Achalázie

Co je achalázie?

Jícen je trubice, která přenáší potravu z krku do žaludku. Achalázie je vážný stav, který postihuje váš jícen. Dolní jícnový svěrač (LES) je svalový prstenec, který uzavírá jícen od žaludku. Pokud máte achalázii, vaše LES se při polykání neotevře, což by se mělo dělat. To vede k zálohování potravy ve vašem jícnu. Tento stav může souviset s poškozenými nervy ve vašem jícnu. Může to být také způsobeno poškozením LES.

Zjistěte více: BodyMaps: Jícen »

Podle Cleveland Clinic postihuje achalázie každý rok asi 3000 lidí ve Spojených státech.

Co způsobuje achalázii?

Achalázie může nastat z různých důvodů. Pro vašeho lékaře může být obtížné najít konkrétní příčinu. Tento stav může být dědičný nebo může být výsledkem autoimunitního stavu. Při tomto typu onemocnění imunitní systém vašeho těla omylem napadne zdravé buňky ve vašem těle. Degenerace nervů ve vašem jícnu často přispívá k pokročilým příznakům achalázie.

Jiné stavy mohou způsobit příznaky podobné achalázii. Rakovina jícnu je jedním z těchto stavů. Další příčinou je vzácná parazitická infekce zvaná Chagasova choroba. Toto onemocnění se vyskytuje převážně v Jižní Americe.

Kdo je ohrožen achalázií?

Achalázie se obvykle vyskytuje později v životě, ale může se objevit i u dětí. Jedinci, kteří jsou středního věku a starší, jsou vystaveni vyššímu riziku onemocnění. Achalázie je také častější u lidí s autoimunitními poruchami.

Jaké jsou příznaky achalázie?

Lidé s achalázií budou mít často problémy s polykáním nebo mají pocit, že jim jídlo uvízlo v jícnu. Toto je také známé jako dysfagie. Tento příznak může způsobit kašel a zvýšit riziko vdechnutí nebo vdechnutí nebo udušení jídlem. Mezi další příznaky patří:

  • bolest nebo nepohodlí na hrudi

  • ztráta váhy
  • pálení žáhy
  • intenzivní bolest nebo nepohodlí po jídle

Můžete mít také regurgitaci nebo zpětný tok. Mohou to však být příznaky jiných gastrointestinálních stavů, jako je reflux kyseliny.

Jak se diagnostikuje achalázie?

Váš lékař může mít podezření, že máte achalázii, pokud máte potíže s polykáním pevných látek i tekutin, zejména pokud se to časem zhoršuje.

Váš lékař může k diagnostice achalázie použít manometrii jícnu. To zahrnuje umístění hadičky do jícnu při polykání. Trubice zaznamenává svalovou aktivitu a zajišťuje správné fungování vašeho jícnu.

Rentgenové nebo podobné vyšetření vašeho jícnu může být také užitečné při diagnostice tohoto stavu. Jiní lékaři dávají přednost provedení endoskopie. Při tomto postupu vám lékař zavede hadičku s malou kamerou na konci do vašeho jícnu, aby hledal problémy.

Další diagnostickou metodou je vlaštovičník barnatý. Pokud máte tento test, spolknete baryum připravené v tekuté formě. Váš lékař pak bude sledovat pohyb barya ve vašem jícnu pomocí rentgenových paprsků.

Jak se achalázie léčí?

Většina ošetření achalázie zahrnuje váš LES. Několik typů léčby může buď dočasně snížit vaše příznaky, nebo trvale změnit funkci chlopně.

Jako terapie první linie mohou vaši lékaři buď rozšířit svěrač, nebo jej změnit. Pneumatická dilatace obvykle zahrnuje vložení balónku do jícnu a jeho nafouknutí. Tím se roztáhne svěrač a pomůže vašemu jícnu lépe fungovat. Někdy však dilatace roztrhne svěrač. Pokud k tomu dojde, možná budete potřebovat další operaci k opravě.

Ezofagomyotomie je typ operace, která vám může pomoci, pokud máte achalázii. Váš lékař použije velký nebo malý řez pro přístup ke svěrači a opatrně jej upraví, aby umožnil lepší průtok do žaludku. Velká většina výkonů ezofagomyotomie je úspěšná. Někteří lidé však mají následně problémy s gastroezofageální refluxní chorobou (GERD). Pokud máte GERD, vaše žaludeční kyselina se vrací do jícnu. To může způsobit pálení žáhy.

Pokud nemůžete podstoupit pneumatickou nebo chirurgickou korekci své achalázie, může váš lékař použít botox k uvolnění svěrače. Botox se vstřikuje do svěrače endoskopem.

Pokud tyto možnosti nejsou k dispozici nebo nefungují, mohou dusičnany nebo blokátory vápníkových kanálů pomoci uvolnit svěrač, aby jím jídlo snadněji prošlo.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Výhledy na tento stav se různí. Vaše příznaky mohou být mírné nebo mohou být závažné. Léčba může být velmi úspěšná. Někdy je zapotřebí více ošetření.

Operace může být doporučena, pokud dilatační postup nefunguje napoprvé. Obvykle se šance na úspěch s každou dilatací snižuje. Pokud je několik dilatací neúspěšných, váš lékař bude pravděpodobně hledat alternativy.

Téměř 95 procent lidí, kteří podstoupí operaci, získá určitou úlevu od příznaků. Mohou se však vyvinout určité komplikace. Patří mezi ně problémy související s natržením jícnu, kyselým refluxem nebo respiračními stavy způsobenými potravou, která putuje do jícnu a do průdušnice.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY