6 otázek, které musí každý Crohnie položit svému gastro

Doktor s rukou na paži pacienta
Westend61/Getty Images

Crohnova choroba je celoživotní stav vyžadující nepřetržitou léčbu a sledování. Je důležité, abyste se při rozhovoru se svým gastroenterologem cítili dobře. Jste součástí svého vlastního pečovatelského týmu a vaše schůzky by ve vás měly zanechávat pocit posílení.

Nalezení lékaře, který je pro vás ten pravý, je důležitým krokem v úspěšné léčbě onemocnění. Veďte si deník, do kterého si budete zapisovat otázky pro svého lékaře, jakmile se vyskytnou, a vezměte ho s sebou na každou schůzku. Můžete začít šesti níže uvedenými otázkami.

Čím více znalostí budete mít, tím lépe budete vybaveni ke zvládnutí svého stavu a tím větší přehled získáte o léčebném přístupu svého lékaře.

1. Jaké mám možnosti léčby?

Váš lékař by vám měl být schopen poskytnout informace o dostupných možnostech léčby Crohnovy choroby. Crohnova choroba není léčitelná, takže cílem léčby je uvést stav do remise snížením zánětu. To lze provést několika způsoby:

Léky

Existují léky, které můžete užívat k léčbě Crohnovy choroby:

  • Aminosalicyláty (5-ASA) snižují zánět ve výstelce tlustého střeva.
  • kortikosteroidy potlačit celkový imunitní systém.
  • Imunomodulátory snížit zánět potlačením imunitního systému.
  • Antibiotika léčit infekce jako abscesy.
  • Biologické terapie zacílit a snížit zánětlivou reakci.

Každý lék má výhody a vedlejší účinky, které vám lékař může vysvětlit.

Strava

Jídlo a Crohnova nemoc mají komplikovaný vztah. Některé dietní položky mohou vyvolat vzplanutí, což z nich dělá položky, kterým je třeba se vyhnout. Příklady zahrnují mléčné výrobky, tuk a vlákninu. V závažných případech může léčba zahrnovat dočasný klid střev.

Tento přístup obecně vyžaduje přestávku od některých nebo všech potravin a příjem živin prostřednictvím nitrožilních tekutin.

Střevní zánět může narušit vstřebávání živin. To je důvod, proč je podvýživa komplikací Crohnovy choroby. Váš lékař vám může poskytnout strategie pro řešení Crohnovy dietní hádanky.

Chirurgická operace

Někdy je k léčbě Crohnovy choroby nutný chirurgický zákrok. To se provádí za účelem opravy nebo odstranění nemocných částí gastrointestinálního traktu nebo k léčbě naléhavých případů, jako je obstrukce střev. Zeptejte se svého lékaře na kritéria, která byste měli splnit, než je operace možná.

2. Co mi můžete říci o biologických přípravcích?

Biologická léčiva jsou nejnovější inovací v léčbě Crohnovy choroby. Jsou to léky vyrobené z živých buněk a fungují tak, že se zaměřují na zánětlivý proces.

Některé z nich se zaměřují na tumor nekrotizující faktor (TNF), aby snížily zánět, který vytváří. Jiné blokují pohyb zánětlivých částic do zanícených oblastí těla, jako je střevo, a dávají těmto oblastem čas na odpočinek a zotavení.

Biologická léčiva přicházejí s vedlejšími účinky, které se týkají především snížené imunity. Zeptejte se svého lékaře na výhody a nevýhody tohoto léčebného přístupu, abyste zjistili, zda je pro vás vhodný.

3. Jaká léčba se doporučuje pro příznaky, které mám?

Doporučení pro léčbu Crohnovy choroby vycházejí z příznaků daného člověka a celkového výhledu jeho stavu. Váš lékař také zváží výsledky vašich lékařských testů. Léky, které vám budou nejlépe vyhovovat, jsou určeny všemi těmito faktory.

V závislosti na závažnosti vaší Crohnovy choroby může váš lékař doporučit biologické vyšetření. U mírnějších případů Crohnovy choroby mohou být steroidy prvním lékem, který vám lékař předepíše.

Buďte připraveni diskutovat o všech vašich Crohnových příznacích se svým lékařem, aby vám mohl pomoci určit nejlepší léčbu pro vás.

4. Jak zvládáte remisi?

Řízení remise zahrnuje sledování vašeho stavu a ochranu před novými vzplanutími. Zeptejte se svého lékaře, jaké pravidelné kontroly budete podstupovat, od klinického pozorování až po testy krve a stolice.

Tradičně se lékaři spoléhali pouze na příznaky, aby zjistili, zda jste v remisi. Někdy příznaky neodpovídají úrovni Crohnovy aktivity a další testování poskytuje lepší informace.

Zeptejte se svého lékaře na pokračování v léčbě během remise. Toto je nejčastěji doporučovaný přístup. Cílem je ochránit vás před novými vzplanutími.

V mnoha případech vám lékař doporučí, abyste zůstali na stejném léku, který vás uvedl do remise, a pokračoval v jeho užívání, dokud nebude mít žádné nežádoucí účinky.

Pokud jste použili steroid k dosažení remise, váš lékař vám pravděpodobně vysadí steroid a místo toho zahájí imunomodulátor nebo biologický přípravek.

5. Může pomoci alternativní léčba?

Výzkum dosud neprokázal, že alternativní terapie mohou účinně nahradit konvenční léčbu. Pokud se rozhodnete vyzkoušet věci jako rybí tuk, probiotika nebo bylinné doplňky, poraďte se nejprve se svým lékařem, abyste se ujistili, že neovlivňují vaši léčbu.

Doplňkové přístupy by také neměly nahrazovat vaše léky.

6. Jakou radu ohledně životního stylu máte?

Životní styl má hmatatelný dopad na jakýkoli stav a Crohnova choroba není výjimkou. Zeptejte se svého lékaře na snížení stresu, cvičení a další užitečné změny, které můžete provést, jako je přestat kouřit.

Jídlo s sebou

Úspěch vaší léčby může záviset na vašem zapojení a vztahu, který máte se svým lékařem. Ptejte se a snažte se naučit co nejvíce. Čím více budete vědět, tím lépe budete zvládat svou nemoc.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY