8 tipů na životní styl pro lidi s hypertrofickou kardiomyopatií

Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) je dědičný chronický stav, který způsobuje ztluštění srdečního svalu, což ztěžuje pumpování krve. Neexistuje žádný lék na HCM, ale léky mohou pomoci zmírnit příznaky a zlepšit celkovou funkci srdce.

Váš lékař může doporučit změny životního stylu před užíváním léků, zvláště pokud je váš stav asymptomatický.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli o tipech životního stylu, které vám mohou pomoci zvládnout HCM, a jak mohou pomoci chránit vaše srdce a snížit příznaky.

1. Osvojte si správnou cvičební rutinu

Ačkoli je cvičení nezbytné pro celkovou sílu a funkci srdce, výběr nejlepších aktivit, které nezatěžují váš srdeční sval, je u HCM zásadní.

Cvičení s nízkou až střední intenzitou, jako je jóga, tai chi a chůze, mohou být prospěšné místo intenzivnějších aktivit, jako je běh nebo kontaktní sporty. Intenzivní cvičení může zvýšit riziko nepravidelného srdečního tepu (arytmie) – a možná i zástavy srdce – když máte HCM.

Nicméně jeden revize 2022 také poznamenal, že mohou existovat důkazy ukazující, že mladí dospělí s HCM mohou mít prospěch z vyšší úrovně aktivity. K podpoře této teorie je zapotřebí více studií.

Menší bolest na hrudi, dušnost a únava po cvičení mohou být také varovnými příznaky přílišné fyzické námahy. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, zastavte činnost a navštivte lékaře k posouzení.

2. Upravte svůj jídelníček

Možná jste slyšeli o „srdci zdravé stravě“, což je pravděpodobně typ plánu, který vám lékař doporučí, když máte HCM.

To znamená jíst více rostlinných potravin, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, spolu s fazolemi a luštěninami. Lékař může také doporučit omezení soli, cukru a nasycených tuků ve vaší stravě.

Pro větší strukturu můžete zvážit buď středomořskou dietu nebo dietní přístupy k zastavení hypertenze (DASH). Oba se zaměřují na celistvé potraviny zdravé pro srdce a zároveň omezují potraviny obsahující tuk, cukr a sůl.

3. Udržujte si přiměřenou váhu

Dietní změny a pravidelné cvičení vám také mohou pomoci udržet si střední váhu. To je pro HCM zásadní úvaha, protože vyšší než střední váha může dále zatěžovat vaše srdce.

Jedna studie z roku 2021 na účastnících s obezitou a symptomatickou HCM zjistila, že kombinace cvičení nízké až střední intenzity se středomořskou stravou pozitivně ovlivnila celkovou funkci srdce.

Pokud máte obavy o svou tělesnou hmotnost a její potenciální účinky na zdraví srdce, zvažte konzultaci se svým lékařem. Mohou vám pomoci určit, jak pro vás vypadá přiměřená váha, a nabídnout rady ohledně intervencí při hubnutí.

4. Techniky zvládání stresu

Pravidelné zvládání stresu může pomoci udržet zdraví vašeho srdce, ale může být zvláště užitečné, pokud vám HCM způsobuje úzkost. Extrémně vysoká úroveň stresu může dokonce zvýšit vaše riziko srdečních arytmií.

Pokud si každý den uděláte čas na relaxaci – třeba i na pár minut – může vám pomoci snížit stres a udržet si pozitivní přístup. Mezi možné aktivity patří hluboká dechová cvičení, rychlé zdřímnutí nebo teplá koupel.

Pokud stále pociťujete pravidelně vysokou hladinu stresu, zvažte konzultaci se svým lékařem.

5. Přestaňte kouřit

Pokud kouříte, je dobré přestat nebo omezit kouření – zvláště pokud vám byla diagnostikována HCM. Kouření může zvýšit riziko srdečních komplikací, včetně aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a mrtvice.

Promluvte si se svým lékařem o způsobech, jak přestat kouřit, abyste prospěli svému zdraví srdce. Většina lidí může snížit riziko srdečního infarktu po jednom roce od ukončení. Také mějte na paměti, že žádné množství kouření – ani příležitostná cigareta – není pro vaše srdce bezpečné.

6. Upřednostňujte spánek

Dostatek spánku je zásadní pro každého, ale upřednostnění zdravé spánkové hygieny může také snížit riziko srdečních komplikací, když máte HCM. Spánková apnoe může zhoršit vaše příznaky HCM, takže se ujistěte, že budete držet krok s léčbou.

Většina dospělých potřebuje alespoň 7 hodin spánku za noc. Krátké trvání a nekvalitní spánek jsou spojovány se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Tato rizika můžete snížit tím, že budete chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu.

7. Omezte konzumaci alkoholu

Zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás bezpečné pít alkohol. Výzkum naznačuje, že alkohol může zvyšovat krevní tlak a případně zhoršovat bráněný průtok krve u HCM.

Pokud pijete alkohol, můžete pomoci chránit zdraví svého srdce tím, že přestanete nebo omezíte jeho celkový příjem. The Národní institut srdce, plic a krve (NHLBI) doporučuje ne více než jeden nápoj denně pro ženy a dva pro muže.

8. Pečujte o své celkové zdraví

Celkově má ​​HCM pozitivní výhled. Léčba a změny životního stylu mohou pomoci lidem s HCM dosáhnout průměrné délky života.

Pokud však zaznamenáte změny v příznacích, jako je bolest na hrudi, únava nebo otoky ve vašem těle, je důležité, abyste je ihned nahlásili svému lékaři. Mohou to být známky progrese HCM a mohou vyžadovat další léčbu.

Je také nezbytné léčit a zvládat jakékoli další možné zdravotní stavy, aby nezhoršovaly HCM. Mezi další stavy patří cukrovka, vysoký krevní tlak a spánková apnoe. Promluvte si se svým lékařem o možných rutinních krevních testech a návštěvách ordinace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY