11 domácí léčby příznaků ovariálních cyst

Co můžeš udělat

Cítíte štípání v děloze nebo vaječnících? Můžete mít cystu na vaječnících. Funkční cysty se mohou vyvinout každý měsíc jako normální součást vašeho menstruačního cyklu. Tyto cysty jsou poměrně časté a obvykle nejsou důvodem k obavám. To znamená, že mohou čas od času způsobit nepohodlí a existují i ​​​​jiné typy cyst, které mohou být důsledkem vážnějších zdravotních problémů.

Následující léčba vám může pomoci s vašimi příznaky. Některé metody mohou dokonce snížit velikost vašich cyst nebo zabránit opakování, ale je zapotřebí více výzkumu. I když můžete být schopni léčit své cysty doma, bylinné přípravky a další opatření pro sebeobsluhu nenahrazují plán léčby předepsaný lékařem.

Kdy okamžitě vyhledat lékařskou pomoc

Můžete nebo nemusíte vědět, že máte cysty na vaječnících. Mnohé nezpůsobují žádné příznaky a mohou vymizet bez léčby. Velké cysty však mohou způsobit bolest pánve, plnost břicha nebo nadýmání.

Měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře, pokud zaznamenáte:

 • silná pánevní bolest
 • náhlá bolest v břiše
 • bolest doprovázená horečkou
 • bolest doprovázená zvracením
 • známky šoku, jako je vlhká kůže, zrychlené dýchání, točení hlavy nebo slabost

Tyto příznaky jsou příznaky prasknutí cysty. Ruptura cysty je pravděpodobnější u velkých cyst.

V některých případech se může jednat o příznak torze vaječníků. Torze nastává, když se cysty zvětšují. To může snížit průtok krve do vašich vaječníků bolestivým kroucením.

Jak prasknutí cysty, tak torze vaječníku mohou vést k závažným komplikacím, včetně extrémní bolesti a vnitřního krvácení. Pokud máte některý z výše uvedených příznaků, okamžitě vyhledejte lékaře.

1. Vezměte si volně prodejný (OTC) lék proti bolesti

Léky proti bolesti, které můžete najít v místní lékárně, mohou dočasně pomoci s bolestí způsobenou cystami na vaječnících. Můžete si koupit mnoho bez předpisu, včetně ibuprofenu (Advil), naproxenu (Aleve) a acetaminofenu (Tylenol).

Tyto léky můžete užívat, jakmile se budete cítit nepohodlí po dobu až dvou nebo tří dnů. Prodiskutujte užívání léků proti bolesti dlouhodobě nebo léků na předpis se svým lékařem.

2. Použijte tepelnou terapii ke zmírnění křečí

Vyhřívací podložka je další možností, která může pomoci zmírnit bolest cysty a menstruační křeče. Přiložení láhve s horkou vodou nebo nahřívací podložky na podbřišek může být dokonce stejně účinné jako užívání volně prodejných léků. Můžeš najít elektrické topné podložky online nebo ve vaší místní lékárně či obchodě.

Můžete si dokonce vyrobit svůj vlastní tak, že ponoříte ručník do vody, vložíte jej do velkého plastového sáčku se zipem a dáte na dvě minuty do mikrovlnné trouby. Ujistěte se, že v mikrovlnné troubě necháte sáček otevřený. Poté, co jej opatrně vyjmete z mikrovlnné trouby, sáček uzavřete, zabalte do dalšího vlhkého ručníku a teplo by mělo vydržet dobrých 20 minut.

3. Udělejte si koupel s epsomskou solí, která vám pomůže uvolnit svaly a zmírnit křeče

Totéž platí pro horkou koupel. Teplo může zmírnit bolest způsobenou cystami nebo křečemi. Přidáním epsomské soli – síranu hořečnatého – do koupele můžete tuto úlevu posunout na další úroveň. Epsomské soli se již léta používají ke zmírnění bolesti svalů a jiných bolestí.

Balíčky epsomských solí najdete ve své lékárně, diskontních dolarových obchodech a online. Jednoduše napusťte koupel a přidejte dva šálky epsomské soli. Před ponořením do lázně po dobu asi 20 minut ji nechte zcela rozpustit

4. Svačina na mandlích, které mají vysoký obsah hořčíku

Mandle se mohou pochlubit vysokým obsahem hořčíku, který může pomoci při nepohodlí. Syrové mandle obsahují kolem 270 miligramů na 100 gramovou porci. Z tohoto důvodu najdete tuto složku na mnoha seznamech „co jíst během menstruace“. A ve více formální Studie ukázaly, že doplnění stravy o hořčík pomáhá s chronickou bolestí.

Většina lidí může jíst mandle bez interakcí. Jsou dobrou svačinkou k jídlu nebo chutnají skvěle, když se posypou salátem. Nicméně, pokud jste alergičtí na stromové ořechy, budete chtít tento návrh přeskočit.

5. Užívejte doplňky stravy dong quai, které vám pomohou zmírnit křeče

Možná jste slyšeli, že kořen dong quai může pomoci s menstruačními křečemi a bolestmi. Tato starověká čínská medicína se často vyskytuje v doplňcích stravy nebo se přidává do čajů.

Nicméně, studie jsou namíchány na účinnost této byliny. Výzkumníci v jedné studii zjistili, že bylina je neúčinná v boji proti návalům horka. Je zapotřebí více výzkumu tohoto kořene, stejně jako dalších doplňkových a alternativních terapií.

Dong quai byste neměli užívat, pokud:

 • jsou těhotné
 • kojí
 • mají poruchu srážlivosti krve
 • užívat léky na ředění krve

Doplňky nejsou regulovány americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), takže byste je měli kupovat pouze od renomovaných výrobců. Postupujte podle pokynů pro dávkování na štítku.

6. Pijte heřmánkový čaj, který vám pomůže uvolnit se a zmírnit úzkost

Další možností je zútulnit se hrnkem teplého heřmánkového čaje. Heřmánek je bylina, která se používala již od starověku. Má protizánětlivé vlastnosti, pomáhá při křečích a může pomoci snížit úzkost. Nejen to, ale heřmánek vám také může umožnit lepší noční odpočinek. Nejlepší část? Je to něco, co můžete snadno najít v místním obchodě s potravinami nebo online.

Chcete-li namáčet čaj z obchodu, jednoduše převařte vodu a vložte čajový sáček na několik minut do hrnku. Mnoho čajů bude mít na obalu návod.

Můžete si také připravit čerstvý čaj květy heřmánku. Na jednu porci budete potřebovat:

 • 3-4 polévkové lžíce květů
 • snítka máty
 • šálek vroucí vody

Smíchejte ingredience v hrnku a po pěti minutách sceďte, abyste si mohli vychutnat.

7. Pijte zázvorový čaj, který pomůže snížit zánět a zmírnit bolest

Zázvorový čaj je další bylinnou možností pro přirozenou úlevu od bolesti a křečí. Má také antioxidační a antikarcinogenní vlastnosti. V jednom studie, zázvor zastavil růst buněk rakoviny vaječníků, což vedlo vědce k závěru, že příjem zázvoru ve stravě může léčit a předcházet rakovině vaječníků.

Stejně jako heřmánkový čaj můžete zázvorové čaje najít v regálech v obchodech s potravinami popř online. Jediné, co musíte udělat, je ponořit sáček na pár minut do vroucí vody a vychutnat si. Pokud nemáte rádi chuť, zvažte přidání citronové šťávy.

Jak si doma připravit čaj z čerstvého zázvoru:

 1. Oloupejte a nakrájejte 2palcový kousek zázvoru.
 2. Vařte zázvor ve 2 šálcích vody po dobu 10 minut.
 3. Poté stáhněte z ohně a přidejte aroma, jako je limetková šťáva a med podle chuti.

Jak zmírnit příznaky v dlouhodobém horizontu

Existuje několik věcí, které můžete vyzkoušet doma a které vám mohou dlouhodobě pomoci s cystami na vaječnících. Tyto léky mohou pomoci snížit velikost vaší cysty nebo dokonce zabránit jejich opakování. Přesto neexistuje mnoho výzkumů, které by tyto metody podpořily.

Buďte opatrní, sledujte své příznaky a udržujte svého lékaře v obraze.

8. Upravte svůj jídelníček

To, co jíte, může ovlivnit vývoj cysty. U některých žen se například rozvine syndrom polycystických ovarií (PCOS). Tento stav způsobuje problémy, jako je nepravidelná menstruace nebo amenorea v důsledku více cyst na vaječnících.

Asi 50 procent žen s PCOS trpí nadváhou nebo obezitou. Tam může být odkaz mezi inzulinovou rezistencí, která ztěžuje hubnutí, a PCOS.

V důsledku toho se možná budete chtít vyhnout potravinám, které přispívají k inzulínové rezistenci. Patří mezi ně rafinované sacharidy a vysoce zpracované potraviny, jako jsou:

 • bílý chléb
 • bílé brambory
 • cokoliv z bílé mouky
 • pečivo, zákusky, muffiny a další sladká jídla

Místo sypání zpracovaných sacharidů zkuste přidat potraviny, které pomáhají regulovat váhu a bojovat proti inzulínové rezistenci.

Mezi zdravé možnosti patří:

 • potraviny s vysokým obsahem vlákniny, včetně brokolice, zeleniny, mandlí, bobulí a tykve

 • libové bílkoviny, včetně ryb, tofu a kuřecího masa
 • protizánětlivé potraviny a koření, včetně rajčat, kurkumy, kapusty, olivového oleje a mandlí

Máte-li potíže s hubnutím nebo správou diety, požádejte svého lékaře o pomoc nebo o doporučení k dietologovi.

9. Zvažte doplňky z černé rasce, které vám pomohou regulovat menstruaci

Některé rostliny a bylinky mohou pomoci zmírnit řadu menstruačních problémů. Domorodí Američané a evropští osadníci používali černou rasci k podpoře celkového reprodukčního zdraví. V moderní době se často používá k pomoci s příznaky spojenými s menopauzou, jako jsou:

 • návaly horka
 • noční pocení
 • bušení srdce
 • problémy se spánkem
 • podrážděnost

Je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda tato bylina může pomoci s cystami na vaječnících.

Černá cohosh může způsobit nežádoucí účinky, jako je žaludeční nevolnost a vyrážka. Pozor, protože existují studie, které naznačují, že černá rasca může přispívat k poškození jater. A další studie nepodporovat údajné léčivé vlastnosti této rostliny. Černá cohosh může interagovat s léky, ačkoli výzkum je omezený. Před použitím byste se měli poradit se svým lékařem.

10. Přidejte do svého jídelníčku mleté ​​lněné semínko, které pomůže vyrovnat hormony

Pomoc už může být ve vaší spíži. Lněná semínka mohou snížit hladinu androgenů v těle. Vysoké hladiny androgenů u žen jsou často spojené s PCOS.

V jedné studii 31letá žena s PCOS doplňovala svůj jídelníček o 30 gramů lněných semínek každý den. Během čtyř měsíců se její hladina androgenů snížila a také hladina testosteronu. Tato zjištění naznačují, že semena mohou pomoci regulovat hormonální funkci.

Tato studie je poměrně omezená, protože zkoumala pouze jeden předmět. Je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda lněné semínko může pomoci s problémy, jako jsou cysty na vaječnících. Lněná semínka jsou zároveň bohatá na omega-3 mastné kyseliny a mohou být součástí zdravé výživy. Můžete zkusit přisypat na polévku mletá lněná semínka, zapracovat je do smoothies nebo dokonce doplnit svůj jídelníček o lněný olej.

Lněné semínko je obecně bezpečné denně konzumovat. Před přidáním jakéhokoli doplňku do vaší stravy je nejlepší promluvit si se svým lékařem.

11. Zvažte doplňky kořene maca k vyrovnání hormonů

Kořen Maca je rostlina pěstovaná v Andách. Na počátku 21. století získal určitou pozornost pro svůj potenciál pomáhat ženám v peri- nebo postmenopauzálním období. Předpokládá se, že tato bylina může pomoci regulovat hladinu hormonů.

Například ženy v jednom studie obecně měli pocit, že měli lepší kvalitu života po jeho užití. Jejich nepohodlí se snížilo, stejně jako příznaky jako návaly horka, noční pocení, bušení srdce a pocity deprese.

Může kořen maca zabránit nebo léčit cysty na vaječnících? Možná. Je zapotřebí více výzkumu, ale maca je obecně považována za bezpečnou pro přidání do vaší stravy. Mnoho lidí přidává macu do smoothies nebo dokonce do kávy.

Můžete si koupit maca v kapsle popř prášková forma. Dávkování se liší, proto si přečtěte pokyny na štítku.

Možné vedlejší účinky a rizika používání bylinných přípravků

Než přidáte bylinky a další doplňky do své každodenní rutiny, poraďte se se svým lékařem. Některé mohou interagovat s léky, které užíváte, nebo mohou mít vedlejší účinky. Váš lékař vám také může pomoci určit vhodné dávkování a dá vám další pokyny k použití.

FDA nereguluje bylinky, takže budete muset udělat nějaký domácí úkol, abyste se ujistili, že nakupujete od renomovaných výrobců. Jak víte, zda je váš doplněk bezpečný? Možná na první pohled ne, tak si přečtěte etiketu. FDA vyžaduje, aby štítky obsahovaly všechny složky, které jsou v doplňku.

Pokud máte stále obavy, požádejte o radu svého lékaře nebo lékárníka.

Sečteno a podtrženo

Různá domácí opatření mohou pomoci zmírnit jakékoli nepohodlí, které máte, nebo případně regulovat hormony, aby pomohly dlouhodobě. Neexistuje však žádný osvědčený způsob, jak zabránit budoucí tvorbě cyst.

Existují i ​​jiné příčiny bolesti vaječníků a tento pocit může být zaměněn s mittelschmerz, bolestí, kterou některé ženy pociťují během ovulace. Stává se to jednou za měsíc a je obecně krátké.

Pokud pociťujete závažné nebo jinak znepokojivé příznaky, navštivte svého lékaře. Mohou diagnostikovat jakékoli cysty nebo jiné problémy, které mohou ovlivnit vaše vaječníky, a také pomoci vyvinout léčebný plán vhodný pro vaše potřeby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY