8 Známky a příznaky ledvinových kamenů

Co jsou ledvinové kameny?

Ledvinové kameny jsou tvrdou sbírkou soli a minerálů, které se často skládají z vápníku nebo kyseliny močové. Tvoří se uvnitř ledvin a mohou cestovat do jiných částí močového traktu.

Kameny se liší velikostí. Některé jsou tak malé jako tečka na konci této věty – zlomek palce. Jiné mohou dorůst až do průměru několika centimetrů. Některé ledvinové kameny mohou být tak velké, že zabírají celou ledvinu.

Ledvinový kámen se tvoří, když se ve vašem těle nahromadí příliš mnoho určitých minerálů v moči. Když nejste dobře hydratovaní, vaše moč se stává koncentrovanější s vyššími hladinami určitých minerálů. Když jsou hladiny minerálů vyšší, je pravděpodobnější, že se vytvoří ledvinový kámen.

Asi 1 z každých 11 lidí ve Spojených státech dostane ledvinový kámen. Kameny jsou častější u mužů, lidí, kteří jsou obézní, a těch, kteří mají cukrovku (1).

Menší ledvinové kameny, které zůstávají v ledvinách, často nezpůsobují žádné příznaky. Možná si nevšimnete, že je něco v nepořádku, dokud se kámen neposune do vašeho močovodu – trubice, kterou prochází moč, aby se dostala z ledviny do močového měchýře.

Ledvinové kameny jsou obvykle velmi bolestivé. Většina kamenů projde sama bez léčby. Možná však budete potřebovat postup k rozbití nebo odstranění kamenů, které neprocházejí.

Zde je osm známek a příznaků, že můžete mít ledvinové kameny.

1. Bolest v zádech, břiše nebo boku

Bolest ledvinových kamenů – také známá jako ledvinová kolika – je jedním z nejzávažnějších typů bolesti, jaké si lze představit (2). Někteří lidé, kteří zažili ledvinové kameny, přirovnávají bolest k porodu nebo bodnutí nožem.

Bolest je dostatečně intenzivní, aby představovala více než 1 milion návštěv na pohotovosti každý rok (3).

Obvykle bolest začíná, když se kámen přesune do úzkého močovodu. To způsobí zablokování, které způsobí nárůst tlaku v ledvinách.

Tlak aktivuje nervová vlákna, která přenášejí signály bolesti do mozku.

Bolest ledvinových kamenů často začíná náhle. Jak se kámen pohybuje, bolest mění místo a intenzitu.

Bolest často přichází a odchází ve vlnách, což se zhoršuje kontrakcí močovodů, když se snaží kámen vytlačit. Každá vlna může trvat několik minut, zmizet a pak se zase vrátit.

Ucítíte bolest na boku a zádech, pod žebry. Může vyzařovat do oblasti břicha a třísel, když se kámen pohybuje dolů vašimi močovými cestami.

Velké kameny mohou být bolestivější než malé, ale závažnost bolesti nemusí nutně souviset s velikostí kamene. I malý kámen může být bolestivý, protože se pohybuje nebo způsobuje zablokování.

2. Bolest nebo pálení při močení

Jakmile kámen dosáhne spojení mezi močovodem a močovým měchýřem, začnete pociťovat bolest při močení (4). Váš lékař by tomu mohl říkat dysurie.

Bolest může být ostrá nebo palčivá. Pokud nevíte, že máte ledvinový kámen, můžete si ho splést s infekcí močových cest. Někdy můžete mít infekci spolu s kamenem.

3. Naléhavá potřeba jít

Potřeba chodit na záchod naléhavěji nebo častěji než obvykle je dalším znakem toho, že se kámen přesunul do spodní části vašich močových cest. Můžete se přistihnout, že utíkáte na záchod nebo potřebujete neustále chodit přes den a noc.

Nutkání na moč může také napodobovat symptom infekce močových cest.

4. Krev v moči

Krev v moči je častým příznakem u lidí s kameny v močových cestách (5). Tento příznak se také nazývá hematurie.

Krev může být červená, růžová nebo hnědá. Někdy jsou krvinky příliš malé na to, aby je bylo možné vidět bez mikroskopu (tzv. mikroskopická hematurie), ale váš lékař může tento příznak otestovat.

5. Zakalená nebo páchnoucí moč

Zdravá moč je čirá a nemá silný zápach. Zakalená nebo páchnoucí moč může být příznakem infekce ve vašich ledvinách nebo jiné části vašeho močového traktu.

Jedna studie zjistila, že asi 8 procent lidí s akutními ledvinovými kameny mělo infekci močových cest (6).

Zákal je známkou hnisu v moči nebo pyurie (7). Zápach může pocházet z bakterií, které způsobují infekce močových cest. Zápach může také pocházet z moči, která je koncentrovanější než normálně.

6. Jít malé množství najednou

Velké ledvinové kameny někdy uvíznou v močovodu. Tato blokáda může zpomalit nebo zastavit tok moči.

Pokud máte blokádu, můžete pokaždé, když jdete, močit jen trochu. Tok moči, který se úplně zastaví, je lékařská pohotovost.

7. Nevolnost a zvracení

Je běžné, že lidé s ledvinovým kamenem mají nevolnost a zvracení (8).

Tyto příznaky se vyskytují v důsledku sdílených nervových spojení mezi ledvinami a GI traktem (9). Kameny v ledvinách mohou spustit nervy v gastrointestinálním traktu a způsobit podrážděný žaludek.

Nevolnost a zvracení mohou být také způsob, jakým vaše tělo reaguje na intenzivní bolest (10).

8. Horečka a zimnice

Horečka a zimnice jsou příznaky, že máte infekci ledvin nebo jiné části močových cest. To může být vážná komplikace ledvinového kamene. Kromě ledvinových kamenů může být také příznakem jiných vážných problémů. Jakákoli horečka s bolestí vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.

Horečky, které se vyskytují při infekci, jsou obvykle vysoké – 100,4˚F (38˚C) nebo více. Spolu s horečkou se často objevuje zimnice nebo třes.

Ledvinové kameny jsou tvrdou sbírkou soli a minerálů, které se tvoří ve vašich ledvinách a mohou cestovat do jiných částí vašeho močového systému.

Kameny způsobují příznaky jako bolest, potíže s močením, zakalená nebo páchnoucí moč, nevolnost a zvracení.

Některé kameny projdou samy. Jiní potřebují léčbu zvukovými vlnami nebo chirurgickým zákrokem k jejich rozbití nebo odstranění.

Zavolejte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky ledvinových kamenů. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte tyto příznaky, které by mohly naznačovat, že máte infekci nebo jinou závažnou komplikaci:

  • bolest tak silná, že se nemůžete cítit pohodlně
  • nevolnost, zvracení, horečka nebo zimnice s bolestí
  • krev ve vaší moči
  • potíže s močením

Přečtěte si tento článek ve španělštině

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY