny, malé proteiny, které pomáhají aktivovat váš imunitní systém. Některé cytokiny vám pomohou usnout. Mohou však také způsobit zánět, který může zvýšit bolest kloubů.

Pozice těla

Vaše poloha ve spánku může vyvíjet tlak na klouby a zhoršovat stávající bolest kloubů. Například:

 • Pokud máte bolesti kyčle nebo ramene na jedné straně těla, snažte se vyhnout tlaku na tento kloub tím, že budete spát na druhé straně.
 • Bolest zápěstí můžete zhoršit, pokud spíte s ohnutými zápěstími.
 • Bolest krku se může zhoršit, pokud spíte žaludek a váš krk zůstane zkroucený na jednu stranu po celé hodiny.

Matrace a polštář

Vaše matrace a polštář mohou být také součástí problému. Příliš měkká, nepodporující matrace nemusí poskytovat dostatečné odpružení, aby podpořila správné vyrovnání vaší páteře. To může způsobit tlak na citlivé klouby.

Pokud je váš polštář příliš vysoký, příliš nízký nebo hrudkovitý, může vás nutit držet krk a ramenní klouby během spánku v nepřirozené poloze. To může dráždit vaše nervy a způsobit bolesti kloubů.

Jak mohu zvládnout bolest kloubů v noci?

Základní příčina bolesti kloubů může určit, jak ji nejlépe zvládnout. Pokud máte například bolest čelisti v důsledku poruchy temporomandibulárního kloubu (TMJ), nošení nočního chrániče může být dobrým způsobem, jak ji zmírnit.

Obvykle můžete zvládnout bolest kloubů v noci pomocí domácí léčby. Než se naučíte, co vám nejlépe vyhovuje, může být zapotřebí přístup pokus-omyl. Zde je 10 věcí, které můžete vyzkoušet:

1. Cvičení

Silné, pružné svaly pomáhají odstranit tlak z bolestivých kloubů. Cvičení jako strečink a jóga mohou pomoci lidem s onemocněními, jako je revmatoidní artritida nebo osteoartritida. Mezi další dobré možnosti patří:

 • chůze
 • běh
 • vodní aerobik
 • Tai chi

Můžete zvážit spolupráci s fyzioterapeutem na cvičeních pro konkrétní klouby a svalové skupiny.

2. Aplikujte teplo

Někteří lidé zjistili, že používání zahřívacích podložek nebo obkladů na bolestivé klouby před spaním poskytuje noční úlevu. Můžete také zjistit, že teplá koupel před spaním snižuje bolest a poskytuje relaxaci.

Když aplikujete teplo na bolavý kloub, krevní cévy v této oblasti se zvětší. To zvyšuje cirkulaci krve a kyslíku v kloubu a kolem něj, snižuje ztuhlost a bolest.

Pokud je bolest kloubů způsobena zraněním, před použitím tepla se poraďte se zdravotníkem. U zranění může být lepší volbou použití chladu během hojení.

3. Aplikujte za studena

Studené zábaly snižují průtok krve do kloubu, snižují otoky a záněty. Pocit znecitlivění způsobený přikládáním studených nebo studených obkladů může také pomoci snížit bolest.

Zkuste použít studený obklad přímo na bolestivý kloub po dobu 10 až 20 minut před spaním. Můžete se také zkusit ponořit do studené nebo chladivé koupele tak dlouho, jak vám to bude příjemné.

4. Vyzkoušejte volně prodejné (OTC) léky proti bolesti

Užitečné mohou být volně prodejné léky proti bolesti, včetně těch, které snižují zánět. Patří mezi ně acetaminofen (Tylenol) a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je aspirin nebo ibuprofen. Hledejte verze s prodlouženou úlevou, které vydrží 8 hodin nebo více, takže se vaše bolest během noci nevrátí.

Ujistěte se, že dodržujete pokyny k balení a nepoužíváte je nadměrně. Pokud OTC léky proti bolesti nestačí, promluvte si se zdravotníkem o lécích na předpis proti bolesti.

Pokud máte vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo onemocnění ledvin, poraďte se s lékařem o tom, který volně prodejný lék proti bolesti by pro vás byl nejlepší. Některé mohou způsobit zadržování vody, což může způsobit problémy s ledvinami nebo zvýšit krevní tlak.

5. Použijte místní léčbu

Lokální léčby jsou léky, které aplikujete přímo na kůži. Některé masti mohou poskytnout cílenou úlevu od bolesti. Hledejte gely, spreje a pleťové vody, které obsahují aktivní složky, jako jsou:

 • Mentol: Mentol může vaší pokožce poskytnout chladivý pocit a pomáhá maskovat bolest.
 • Kafr: Kafr může poskytnout jak chladivé, tak teplé pocity vaší pokožce a znecitlivění nervových zakončení.
 • Arnika: Arnika má protizánětlivé vlastnosti a podporuje lepší oběh.
 • kapsaicin: Kapsaicin snižuje množství specifického přenašeče bolesti ve vašich nervech.
 • Salicyláty: Tyto chemické látky rostlinného původu mohou pomoci snížit zánět.

6. Zvažte doplňky glukosaminu a chondroitinu

Glukosamin a chondroitin jsou sloučeniny, které se nacházejí v chrupavce, pojivové tkáni, která tlumí a obklopuje vaše klouby. Výzkum jejich přínosů pro bolesti kloubů přinesl smíšené výsledky. Někteří lidé však zjistili, že užívání těchto doplňků podle pokynů pomáhá snižovat bolesti kloubů z osteoartrózy.

Vzhledem k tomu, že Food and Drug Administration (FDA) nereguluje doplňky, nezapomeňte na těchto produktech hledat značku „USP-verified“. To znamená, že je od důvěryhodného výrobce.

7. Meditujte

Pokud vás bolest kloubů v noci probudí, může být těžké znovu usnout. Výzkum však naznačuje, že meditace vám může pomoci zvládnout chronickou bolest všech typů, zejména během noci a před spaním.

Přezkum studií z roku 2018 zjistil, že meditace mění způsob, jakým váš mozek zpracovává signály bolesti a snižuje vaši citlivost na bolest. Může také snížit úzkost a pomoci vám uvolnit se.

Mnoho tělocvičen a studií jógy nabízí kurzy a workshopy v meditaci. Existují také meditační aplikace, které vás provedou dlouhými a krátkými meditačními cvičeními.

8. Upgradujte matraci a polštář

Pokud je vaše současná matrace příliš měkká nebo starší než 8 let, zvažte pořízení novějšího modelu vhodného pro úlevu od bolesti kloubů.

Můžete také využít polštář určený ke snížení bolesti kolen nebo krku.

9. Vytvořte uklidňující prostředí pro spánek

Správné návyky spánkové hygieny nemusí nutně zmírnit bolesti kloubů, ale přesto vám usnadní usínání.

Ujistěte se, že je váš pokoj tmavý, chladný a tichý. Vypněte elektronická zařízení alespoň 1 hodinu před pokusem o spát. Před zhasnutím světla vám může prospět také poslech relaxační hudby, meditace nebo čtení dobré knihy.

Aromaterapie může být také užitečná pro zklidnění bolavých kloubů a pro podporu relaxace.

10. Pohybujte se a protahujte se, když se probudíte

Ranní protahování vám nemusí nutně pomoci s noční bolestí, ale může vám pomoci zmírnit ztuhlost a bolest, když se poprvé probudíte. Pohyb přímo po probuzení pomáhá odstraňovat tekutiny ze zanícených kloubů a snižuje otoky.

Než vstanete z postele, zkuste si protáhnout ruce a nohy a pokrčit prsty a kotníky. Můžete to udělat s pokrčenými koleny, vleže na hrudi nebo vsedě.

Kdy kontaktovat lékaře

Chronická noční bolest může způsobit nedostatek spánku a vyčerpání. Může také výrazně snížit vaši schopnost podílet se na každodenních činnostech a užívat si života. Informujte lékaře, pokud vaše bolesti kloubů nereagují na domácí léčbu.

Navštivte lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

 • Máte intenzivní bolesti kloubů, které trvají několik týdnů nebo déle.
 • Bolest vás neustále probouzí ze spánku.
 • Zaznamenáte náhlý otok nebo teplo kolem kloubu nebo s ním nemůžete snadno pohybovat.
 • Vaše bolesti kloubů jsou doprovázeny horečkou.

Lékař může předepsat perorální, topické nebo injekční léky, které pomohou snížit vaše příznaky.

Bolest kloubů v noci má různé základní příčiny, od zranění po artritidu. Může to být vyčerpávající a vysilující. Ale nemusíš žít s bolestí.

Mnoho domácích ošetření, jako jsou volně prodejné léky a teplé nebo studené obklady, může pomoci. Pomoci mohou i změny životního stylu, jako je cvičení nebo zlepšení spánkové hygieny.

Pokud jsou vaše bolesti kloubů závažné nebo nereagují dobře na domácí léčbu, navštivte lékaře. Mohou posoudit vaše příznaky a poskytnout další možnosti léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY