15 týdnů těhotenství: Příznaky, tipy a další

Přehled

V 15. týdnu těhotenství jste ve druhém trimestru. Můžete se začít cítit lépe, pokud jste v raných fázích těhotenství pociťovali ranní nevolnosti. Můžete se také cítit energičtěji.

Změny ve vašem těle

Můžete si všimnout několika vnějších změn. Vaše břicho, prsa a bradavky se mohou zvětšovat. A můžete zvážit přechod na těhotenské oblečení pro pohodlí.

Již za několik týdnů – obvykle během 17. až 20. týdne – ucítíte první pohyby dítěte.

Jak se vaše tělo přizpůsobuje polovině těhotenství, vaše emoce se mohou změnit. Nezapomeňte vést otevřený dialog se svým partnerem a sdílet, jak se cítíte.

Můžete pociťovat úzkost z těhotenství nebo radost z toho, co přijde. Během této doby se může dokonce změnit váš sexuální život. Pocity ohledně sexu se mohou zesílit nebo zmizet, zatímco se vaše tělo mění.

Tvoje dítě

Vaše dítě je stále malé, ale během 15. týdne se toho hodně děje. Vaše dítě má nyní velikost jablka nebo pomeranče. Jejich kostra se začíná vyvíjet a vrtí se a pohybují částmi těla. Brzy začnete pociťovat drobné chvění pohybu. Vašemu dítěti také roste více kůže a vlasů a dokonce i obočí.

Vývoj dvojčat v 15. týdnu

Délka vašich miminek od temene po záď je kolem 3 1/2 palce a každé váží 1 1/2 unce. Váš lékař vám může doporučit, abyste podstoupili amniocentézu k posouzení zdraví vašich dětí. Tento test se obvykle provádí po 15. týdnu.

příznaky 15. týdne těhotenství

Nyní, když jste ve druhém trimestru, mohou být vaše příznaky méně intenzivní než v prvním trimestru. To neznamená, že jste bez příznaků. Během druhého trimestru můžete zaznamenat následující příznaky:

 • bolesti těla
 • mravenčení v rukou a nohou (syndrom karpálního tunelu)
 • ztmavnutí kůže kolem bradavek
 • pokračující přibírání na váze

V 15. týdnu můžete stále pociťovat přetrvávající příznaky z raného těhotenství, jako je nevolnost nebo zvracení. Ale je pravděpodobné, že se vám chuť k jídlu brzy vrátí. Je také možné, že můžete zažít hyperemesis gravidarum.

Hyperemesis gravidarum

U některých žen se může objevit hyperemesis gravidarum, extrémní ranní nevolnost, která může vyžadovat hospitalizaci. Pokud pociťujete silné ranní nevolnosti, můžete se dehydratovat a potřebovat IV tekutinovou resuscitaci a další léky.

Hypermesis gravidarum ve druhém trimestru může vést ke komplikacím ve vašem těhotenství, včetně zvýšeného rizika předčasné preeklampsie a abrupce placenty (předčasné oddělení placenty od stěny dělohy malé pro porod v gestačním věku), navrhuje studie v Evidence-Based Nursing. Ujistěte se, že zavoláte svému lékaři, pokud zaznamenáte neutuchající ranní nevolnost ve druhém trimestru.

Co dělat tento týden pro zdravé těhotenství

V této fázi těhotenství byste měli mít zpět chuť k jídlu. To může být ideální čas na sestavení zdravého stravovacího plánu, který budete dodržovat po zbytek těhotenství.

Musíte také mít na paměti, že jakékoli další kalorie, které během těhotenství zkonzumujete, by měly být výživné. Americká asociace pro těhotenství doporučuje, abyste do svého jídelníčku přidali dalších 300 kalorií denně. Tyto extra kalorie by měly pocházet z potravin, jako jsou:

 • libové maso
 • nízkotučné mléčné výrobky
 • ovoce
 • zelenina
 • celá zrna

Tyto potraviny vám poskytnou další živiny, jako jsou bílkoviny, vápník, kyselina listová a další vitamíny. Tyto živiny pomohou poskytnout vašemu tělu to, co během těhotenství potřebuje.

Pokud jste před otěhotněním měla normální váhu, snažte se během těhotenství přibrat 25 až 35 liber. Během druhého trimestru můžete přibrat kilo za týden. Jezte různé zdravé potraviny a omezte své zaměření na váhu.

Chcete-li určit zdravou výživu během těhotenství, Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických (USDA) nabízí denní stravovací plán pro maminky, který vám pomůže vytvořit plán zdravého stravování. Také se chcete ujistit, že se vyhnete potravinám, které není bezpečné konzumovat během těhotenství, a pijte hodně tekutin, abyste zůstali hydratovaní. The Úřad pro zdraví žen poskytuje pokyny pro přípravu a konzumaci určitých potravin v těhotenství.

Se zdravým stravovacím plánem si můžete vychutnat jídla, která vám i vašemu dítěti poskytnou dostatek výživy. Tento plán vám také může pomoci učinit chytrá rozhodnutí, pokud jíte venku.

Kdy volat lékaře

Kontaktujte svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků ve druhém trimestru:

 • neobvyklé nebo silné křeče nebo bolesti břicha
 • potíže s dýcháním nebo dušnost, která se zhoršuje
 • známky předčasného porodu
 • vaginální špinění nebo krvácení

V této fázi těhotenství běžně navštěvujete svého lékaře jednou měsíčně, takže pokud se mezi návštěvami objeví nějaké neobvyklé příznaky, nezapomeňte zavolat.

Oprava jídla: Co jíst, když jste těhotná

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY