5 běžných příznaků neplodnosti u mužů a žen

Bylo mi 26 let, když mi byla poprvé diagnostikována neplodnost. V mém případě byla neschopnost otěhotnět důsledkem stavu zvaného endometrióza 4. stupně.

Jako mnoho lidí, kteří čelí neplodnosti, mě tato zpráva zlomila u srdce. Vždycky jsem věřil, že budu mít velkou rodinu. Rozhodnutí, která jsem v následujících letech musela učinit, a narůstající agónie opakovaných cyklů in vitro fertilizace (IVF) mě zničily.

Je běžné, že páry mají problémy s neplodností. Mnoho z těchto párů nemá žádné příznaky. Nemají žádný důvod se domnívat, že mohou mít neplodnost, dokud se nezačnou snažit otěhotnět.

Z tohoto důvodu se doporučuje, aby páry, které se snaží otěhotnět déle než rok bez úspěchu, vyhledaly radu lékaře. U žen starších 35 let se tato lhůta zkracuje na šest měsíců. Problémy s neplodností přibývají s věkem.

Známky a příznaky neplodnosti

Známky a příznaky neplodnosti často souvisí s jinými základními stavy. Například, 10 až 15 procent neléčených případů chlamydií povede k zánětlivému onemocnění pánve (PID). PID vede k ucpání vejcovodů, což brání oplodnění.

Existuje mnoho stavů, které mohou přispět k neplodnosti u mužů a žen. Příznaky a příznaky každého z nich se mohou značně lišit. Pokud máte obavy, je důležité poradit se s lékařem.

Mezi běžné příznaky neplodnosti patří následující.

Běžné příznaky neplodnosti u žen

1. Nepravidelné periody

Průměrný ženský cyklus je dlouhý 28 dní. Ale cokoli během několika dní po tom lze považovat za normální, pokud jsou tyto cykly konzistentní. Například žena, která má jeden měsíc 33denní cyklus, další 31denní cyklus a poté 35denní cyklus, má pravděpodobně „normální“ menstruaci.

Ale žena, jejíž cykly se tak výrazně liší, že ani nedokáže odhadnout, kdy by mohla přijít menstruace, zažívá nepravidelnou menstruaci. To může souviset s hormonálními problémy nebo se syndromem polycystických ovarií (PCOS). Obojí může přispět k neplodnosti.

2. Bolestivá nebo silná menstruace

Většina žen pociťuje křeče s menstruací. Ale bolestivá období, která zasahují do vašeho každodenního života, mohou být příznakem endometriózy.

3. Bez období

Není neobvyklé, že ženy mají sem tam měsíc volna. Faktory jako stres nebo těžké cvičení mohou způsobit dočasné vymizení menstruace. Ale pokud jste nedostali menstruaci několik měsíců, je čas nechat si zkontrolovat plodnost.

4. Příznaky hormonálních výkyvů

Známky hormonálních výkyvů u žen by mohly naznačovat potenciální problémy s plodností. Poraďte se se svým lékařem, pokud zaznamenáte následující:

  • kožní problémy
  • snížená chuť na sex
  • růst chloupků na obličeji
  • řídnutí vlasů
  • přibývání na váze

5. Bolest při sexu

Některé ženy zažívaly bolestivý sex celý život, takže samy sebe přesvědčily, že je to normální. Ale není. Mohlo by to souviset s hormonálními problémy, endometriózou nebo jinými základními stavy, které by také mohly přispívat k neplodnosti.

Běžné příznaky neplodnosti u mužů

1. Změny sexuální touhy

Plodnost muže je také spojena s jeho hormonálním zdravím. Změny mužnosti, často řízené hormony, by mohly naznačovat problémy s plodností.

2. Bolest nebo otok varlat

Existuje několik různých stavů, které by mohly vést k bolesti nebo otoku varlat, z nichž mnohé by mohly přispět k neplodnosti.

3. Problémy s udržením erekce

Schopnost muže udržet erekci je často spojena s hladinami jeho hormonů. Výsledkem může být snížení hormonů, což by se mohlo potenciálně promítnout do problémů s početím.

4. Problémy s ejakulací

Podobně neschopnost ejakulace je známkou toho, že by mohl být čas navštívit lékaře.

5. Malá, pevná varlata

Varlata obsahují mužské spermie, takže zdraví varlat je pro mužskou plodnost prvořadé. Malá nebo pevná varlata mohou naznačovat potenciální problémy, které by měl lékař prozkoumat.

Takeaway

Přibližně 15 až 20 procent párů, které se snaží otěhotnět, bude mít problémy s neplodností. Ženský faktor neplodnosti je obvykle na vině 40 procent času, zatímco mužský faktor neplodnosti je příčinou problémů 30 až 40 procent času. Kombinace těchto faktorů vede ve 20 až 30 procentech případů k neplodnosti.

Pokud vám byla diagnostikována neplodnost nebo se obáváte, že byste v budoucnu mohli mít problémy s početím, nejste sami. Lékařský průmysl neustále dělá pokroky v této oblasti. Domluvte si schůzku se svým lékařem a proberte své obavy. I když vám byla diagnostikována neplodnost, stále můžete být schopni otěhotnět.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY