6 způsobů, jak zastavit slintání

Přehled

Slintání jsou přebytečné sliny, které vám vytékají z úst. I když to může být nepříjemné, když se to stane, většina z nás jednou za čas slintá, zejména během spánku. V noci jsou vaše polykací reflexy uvolněné stejně jako ostatní svaly ve vašem obličeji. To znamená, že se vaše sliny mohou hromadit a některé mohou unikat po stranách úst. Lékařské termíny pro přílišné slintání jsou sialorhea a hypersalivace.

Ačkoli je slintání během spánku poměrně běžné, někdy je slintání příznakem neurologického stavu, poruchy spánku nebo jiného zdravotního stavu. Můžete více slintat po zdravotní události, jako je mrtvice, nebo v důsledku mozkové obrny nebo roztroušené sklerózy (RS). Chcete-li se dozvědět více o tom, proč slintáte a jak to přestat dělat, pokračujte ve čtení.

co to způsobuje?

Poloha spánku

Nejčastější příčina slintání během spánku je tak jednoduchá, že vás to možná nikdy nenapadlo – a souvisí to s gravitací. Poloha, ve které spíte, často vede k hromadění slin v ústech. U lidí, kteří spí na boku nebo na břiše, je větší pravděpodobnost, že při spánku budou slintat. Zejména pokud máte tendenci dýchat ústy nebo máte-li úzké sinusové průchody, nahromaděná slina může začít vytékat z vašich rtů, když se otevřou k dýchání.

Ucpané dutiny

Pokud máte ucpaný nos v důsledku nachlazení nebo infekce, možná zjistíte, že slintáte více než obvykle. Pokud máte pravidelně zanícené nebo ucpané sinusové průchody nebo užší dutiny než ostatní lidé, můžete se přistihnout, že neustále slintáte. Ucpané dutiny zvyšují pravděpodobnost, že budete dýchat ústy, když spíte, a „dýchání ústy“ vede k většímu úniku slin z úst.

GERD

Gastrointestinální reflexní porucha (GERD) je trávicí stav, při kterém obsah vašeho žaludku proudí zpět do vašeho jícnu a poškozuje výstelku vašeho jícnu. GERD může způsobit dysfagii (potíže s polykáním) nebo způsobit, že máte pocit, že máte v krku knedlík. Tento pocit u některých lidí vede k nadměrnému slintání. Zde je několik tipů pro zlepšení spánku, pokud máte GERD.

Vedlejší účinky léků

Některé léky mohou způsobit, že budete náchylnější ke slintání. Bylo prokázáno, že antipsychotika (zejména klozapin) a léky používané k léčbě Alzheimerovy choroby způsobují nadměrné slintání. Některá antibiotika mohou také způsobit sialorheu.

Poruchy polykání

Dysfagie je termín pro jakýkoli stav, který způsobuje potíže s polykáním. Pokud nadměrně slintáte, může být vaše slintání varovným příznakem. RS, Parkinsonova choroba, svalová dystrofie a dokonce i některé druhy rakoviny mohou způsobit dysfagii a vést k potížím s polykáním vašeho sliny.

Spánková apnoe

Když máte spánkovou apnoe, váš spánek je přerušen, protože vaše tělo během noci občas přestane dýchat. Slintání může být rizikovým faktorem pro spánkovou apnoe. Spánková apnoe může být velmi závažná a měla by získat správnou diagnózu. Pokud v noci hodně slintáte, zeptejte se sami sebe, zda máte nějaké další příznaky spánkové apnoe, jako například:

  • hlasité chrápání
  • probuzení s pocitem úleku nebo bez dechu během noci
  • problémy s pozorností nebo potíže se soustředěním během dne
  • ospalost v době bdění
  • bolest v krku nebo sucho v ústech po probuzení

Pokud máte kromě slintání jeden nebo více z těchto příznaků, navštivte lékaře.

Možnosti léčby

1. Poloha spánku

První věc, kterou můžete zkusit, je změnit polohu spánku. Spánkem na zádech budete moci lépe kontrolovat tok slin, aby vám neskončily na obličeji nebo nenamáčely polštář. Pokud máte potíže se spánkem na zádech, může to být proto, že se vám hůře dýchá, když jste v nové poloze. Všimněte si, zda se cítíte „ucpaný“ nebo zda máte kyselý reflux, když se snažíte spát na zádech. Pouhé věnování pozornosti tomu, jak se při usínání cítíte, může být klíčem k tomu, abyste zjistili, zda nejde o hlubší problém.

2. Domácí opravné prostředky

Je důležité udržovat zdravou rovnováhu slin v ústech. Podle American Dental Association hrají sliny zásadní roli při ochraně vašeho těla před infekcí.

Pokud se snažíte méně slintat, možná budete chtít kousnout plátek citronu. Někteří lidé věří, že citrusy mohou ředit vaše sliny, takže je méně pravděpodobné, že se budou hromadit. Můžete také zvážit pití více vody, protože pokud zůstanete hydratovaní, zředí se sliny, které produkujete.

3. Mandibulární zařízení

Mandibulární zařízení je orální zařízení. Je to něco, co si vložíte do úst – jako chránič zubů – aby se vám pohodlněji spalo a omezilo slintání a chrápání. Tato zařízení je možné zakoupit online nebo v některých specializovaných prodejnách chirurgických potřeb.

4. Stroj CPAP

Pokud je slintání známkou spánkové apnoe, budete muset vyhledat léčbu. Nejvíce doporučovanou léčbou spánkové apnoe je něco, co se nazývá kontinuální přetlak v dýchacích cestách (CPAP). Stroj CPAP vám nejen pomůže k hlubšímu spánku, ale také se postará o to, abyste byli v noci bezpečně umístěni a správně dýchali. Můžete slintat se zapnutým strojem CPAP; promluvte si se specialistou na léčbu spánkové apnoe o tom, jak tomu můžete zabránit.

5. Botoxové injekce

Někteří lidé volí agresivní přístup k hypersalivaci. Jednou léčbou je injekce botoxu do slinných žláz, které obklopují vaše ústa. To brání žlázám v nadměrné produkci slin. Tato léčba není trvalá, protože botox nakonec odezní a vaše žlázy budou opět funkční.

6. Chirurgie

Existují případy, kdy vám lékař doporučí odstranění slinných žláz. Lidé, kteří potřebují odstranit slinné žlázy, mají obvykle základní neurologické problémy, které jsou mnohem závažnější než pouhé slintání ve spánku. Tyto operace jsou obecně úspěšné při omezování hypersalivace, ale lidem, kteří uvažují o operaci pro tento příznak, bude doporučeno, aby nejprve vyzkoušeli jinou léčbu.

Jídlo s sebou

Slintání ve spánku není nic, za co byste se měli stydět a existují jednoduché kroky, kterými se můžete pokusit tento zvyk zlepšit. Pokud vás znepokojuje, jak moc ve spánku slintáte, nebo máte důvod se domnívat, že vaše sliny jsou známkou jiné zdravotní diagnózy, upozorněte na problém svého lékaře. Časté probouzení v noci, nikdy se necítíte odpočatí a časté bolesti hlavy a další problémy se spánkem mohou naznačovat, že se hraje o něco vážného.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY