19 způsobů, jak bezpečně cvičit, pokud máte anémii

Pokud máte anémii, cvičení může být vynikajícím způsobem, jak zvýšit hladinu energie a snížit příznaky, jako je únava a slabost.

Anémie je běžná krevní porucha, ke které dochází, když vaše tělo nemá dostatek zdravých červených krvinek k transportu kyslíku do tkání.

Mezi běžné příznaky patří únava, závratě a dušnost, které mohou ovlivnit vaši schopnost vykonávat každodenní činnosti a snížit vaši toleranci k fyzické aktivitě.

Pravidelné cvičení může být prospěšné pro snížení příznaků anémie a celkové zlepšení vašeho zdraví, i když je nezbytné vytvořit rutinu pro vaše specifické potřeby.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více než tucet bezpečných a účinných způsobů cvičení s anémií a tipy, jak vytvořit vhodný fitness plán.

Tipy na podporu úspěchu

Před zahájením cvičebního programu se poraďte se zdravotnickým pracovníkem, abyste určili nejvhodnější cvičení pro vaše potřeby a jakékoli nezbytné úpravy a bezpečnostní úvahy.

Začněte pomalu, zvláště pokud s cvičením začínáte nebo jste měli pauzu. Pokud máte málo energie, dělejte kratší sezení a volte jemná, relaxační cvičení.

Dávejte pozor na úroveň své fyzické aktivity a vyhněte se přepětí. Úspora energie může pomoci předcházet únavě a únavě.

Zůstaňte hydratovaní pitím velkého množství vody před, během a po cvičení.

Všímejte si toho, jak se cítíte během a po cvičení. Pokud zaznamenáte příznaky, jako jsou závratě, bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním, okamžitě přestaňte cvičit.

Ukázka rutiny

Chcete-li navrhnout cvičební plán, zvažte své potřeby, úroveň zdatnosti a celkové zdraví.

Níže je ukázková cvičební rutina, kterou můžete upravit a upravit tak, aby vyhovovala vašim potřebám. Začněte s nejjednoduššími cviky s nižší intenzitou a postupně intenzitu a trvání zvyšujte, jak budete postupovat.

Bylo to užitečné?

Aerobní cvičení s nízkým dopadem pro lidi žijící s anémií

Aerobní aktivity s nízkým dopadem jsou ideální pro budování svalové síly a vytrvalosti bez přílišného tlaku na klouby. Pomáhají také zlepšit rovnováhu, koordinaci a zdraví srdce.

Mezi kardio cvičení s nízkým dopadem patří:

 • chůze
 • cyklistika
 • tanec
 • plavání
 • vodní aerobik
 • skupinové třídy

Odporový trénink pro lidi žijící s anémií

Silový trénink zahrnuje použití:

 • závaží
 • odporové pásy
 • cvičení s vlastní váhou těla

Silový trénink může pomoci zlepšit vaše:

 • metabolismus
 • hustota kostí
 • svalovou sílu
 • vytrvalost

Silový trénink je prospěšný při anémii, protože může zvýšit svalovou hmotu a produkci červených krvinek, zvýšit hladinu hemoglobinu a dodávku kyslíku do tkání.

Ke zvýšení odporu používejte činky, kettlebelly a odporové pásy. Chcete-li pokračovat v namáhání svalů, postupně zvyšujte váhu nebo odpor v průběhu času.

Pro každý cvik proveďte 1–3 sady po 8–12 opakováních.

Mezi posilovací cvičení patří:

 • dřepy
 • výpady
 • prkna
 • kliky
 • mrtvých tahů

Cvičení mysli a těla pro lidi žijící s anémií

Cvičení mysli a těla integruje fyzické pohyby a duševní zaměření, podporuje relaxaci a snižuje stres.

Mezi cvičení mysli a těla patří:

 • Tai chi: Toto jemné cvičení kombinuje hluboké dýchání a pomalé, plynulé pohyby. Pohybová meditační praxe zlepšuje rovnováhu, flexibilitu a sílu. Navíc podporuje relaxaci a zmírňuje stres, což může zlepšit vaši náladu.
 • Jóga: Tato praxe kombinuje fyzické pozice, dýchací techniky a meditaci ke zlepšení flexibility, síly a rovnováhy. Jemné styly, jako je jin a regenerační, mohou být zvláště účinné při posílení relaxace a snížení stresu.
 • Pilates: Tato metoda se zaměřuje na kontrolované pohyby a dýchací techniky ke zlepšení stability, síly jádra a vyrovnání těla. Také zvyšuje flexibilitu, zvyšuje povědomí o těle a snižuje stres.

Úseky pro lidi žijící s anémií

Jemný strečink může pomoci zvýšit flexibilitu, pohyblivost a průtok krve, což může zmírnit napětí, ztuhlost a slabost. Může také zlepšit relaxaci a snížit únavu, stres a úzkost.

Můžete zvážit cvičení, která protahují následující svaly:

 • krk
 • ohýbač kyčle
 • ochromit
 • tele
 • čtyřkolka

Výhody cvičení při anémii a celkový rozhled

Pokud máte anémii, pravidelné cvičení může nabídnout několik fyzických a duševních výhod, které zlepšují vaše zdraví, pohodu a kvalitu života.

Malá studie z roku 2017 naznačuje, že přidání kardio cvičení k doplňování železa je účinnější než samotné doplňování železa pro zlepšení příznaků anémie a hladiny hemoglobinu.

Jedním z nejčastějších příznaků anémie je únava, kvůli které může být náročné zůstat aktivní. Cvičení však zvyšuje hladinu energie tím, že zlepšuje dodávku kyslíku a produkci endorfinů, což snižuje pocity únavy.

Silový trénink může zlepšit svalovou hmotu a vytrvalost, což vám umožní cvičit a provádět každodenní úkoly s větší lehkostí. Cvičení také zlepšuje zdraví srdce posílením srdce a zlepšením průtoku krve.

Cvičení navíc pozitivně ovlivňuje duševní zdraví tím, že snižuje stres, zlepšuje náladu a zvyšuje sebevědomí.

Často kladené otázky

Je lepší odpočívat nebo být aktivní, pokud máte anémii?

Pokud máte anémii, zdravotníci obvykle doporučují mírnou fyzickou aktivitu před odpočinkem.

Pokud však máte závažnou anémii a příznaky, jako je extrémní únava, dušnost a bolest na hrudi, možná budete muset odpočívat, dokud se váš stav nezlepší.

Může cvičení způsobit anémii?

Cvičení přímo nezpůsobuje anémii, ale určité druhy cvičení mohou zvýšit vaše riziko vzniku anémie z nedostatku železa, zvláště pokud nedodržíte určitá opatření.

Cvičením vyvolaná anémie, popř sportovní anémiese často vyskytuje u lidí s přísnými fitness rutinami, včetně powerlifterů a vytrvalostních sportovců.

Ke ztrátě železa může dojít pocením, gastrointestinálním krvácením a hemolýzou (rozpadem červených krvinek).

Navíc vás může být víc v ohrožení sportovní anémie, pokud jste žena, veganka nebo vegetariánka nebo máte v minulosti anémii.

Abyste předešli anémii způsobené cvičením, jezte stravu bohatou na železo, používejte vhodné strategie obnovy a pravidelně sledujte hladinu železa. Možná budete muset zvážit suplementaci železa.

Jak poznáte, že nedostatek železa ovlivňuje váš trénink?

Pokud nedostatek železa ovlivňuje vaše cvičení, můžete mít příznaky, jako je únava, křeče v dolních končetinách a dušnost.

Můžete mít také zvýšenou tepovou frekvenci během cvičení a poté je pro vás obtížné se zotavit.

Je bezpečné cvičit nebo cvičit, pokud máte anémii?

Obecně platí, že cvičení je bezpečné pro mírnou až středně těžkou anémii, pokud dostanete zelenou od zdravotníka.

Poslouchejte své tělo, v případě potřeby odpočívejte a vyhněte se činnostem, které mohou způsobit zranění nebo zhoršit vaše příznaky.

Existují určité druhy cvičení nebo pohybu, kterým byste se měli vyhnout, pokud máte anémii?

Obecně platí, že mírné cvičení je bezpečné a prospěšné, pokud máte anémii, pokud se vyhýbáte nebo upravujete určité sporty a pohyby.

Například běh na dlouhé vzdálenosti a vysoce intenzivní intervalový trénink mohou zvýšit riziko vyčerpání a ztráty železa.

Vyhněte se aktivitám, jako jsou kontaktní sporty, těžké vzpírání a cvičení s velkým nárazem, protože mohou zatěžovat vaše klouby a vést ke zranění.

Sečteno a podtrženo

Začlenění cvičení do vaší každodenní rutiny může pomoci zvládnout příznaky anémie, zvýšit sílu a zlepšit kondici. Může to být také příjemný způsob, jak zlepšit náladu, snížit napětí a zlepšit svou pohodu.

Vyberte si aktivity s nízkou nebo střední intenzitou, abyste se vyhnuli přepětí, komplikacím a zranění. Ideální úroveň intenzity závisí na vašich potřebách, celkovém zdraví a faktorech, jako je typ, závažnost a základní příčina anémie.

Poraďte se s odborníkem ve zdravotnictví nebo fitness, pokud potřebujete další pokyny při vytváření personalizované rutiny pro vaše potřeby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY