10 vyvrácených mýtů o IUD

Nitroděložní tělísko (IUD) je malé antikoncepční tělísko, které vám lékař může zavést do dělohy, aby zabránil otěhotnění. IUD jsou jednou z nejúčinnějších forem antikoncepce.

V průběhu roku méně než 1 % lidí, kteří používají IUD, mají nechtěné těhotenství.

Některá IUD obsahují hormon levonorgestrel, syntetickou formu gestagenu. Jiná IUD obsahují měď, ale žádné hormony. Oba typy poskytují vysoce účinnou ochranu před nechtěným otěhotněním.

V závislosti na konkrétní značce IUD vydrží 3 až 10 let nebo déle, než je třeba je odstranit nebo vyměnit. Kdykoli můžete požádat svého lékaře, aby zařízení odstranil.

Běžné mýty o IUD mohou některým lidem bránit v zvažování této možnosti antikoncepce.

Čtěte dále a získejte fakta za 10 mýty o IUD.

Mýtus 1: IUD nejsou vhodná pro teenagery

Fakt: IUD jsou bezpečná pro dospívající i dospělé. Jsou vysoce účinné v prevenci těhotenství dospívajících.

Mýtus 2: IUD způsobují trvalou neplodnost

Fakt: IUD poskytuje plně reverzibilní ochranu proti otěhotnění a po jeho odstranění neovlivní vaši plodnost. Pokud se chcete pokusit otěhotnět, můžete si IUD nechat odstranit kdykoli.

Mýtus 3: IUD způsobí škodlivé změny vaší menstruace

Skutečnost: Ačkoli IUD mohou ovlivnit vaše menstruační období, změny nejsou obecně škodlivé. Měděná nitroděložní tělíska mají tendenci způsobovat těžší a delší menstruace a hormonální nitroděložní tělíska často způsobují lehčí a méně časté menstruace.

Mýtus 4: Pánevní zánětlivé onemocnění (PID) je běžné u uživatelek IUD

Fakt: Celkově je riziko PID u uživatelek IUD nízké. Pokud máte chlamydie nebo kapavku, vaše riziko PID se zvyšuje v měsíci následujícím po zavedení IUD. Je důležité nechat se vyšetřit a léčit tyto stavy.

Mýtus 5: IUD zvyšují riziko mimoděložního těhotenství

Skutečnost: Pokud otěhotníte během IUD, zvyšuje to riziko mimoděložního těhotenství. Celkově však IUD snižují vaše riziko mimoděložního těhotenství tím, že na prvním místě pomáhají předcházet těhotenství.

Mýtus 6: Nemůžete dostat IUD, pokud jste nikdy nebyla těhotná

Fakt: Některá IUD mohou být příliš široká pro osoby, které nikdy nebyly těhotné, ale menší IUD mohou poskytnout vhodnou alternativu.

Mýtus 7: Nemůžete dostat IUD, pokud jste někdy měli rakovinu prsu

Skutečnost: Pokud jste někdy měla rakovinu prsu citlivou na progestin, měla byste se hormonálním IUD vyhnout. Ale měděná IUD bez hormonů mohou poskytnout bezpečnou alternativu.

Mýtus 8: IUD jsou vhodná pouze pro osoby v monogamních vztazích

Fakt: IUD pomáhají předcházet těhotenství v monogamních a nemonogamních vztazích. Aby se zabránilo sexuálně přenosným infekcím, je důležité používat také kondomy.

Mýtus 9: IUD bude obtěžovat vašeho partnera při sexu

Skutečnost: Váš sexuální partner může cítit vaše nitroděložní tělíska během sexu, ale zřídka to způsobuje nepohodlí. Váš lékař může v případě potřeby upravit délku provázků.

Mýtus 10: IUD se může ve vašem těle ztratit

Fakt: IUD nebude cestovat do jiných částí vašeho těla. Může se protlačit skrz vaši děložní stěnu nebo vypadnout, ale to je vzácné. Informujte svého lékaře, pokud se u vás rozvinou příznaky, jako je bolest nebo necítíte vlákna IUD, když vkládáte prsty do pochvy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY