19 týdnů těhotenství: Příznaky, tipy a další

Přehled

Jste téměř v polovině těhotenství. Gratulujeme!

Pokud jste ještě necítili, jak se vaše miminko hýbe, je velká šance, že to bude první týden, kdy pocítíte to malé chvění. Zpočátku může být těžké určit, zda je to vaše dítě. Brzy však ten pocit poznáte, zvláště když vaše dítě bude větší a aktivnější.

Může to být také týden, kdy dostanete další ultrazvuk. Druhý ultrazvuk je v této fázi těhotenství standardní, ale není vyžadován. Toto zobrazovací vyšetření poskytne mnohem vyšší úroveň detailů orgánů dítěte než poslední ultrazvuk, který se obvykle provádí v prvním trimestru.

Procedura odhalí, zda vaše dítě roste podle plánu, a ukáže umístění placenty. Měří se také hladina plodové vody a srdeční frekvence plodu. A tento ultrazvuk pravděpodobně odhalí pohlaví vašeho miminka.

Změny ve vašem těle

Vaše tělo tvrdě pracuje na tom, aby vytvořilo dočasný domov pro vaše dítě. Většina žen má tendenci mít více energie ve druhém trimestru, ale přesto můžete mít epizody únavy.

Mezi další tělesné změny patří pokračující přibírání na váze. Vaše prsa mohou být až o dvě velikosti košíčků větší. Můžete si také všimnout tmavé linie, která se táhne uprostřed vašeho žaludku a začíná u pupku. Toto je linea nigra a obvykle vybledne několik měsíců po porodu.

Tvoje dítě

Vaše dítě je asi 7 palců dlouhé a váží asi 7 uncí. A došlo k mnoha novinkám.

Ledviny vašeho dítěte produkují moč. Vyvíjejí se smyslové části jejich mozku. A začínají se jim objevovat vlasy na hlavě.

Tvoří se také lanugo, jemné ochmýřené chloupky, které pokrývají tělo dítěte. Kromě toho je to vermix kaseosa, olejová látka, která chrání pokožku, když dítě roste v děloze.

Pokud je vaše dítě dívka, její děloha se vytvořila a její vaječníky obsahují asi 6 milionů vajíček.

Vývoj dvojčat v 19. týdnu

Kůže vašich dětí je nyní potažena voskovou látkou zvanou vernix caseosa. Chrání je před pomačkáním nebo poškrábáním v plodové vodě.

Příznaky 19. týdne těhotenství

Během druhého trimestru se můžete během týdne 19 setkat s těmito příznaky:

  • únava
  • časté močení
  • přibývání na váze
  • zvětšená prsa
  • tmavá čára po břiše
  • problémové spaní
  • bolesti hlavy
  • závrať

Můžete také zaznamenat další příznaky, které zahrnují:

Nevolnost

Doufejme, že všechny nevolnosti nebo ranní nevolnosti, které jste na začátku zažili, se vyřešily. Pokud se stále cítíte špatně, promluvte si se svým lékařem o způsobech léčby tohoto příznaku.

Přírodní léky, jako je zázvor a máta peprná, vám mohou pomoci cítit se lépe, ale poraďte se se svým lékařem o jiných bylinných lécích nebo lécích.

Jíst menší a častější jídla může pomoci zmírnit nevolnost. Během těhotenství je také důležité zůstat hydratovaný.

Bolest kulatých vazů

I když vám už nemusí být špatně od žaludku, můžete pociťovat občasnou bolest v břiše. Obvykle se jedná o bolest kulatých vazů a často začíná na jedné straně břicha nebo kyčle. Někdy je bolest pociťována na obou stranách břicha a může se rozšířit až do třísel.

Kulatý vaz spojuje přední část dělohy s třísly a táhne se po celé těhotenství. Tyto ostré bolesti obvykle trvají několik sekund. Mohou být způsobeny pouhým vstáváním nebo kašláním.

Zkuste se pomalu pohybovat, když vstáváte nebo měníte polohy vsedě nebo vleže. A po zbytek těhotenství určitě nezvedejte nic těžkého. Přečtěte si dále, abyste zjistili, kdy byste se měli obávat těhotenských křečí.

Problémové spaní

Pokud jste zvyklí spát na boku, možná si stále dopřáváte kvalitní spánek. Pokud máte tendenci spát na břiše nebo na zádech, vaše rostoucí břicho bude tyto polohy ztěžovat.

Pomoci může přidání polštářů kolem žaludku a mezi nohy. Cvičení během dne a vyhýbání se kofeinu vám také může pomoci lépe spát.

Spánek může být obtížný z jiných důvodů. Můžete cítit potřebu často močit. Strach o své dítě a všechno ostatní může také vést k bezesným nocím.

Vyzkoušejte některá dechová cvičení na snížení stresu, která vám pomohou uvolnit se během dne i v noci. Zjistěte více o polohách spánku během těhotenství.

Vlasy

Pokud jste před několika týdny zažili předčasné vypadávání vlasů, pravděpodobně se to zpomaluje. Vaše vlasy mohou být plnější a lesklejší než dříve.

Kdy zavolat lékaře

Pokud občasné bolesti kulatých vazů přetrvávají i po odpočinku, měli byste to oznámit svému lékaři. Totéž platí, pokud pociťujete silnou bolest jakéhokoli druhu, která trvá déle než několik minut.

Jako vždy, pokud zaznamenáte bolest spolu s dalšími příznaky, jako je horečka, zvracení, krvácení nebo změna vaginálního výtoku, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Pamatujte, že bolesti hlavy jsou během těhotenství běžné. Pokud je však máte často nebo jsou závažnější než obvykle, řekněte to svému lékaři. Také se poraďte se svým lékařem o užívání léků proti bolesti, včetně volně prodejných analgetik.

Jste skoro v polovině

Do konce tohoto týdne budete v polovině této úžasné cesty. Už jste toho hodně prožili a mnohem víc vás čeká.

Nikdy se nezdráhejte zeptat svého lékaře na otázky. Získání více informací o tom, co se s vámi a vaším dítětem děje, vám poskytne určité pohodlí a jistotu, když se budete připravovat na druhou polovinu těhotenství.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY