9 strategií pro posílení motivace, když jste v depresi

motivace deprese

Přehled

Deprese je běžná duševní porucha. To se odhaduje 16,2 milionu dospělí ve Spojených státech, tedy asi 6,7 procenta, zažili v roce 2016 alespoň jednu depresivní epizodu.

Příznaky deprese se mohou pohybovat od mírných až po těžké. Mohou být chronické nebo se mohou objevit jako jednorázové epizody způsobené traumatickými životními událostmi, jako je úmrtí nebo nemoc v rodině, ukončení manželství nebo finanční potíže.

Mezi příznaky deprese patří:

 • snížený zájem o činnosti, které jsou normálně příjemné
 • nespavost nebo zvýšená potřeba spánku

 • nedostatek chuti k jídlu nebo zvýšená potřeba jíst, což vede buď ke ztrátě hmotnosti, nebo k přibírání

 • neklid, podrážděnost nebo nedostatek energie a únava

 • potíže se soustředěním a plněním běžných úkolů

 • špatný obraz sebe sama
 • sebevražedné myšlenky

Pokud máte sebevražedné myšlenky, měli byste okamžitě vyhledat pomoc. Kontaktujte svého lékaře nebo zavolejte 911.

Tipy, jak získat a udržet si motivaci

Stanovte si malé, zvládnutelné cíle.

Pokud se vám myšlenka na cokoli zdá zdrcující, začněte zlehka. Stanovte si malé, zvládnutelné cíle. Jakmile tyto cíle splníte, můžete k nim začít přidávat další, dokud nakonec nedosáhnete všech svých cílů. Zde je několik návrhů, jak začít.

1. Vstaňte z postele a z pyžama

Jednoduchý akt vstávání je dobrým prvním vítězstvím dne. Zanechte několik poznámek s pozitivními afirmacemi, kde je můžete vidět, například: „Ano, dokážeš to“, „Každá dlouhá cesta začíná jedním krokem“ nebo „Nikdy se nevzdávej!“ Váš mozek tráví všechny myšlenky, které vytvoříte, takže ho krmte pozitivními.

2. Jděte na procházku

Cvičení pomáhá tělu uvolňovat endorfiny, hormony dobré nálady. Cvičení po dobu alespoň 35 minut denně, pět dní v týdnu, může zlepšit příznaky mírné až středně těžké deprese. Může také pomoci léčit závažnější formy deprese.

V jiném studieBylo zjištěno, že čtyři týdny aerobního tréninku zlepšují příznaky deprese.

3. Ušpiněte si ruce, abyste získali lepší náladu

Podle a studie u myší určitý typ bakterií nacházející se v nečistotách (Mycobacterium vaccae) může zvýšit produkci serotoninu. Serotonin zase pomáhá snižovat příznaky deprese.

Bakterie nalezené v fermentované potraviny, jako je jogurt, může také zlepšit náladu snížením úzkosti a potenciálně zlepšit příznaky deprese.

4. Nepřeplánujte

Blahopřejte si za každý úkol nebo cíl, který splníte, bez ohledu na to, jak malý je.

Pokud dokážete splnit pouze jeden nebo dva úkoly, je to v pořádku. Blahopřejte si za každý úkol nebo cíl, který splníte, bez ohledu na to, jak malý je. To vám pomůže zlepšit vaši sebedůvěru a pocit motivace.

5. Vyhněte se negativitě

Váš mozek tráví všechny myšlenky, které vytvoříte, takže ho krmte pozitivními.

Čtení zpráv nebo surfování na internetu, mluvení s lidmi, kteří ve vás vyvolávají pocit vyčerpanosti a negativity, nebo procházení smutných témat – to vše může mít vliv na vaši náladu a motivaci. Místo toho se zaměřte na pocity vděčnosti. Přečtěte si povznášející obsah a obklopte se pozitivními lidmi.

6. Držte se rutiny

Pocit splněných každodenních úkolů podpoří pocit pohody.

Zapište si svou rutinu, přilepte ji na zeď nebo někam, kde ji uvidíte, a po dokončení úkolů použijte zaškrtávací značky. Pocit splněných každodenních úkolů podpoří pocit pohody a bude vás inspirovat k tomu, abyste každý den mířili výš.

Můžete si také vést deník jako součást své rutiny. Deníky jsou dobrým místem, kde se zbavit negativních myšlenek a vytvořit prostor pro pozitivní.

7. Socializujte se

Vybírejte pozitivní vztahy, povzbuzujte lidi, aby se s vámi stýkali, když se na to cítíte, a dejte šanci dobrovolnictví. Pomoc někomu v nouzi vám zlepší náladu a zvýší vaši motivaci vstát druhý den z postele.

8. Vytvořte síť podpory

Mějte v pohotovosti síť podpory, když vám dojde motivace a budete se cítit ohromeni. Vyberte si lidi, se kterými se necítíte dobře a kteří vám mohou pomoci poskytnout povzbuzení.

9. Dostatek spánku

Deprese může být fyzicky vyčerpávající. Příliš mnoho nebo příliš málo spánku ovlivňuje vaši náladu. Zaměřte se na osm hodin denně.

Deprese a motivace

Nedostatek motivace je příznakem deprese, ale může být způsoben i něčím jiným. Například vám může chybět motivace, pokud máte potíže s řešením problému ve svém životě nebo zažíváte něco, co ovlivňuje vaše sebevědomí.

Pokud je deprese zodpovědná za váš nedostatek motivace, možná zjistíte, že úroveň vaší motivace přímo souvisí s tím, jak depresivně se cítíte. Pokud vy nebo váš blízký pociťujete nedostatek motivace kvůli depresi, existují způsoby, jak situaci zlepšit.

Zpočátku se to může zdát těžké, ale vytrvalost pomůže nasytit rostoucí pocit motivace a zjistíte, že postupem času bude snazší vstát a dělat věci.

Kdy vyhledat pomoc

Pokud se vaše nálada a motivace nezlepší, poraďte se se svým lékařem. Pokud již užíváte léky, lékař může přehodnotit vaši léčbu.

Léčba deprese může zahrnovat kombinaci psychoterapie a léků. Léky mohou zahrnovat:

 • selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)
 • inhibitory zpětného vychytávání serotoninu-norepinefrinu (SNRI)
 • inhibitory zpětného vychytávání norepinefrinu-dopaminu (NDRI)
 • tricyklická antidepresiva
 • inhibitory monoaminooxidázy

Některá antidepresiva mohou zvýšit vaše riziko sebevražedných myšlenek. Pokud vy nebo někdo, koho znáte, zažívá sebevražedné myšlenky, zavolejte prosím na National Suicide Prevention Lifeline na čísle 800-273-8255 hned a co nejdříve kontaktujte svého lékaře.

Výhled

Pokud vy nebo váš blízký trpíte depresí, můžete mít potíže s pocitem motivace. Pomoci může psychoterapie a léky. Můžete si také vyzkoušet některé svépomocné techniky:

 • Oslavujte malá vítězství.
 • Snažte se myslet pozitivně.
 • Vytvořte si rutiny – mohou vám pomoci cítit se motivovaně.
 • Dělejte věci krok za krokem a nesnažte se dělat víc, než jste schopni.

Pokud váš nedostatek motivace ovlivňuje váš každodenní život a vaše pokusy zvýšit motivaci nefungovaly, kontaktujte svého lékaře. Jsou tu, aby pomohli.

Den v životě: Davidův příběh o depresi a úzkosti

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY